بد رفتاری کودکم نشانه چیست؟ (قسمت دوم)

بد رفتاری کودکم نشانه چیست؟ (قسمت دوم)

 

چگونه با جلب توجه کودک مقابله کنید؟

همه ما نیازمند توجه هستیم اما برخی از کودکان خواستار مطلق توجه همیشگی و انحصاری هستند. دریافت احساس خوب از جلب توجه، باعث می شود کودک از این کشف خویش نهایت استفاده را ببرد و خواهان بیش و بیشترش باشد. این مطالبه بیش از حد، از اشتباهات غیر قابل قبول و غیر ممکن کودک است و برای والدین و کودک لطمات بسیاری دارد.

بنابراین بر والدین واجب است که به فرزندانشان یاد دهند که جلب توجه، نیازی به حق است اما باید به درستی برآورده شود. بدین منظور :

 

از میزان توجهات منفی خود بکاهید:

برای موفقیت، بهتر است توجه داده شده به رفتار کودک را کاهش دهید. شما هرگز مجبور نیستید به همه رفتارهای کودک، هر چند کوچک و جزیی، توجه کنید. بدانید کودکان بیشتر متمایلند رفتارهایی را انجام دهند که با پرداختن به آنها توجه والدین شان را جلب خود کنند، پس برای مقابله با این خواسته کودک، کمتر به این گونه رفتارها توجه کنید و از هنری به نام "نادیده گرفتن سنجیده" نهایت استفاده را ببرید.

 

به رفتارهایی که متمایلید افزایش یابد، توجه خاص داشته باشید:

با مورد توجه قرار دادن رفتارهای مثبت کودک و با نادیده گرفتن رفتارهای منفی، کودکتان به زودی در می یابد که برای جلب توجه شما باید به چه رفتارهایی گرایش پیدا کند و از چه رفتارهایی اجتناب نماید. توصیه می شود به این اصل مهم روان شناسی نگاه ویژه ای داشته باشید.

 

 

کمتر حرف بزنید اما بیشتر اهل عمل باشید:

اگر زمان زیادی را صرف حرف زدن و یا توضیح دادن کنید، کودک شما را جدی نمی گیرد. بنابراین توصیه می شود خواسته و یا تقاضای خود را فقط یک بار به کودک بگوئید و سپس به آن چیزی که گفته اید عمل کنید. مثلا ، کودک را یک بار برای صرف شام صدا کنید، بعد غذا را بکشید، اگر کودک نیاید غذایش سرد می شود و شما هرگز غذای او را گرم نکنید. کودک باید بداند که خود او مسئول سرد شدن غذا است و دیگران نبایستی بابت بی احتیاطی و بی توجهی او دچار زحمت شوند.

 

خواسته ای از کودک داشته باشید:

برای ارضاء حس جلب توجه، کارهایی را به کودک محول کنید. شما می توانید کارهایی را به کودک توصیه کنید که با انجام آنها، او حس مفید بودن را با جلب توجه مثبت دیگران به دست آورد. مثلا، چیدن سفره، خرید برخی از اقلام خانه، کمک در خانه، و… باعث می شود کودک علاوه بر جلب توجه مثبت ، به سمت رفتارهای مشارکتی نیز تشویق و ترغیب شود.

 

حس تعلق به کودک القاء کنید:

با بیان جملاتی چون "به داشتن گلی مثل تو می بالم"، "از داشتن تو راضی هستم"، "به تو افتخار می کنم"، … و یا با گفتن عبارات محبت آمیزی نظیر "عزیزم"، "امیدم"، "فرزندم"، "دخترم، پسرم"  و… احساس تعلق داشتن را به کودک انتقال دهید.

 

محبت بی قید و شرط به کودک داشته باشید:

به این منظور بهتر است گاهی اوقات بی هیچ دلیل خاصی، فرزندتان را در آغوش بگیرید و او را نوازش کنید. بدین طریق کودک، متوجه محبت بی دریغ شما نسبت به خود شده و خواهد فهمید که شما او را در هر شرایطی دوست دارید و برای کسب محبت شما، همیشه لازم نیست کار خوبی انجام دهد.

 

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.