با مسافرت، روان درمانی کنید (قسمت اول)

با مسافرت، روان درمانی کنید (قسمت اول)

ایام تعطیلات به معنی فرصت بیشتر برای اقدامی هیجان انگیز به نام سفر است. اینکه مکانی جدید را ببینید یا زمانی را در دل طبیعت بگذرانید و با آدم‌های جدید مراوده کنید بسیار جالب است. از نظر سلامتی نیز سفر تاثیر شگرفی در بهبود حال انسان دارد.

بر اساس تعاریف ارائه شده توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) انواع گردشگری به چند دسته تقسیم می‌شود:

گردشگری سلامت

به مسافرت افراد از محل دائم زندگی خود جهت حفظ، بهبود یا حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد به مدتی بیش از ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال گردشگری سلامت اطلاق می‎شود.

گردشگری تندرستی

مسافرت به دهکده‌های سلامت و مناطق دارای چشمه‌های آب معدنی و آب گرم (اسپاها) برای رهایی از تنش‌های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی و در مواردی که گردشگر بیماری جسمی مشخصی نداشته باشد را گردشگری تندرستی گویند.

گردشگری درمانی

مسافرت به منظور استفاده از منابع درمانی طبیعی (آب‌های معدنی، نمک، لجن و غیره) جهت درمان برخی بیماری‌ها یا گذران دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکی را گردشگری درمانی گویند.

گردشگری پزشکی

مسافرت به منظور درمان بیماری‌های جسمی یا انجام نوعی از عمل‌های جراحی تحت نظارت پزشکان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را گردشگری پزشکی گویند. در این نوع از گردشگری سلامت، بیمار ممکن است پس از درمان و معالجه نیازمند استفاده از فضاها و خدمات گردشگری درمانی (مانند اسپاها) باشد.

 

کاهش استرس و اضطراب

سفر کردن تاثیر زیادی در بهبود شرایط روحی و جسمی افراد دارد. سفر به شما این امکان را می‌دهد که کمی فشارهای روحی و جسمی را از خود دور کنید. حتی اگر سفر کاری باشد و شما مجبور باشید ساعت‌های متمادی در کنفرانس‌هایی شرکت کنید، در عوض با کشور یا شهر جدیدی آشنا خواهید شد.

بسیاری از بیماری‌های جسمانی انسان ریشه و منشا روانی دارد. بسیاری از پزشکان معتقدند اختلالات روحی و روانی منشا بسیاری از بیماری‌های جسمانی اعم از بیماری‌های قلبی و عروقی، گوارش و غیره در انسان است و در درمان آن باید ابتدا روح و روان انسان را درمان کرد. در واقع پرداختن به تفریح و ایجاد فضای شاد و هیجان برانگیز می‌تواند در انسان اثر درمانی و رهایی از تنش را داشته باشد. سفر و مسافرت هر چند کوتاه مدت می‌تواند فرصتی طلایی برای رسیدن به شادی، بازنگری در گذشته و تغییر رفتار مناسب در انسان باشد. از دیدگاه قرآن یکی از مهم‌ترین روش‌های کسب آرامش، رفتن به مسافرت است.

انسان آن‌قدر دچار درگیری‌های روزمره است که نیاز دارد روح خود را به طرقی که می تواند آرامش دهد. به همین دلیل در قرآن نیز به اهمیت تفریح و مسافرت سفارش شده است که می‌فرماید هر از گاهی به خارج از محدوده زندگی رفته و به کوه‌ها و دیگر زیبایی‌های زمین توجه کنیم. بنابراین یکی از روش‌های رسیدن به آرامش، تفریح کردن و رفتن به مکان‌های خاص یا به عبارت دقیق‌تر، سفر کردن است.

 

 

تنوع در زندگی

مسافرت از هر نوعی که باشد باعث می‌شود برای مدتی از زندگی عادی خود دور شوید و همین مسئله به تنهایی انرژی زیادی به شما می‌دهد. این‌که بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید، می‌تواند به عنوان نوعی درمان محسوب شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می‌کند.

 

استفاده از هوای آزاد

سفر باعث می‌شود که از چهار دیواری منزل یا محل کار دور شوید و بیشتر از هوای تازه و سالم لذت ببرید. اگر برای گردش به کوهستان یا برای استراحت به کنار دریا می‌روید، نسبت به روزهای عادی عمیق‌تر نفس بکشید تا اکسیژن بیشتری وارد بدن‌تان شود. همچنین می‌توانید از آفتاب گرفتن هم استفاده زیادی ببرید، اما احتیاط‌های لازم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی را فراموش نکنید.

 

تغییر در رفتار

برنامه ریزی هم قسمتی از تفریحات‌تان است. زمانی که سفری در پیش دارید، حتی یک‌نواختی و کار سخت باعث می‌شود که بهتر با مشکلات کاری کنار بیایید. سفر کردن دید و احساس تازه‌ای نسبت به فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف به شما می‌دهد و کمک می‌کند که از زندگی بیشتر لذت ببرید. سفر حتی باعث می‌شود دید تازه‌ای نسبت به شهر خودتان هم پیدا کنید.

 

آشنایی با افراد و فرهنگ‌های مختلف

سفر کمک می‌کند تا افراد مختلفی را ملاقات کنید. اجتماعی بودن و معاشرت کردن نوعی درمان به حساب می‌آید و باعث می‌شود با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف آشنا شوید.

 

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.