ترامادول چیست؟

ترامادول چیست؟

این دارو با نام های تجاری ترامادول و بایومادول در بازار موجودند یک ترکیب شبه اپیئودی مانند سایر مخدرها هستند که در بازار دارویی ایران به صورت قرص و کپسول 50 و 100 میلی‌گرم و آمپول 100 میلی‌گرم در هر میلی‌لیتر تهیه شده و در درد‌های نسبتا شدید از قبیل درد‌های بعد از عمل جراحی و درد‌های سرطانی استفاده می‌شوند. با توجه به عوارض بسیار شدید ناشی از تزریق آمپول ترامادول وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجویز و تزریق آن را صرفا محدود به بیمارستان‌ها کرده و عرضه این آمپول ها را در داروخانه های کشور ممنوع کرده است.

ترامادول یک داروی مخدر صنعتی است. ترامادول برای تسکین دردهای شدید استفاده می شود. از مصارف جانبی ترامادول می توان به درمان افسردگی و اضطراب اشاره کرد اما در خط آخر درمان قرار دارد زیرا باعث وابستگی و اعتیاد می شود.
وابستگی و اعتیاد به ترامادول سریع و بعد از چند بار مصرف ترامادول ایجاد نمی شود اما باز یک داروی مخدر است و در مصرف طولانی مدت ترامادول اعتیاد ایجاد می شود و هنگام قطع مصرف ترامادول علائم سندرم ترک یا محرومیت از ترامادول ایجاد می شود. مصرف ترامادول موجب وابستگی روانی و جسمی شبیه اعتیاد به تریاک می‌شود و با قطع ناگهانی دارو علائم اضطراب، تعریق، بی‌خوابی، تهوع و لرز، اسهال، درد عضلانی، سندروم پای بی‌قرار (RLS)، ترس و بیقراری، گرگرفتگی و گزگز پیش می‌آید.
ترامادول به علت خاصیت سرخوشی، نعشگی و ضدافسردگی به شدت مورد سوءمصرف قرار می‌گیرد و اکثراً در میان جوانان این مخدر به اشتباه حدس زده می‌شود و خطر اعتیاد به آن در نظر گرفته نمی‌شود.

از آنجاییکه علائم مصرف مکرر این دارو ابتدا بصورت آشکار دیده نمی شود و از آن به عنوان اعتیاد خاموش نام برده می شود فرد مصرف کننده به آن وابسته شده و تنها بعد از مدتی علائم اعتیاد به آن بروز می کند که ترک آن نیز شبیه سایر مخدرهای اپیئودی صورت می گیرد.
بعلت اینکه مصرف این قرص عوارض روانی زیادی را نیز در پی دارد برای ترک مصرف اعتیاد آور این قرص مشاوره درمانی و روانی باید بصورت همزمان صورت گیرد و پزشکان نیز باید توجه داشته باشند که تا حد امکان جایگزین های دیگری برای کاهش درد بیماران تجویز کنند تا شاهد مصرف بیش از حد این دارو و در نتیجه بروز عوارض بسیار شدید آن نباشیم.


از جمله علایم ترک ترامادول عبارتند از:

عصبانیت، تعریق، بی خوابی، تهوع، اسهال، لرزش اندام ها و توهم. معتادان به مواد مخدر در مواردی که امکان تهیه یا استفاده از مواد مخدر را ندارند از این دارو جهت جایگزین کردن مواد مخدر استفاده می کنند. عده ای نیز به غلط آنرا برای ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می دهند!

در حقیقت تعداد کسانیکه بواسطه مصرف ترامادول وارد وادی اعتیاد شده اند کمتر از کسانی است که این دارو را جهت جایگزینی مواد مورد استفاده قرار می دهند. اینها معمولا کسانی هستند که به خاطر درد، ترامادول را طولانی مدت مصرف کرده اند و از عواقب اعتیاد به آن غافل مانده اند!

می توان نتیجه گرفت ترامادول داروی مناسبی برای ترک اعتیاد نیست! بعلاوه اکثر قریب به اتفاق بیماران وابسته به مواد مخدر در کنار مصرف مواد مخدر از داروهای اعصاب، آرامبخش و خواب آور نیز استفاده می کنند و در اثر تداخلات دارویی با مصرف همزمان ترامادول با این داروها خود را در خطر تشنج و ایست تنفسی قرار می دهند!

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.