اختالات روانی ناشی از جنگ

اختالات روانی ناشی از جنگ

 عارضه عصبی روانی یکی از بیماری های بسیار شایع دوران جنگ است و طیف قابل توجهی از جانبازان و مجروحین جنگی در اثر اصابت ترکش به جمجمه و عوارض ناشی از موج انفجاری دچار صدمات روانی و عضوی گردیده‌اند. بسیاری از این بیماران با بکارگیری روش های روان درمانی و داروهای تخصصی تحت مداوا قرار می‌گیرند و تعدادی دیگر که اختلالات روانی در آنها شدت یافته ، حالت مزمن و روند از هم گسیختگی روانی در آنها پدیدار می‌شود و در مراکز ویژه بستری و تحت درمان قرار می‌گیرند. بیماری های روانی همواره در جوامع انسانی وجود داشته‌اند و موضوع و امر جدیدی نمی‌باشند، اما در اثر جنگ آرامش و سلامت روانی جامعه دچار اختلال جدی می‌گردد.

 سیده فاطمه شفیعی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، با بیان اینکه انسان در فرایند رشد روانی خود مسیر ثابت و یکسانی را طی نمی کند، اظهار کرد: جنگ به عنوان یک رویداد استرس زای نیرومند، در بروز و تشدید اختلال های روانی و رفتاری نقش مؤثری دارد.

وی افزود: اغلب آسیب دیدگان اعصاب و روان ناشی از جنگ، از اختلال خواب، ضعف و سستی، سردرد و سرگیجه، احساس از دست رفتن انرژی، خستگی، دردهای عضلانی و مفصلی، عدم تمرکز حواس، یأس و ناامیدی، عدم احساس لذت از زندگی و افکار مربوط به مرگ، کاهش رضایت زناشویی، اختلال استرس پس از سانحه، مشکلات سلامت روان، اضطراب، افسردگی و مشکلات رفتاری شکایت دارند.

این روانشناس با اشاره به اینکه این اختلال ها و مشکلات ممکن است در جنبه های مختلف زندگی افراد در طولانی مدت ادامه یافته و حالت مزمن به خود بگیرند، تصریح کرد: متغیرهایی از قبیل ایمان و باورهای مذهبی در کاهش این مشکلات و پذیرش راحت تر اتفاقات پراسترس در افراد آسیب دیده، نقش مهمی را ایفا می کند. با این حال، شناسایی زود هنگام اختلال ها و مشکلات ناشی از جنگ در افراد آسیب دیده و فراهم کردن مداخلات روانشناختی بهنگام در توانبخشی این افراد، امری ضروری است.

شفیعی با تاکید بر اینکه در کنار توجه به ارزش های گرانقدر دوران دفاع مقدس نظیر دفاع از ارزش های اسلامی و تمامیت ارضی کشور، نباید از پیامدهای منفی آن از جمله خسارات جبران ناپذیری که از طریق شهید، مجروح، معلول و مفقود شدن تعداد زیادی از بهترین افراد جامعه (رزمندگان و ایثارگران) به بار آمده غفلت ورزید، اضافه کرد: افرادی که مستقیما در جنگ شرکت می کنند و به نوعی در معرض تروماهای ناشی از این بلای خانمان سوز قرار می گیرند اولین قربانیان جنگ هستند.

 

 

وی با بیان اینکه اثرات جنگ تا اعماق خانواده ها و جامعه نیز نفوذ می کند، گفت: خانواده مجروحین، معلولین، شهدا و اسرا قربانیان فراموش شده جنگ محسوب می شوند. آسیب های روانی خانواده های این عزیزان نیز خسارات جبران ناپذیری است که به بدنه ملت ما وارد شده و اثرات سوء آن نیز همچنان ادامه دارد.

این روانشناس در ادامه بیان کرد: تجربه استرس شدید و خارج از تحمل فرد به صورت یادآوری خاطرات ناخوشایند حادثه به صورتی که گویی آن حادثه ناخوشایند در حال تکرار است، آشفتگی های شدید به هنگام تماس با موقعیت‌هایی که از جهتی با آن حادثه شباهت دارند را به وجود می آورد..

وی با بیان اینکه در چنین خانواده هایی بطور قطع و یقین فشار و استرس بسیار زیادی بر همسر و فرزندان نیز وارد خواهد شد، گفت: زمینه های مختلف اختلالات اضطراب، افسردگی، اختلال در روابط بین فردی و رفتار انطباقی، مشکلات تحصیلی و حتی اختلالاتی نظیر جسمانی سازی، تبدیلی و بیش فعالی در فرزندان فراهم می شود، اصولاً وقتی فردی از نظر روانی و عصبی از اعتدال برخوردار نباشد و دچار اختلالاتی نظیر افسردگی مداوم، اضطراب، پرخاشگری و غیره باشد و از امتیازات شغلی رفاهی هم کم بهره باشد طبیعی است که اثرات این وضعیت روانی بر افکار همسر و شیوه تربیتی فرزند تأثیر سوء گذاشته تا آنجا که آنها خود گرفتار اختلالات اضطرابی و سازگاری می‌شوند و از نظر پناهگاه امن، خود را تنها می‌بینند.

این روانشناس در پایان خاطرنشان کرد: آسیب های روانی هم مثل آسیب‌های جسمی اگر به موقع و به سرعت تشخیص داده نشوند و تدابیر درمانی لازم صورت نگیرد آثار و عوارض و پیامدهای ناگواری بر خانواده و اجتماع بجا خواهند گذاشت.

 

علل ضایعات روانی دوران جنگ

  • موج انفجاری (Shell Wave)
  • نورز جنگ (Battle Shock)
  • خستگی (Combat Fatigue)
  • نورز رزمی (Combat Neurosis)
  • اختلال تروماتیک جنگ (Traumatic War Disorder)

 

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.