نامه ای از طرف فرزند به والدین

نامه ای از طرف فرزند به والدین

بسیاری از والدین به اشتباه گمان می کنند تربیت درست فرزندان یعنی تهیه بی چون و چرای نیازهای مادی آنها، بخصوص اگر خانواده تک فرزند باشد. در مقابل والدینی نیز بر این عقیده اند که باید سخت گرفت تا فرزندان بهتر تربیت شوند. متاسفانه تعداد کمی از والدین حدتعادل را نگه می دارند و رابطه ای منطقی با فرزندان برقرار می کنند.

در این مقاله مواردی چند که والدین باید به آنها توجه کنند از زبان فرزندانشان به صورت نامه ای به آنها بیان شده است:

🔹لطفا با من صحبت کنید.

روزی یک ساعت از وقتتان را به من اختصاص دهید و با من صحبت صمیمانه کنید و مرا در حل مشکلاتم یاری کنید. به من کمک کنيد تا در مواقع لزوم در زندگي ام بتوانم به تنهايي تصميم درست بگيرم. به من فرصت انتخاب و تجربه بدهيد و بگذاريد دليل انتخاب هايم را توضيح دهم و در صورت اختلاف نظر با هم مذاکره کنیم.

🔹خواهش می کنم این قدر به من دستور ندهید.

"لباس هایت را آن جا بگذار"، "خوب رفتار کن"، "آرام باش" و.... فکر می کنید این جملات را من روزی چند بار می شنوم؟ یک روز، فقط یک روز، تمام دستوراتی را که به من می دهید، بشمارید. بعد با خودتان فکر کنید اگر رئیس تان هر روز این قدر به شما دستور می داد، حاضر بودید برایش کار کنید؟ می توانستید دوستش داشته باشید؟ اعصاب تان خرد نمی شد؟ باور کنید من با شنیدن این همه دستور، گیج می شوم.

🔹من را با هیچ کس مقایسه نکنید.

به جای این که در جوانی من افسوس بخورید که چرا من این قدر اعتماد به نفسم پایین است، غمگین و خجالتی هستم یا نمی توانم روی پای خودم بایستم امروز به فکر من باشید. می دانستید که پایه های اعتماد به نفس من از دوران نوزادی بنا می شود؟ پس از همین لحظه با اجتناب از مقایسه کردن من با کودکی و نوجوانی خودتان، خواهر و برادرهایم یا بچه های فامیل به من کمک کنید تا شخصیت منحصر به فرد خودم را بشناسم و دوست بدارم.

 

 

🔹به من نگویید که دوستم ندارید.

من فقط یک اشتباه می کنم و شما به من می گویید: "دیگر دوستت ندارم"! اگر کسی این حرف را به شما بزند چه احساسی خواهید داشت؟ اگر آن فرد مهم ترین آدم زندگی تان باشد چه حالی پیدا می کنید؟
آرزوی من این است که یک روز بتوانم به خوبی شما همه کارها را انجام دهم و رفتارهای مناسبی داشته باشم.

🔹در تربیت من هماهنگ باشید.

والدین عزیزم! اگر دستوراتی که به من می دهید متفاوت باشند نه تنها چیزی یاد نمی گیرم بلکه سردرگم و گیج هم می شوم. دنیا برای من مکان بزرگ و ناشناخته ای است که می خواهم با کمک تان آن را بشناسم. اگر یکی از شما به من بگوید نمی توانم تا دیروقت بیدار بمانم اما دیگری بگوید می توانم هر کاری دلم می خواهد بکنم، من فقط متعجب و مردد می شوم و نمی دانم باید چه کنم.

🔹فرزندپروری سخت ترین کار دنیاست.

در نهایت متشکرم که نامه من را خواندید. امیدوارم مطالب آن به کارتان بیاید. فقط می خواستم یادآوری کنم که فرزندپروری دشوارترین کار دنیاست. اگر برای شغل خود روزی 8 ساعت وقت می گذارید، یادتان باشد که کار مهم تری در منزل دارید و آن تربیت من است.

با تشکر
فرزند شما ....

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.