خودکشی دو نوجوان اصفهانی

خودکشی دو نوجوان اصفهانی

مصاحبه‌ی نوشتاری خبرگزاری برنا با سامان_توکلی روان‌پزشک درباره‌ی فیلم پیش از خودکشی دو نوجوان در اصفهان که در شبکه‌های مجازی منتشر شده است.

 انسان ها به ویژه نوجوانان و جوانان به چه مرزی از افسردگی می‌رسند که منجر به خودکشی می‌شود؟

می‌دانیم که برخی اختلالات روانی، و به ویژه افسردگی، جزو مهم‌ترین دلایل بروز افکار یا اقدام به خودکشی هستند. افسردگی شامل علائمی می‌شود که ممکن است افراد در زمان‌های مختلف زندگی خود، و ‌در واکنش به برخی شرایط ناخوش‌آیند، آن‌ها را تجربه کرده باشند، علائمی مانند احساس غمگینی، کم‌بود تمرکز، از دست دادن انگیزه، بی‌حوصلگی و مانند آن. اما فقط زمانی که این علائم از نظر تعداد، مدت و شدت به آستانه‌ی خاصی برسند، که باعث ایجاد ناراحتی طولانی یا اختلال در عمل‌کرد فردی، بین‌فردی، شغلی، خانوادگی، تحصیلی و اجتماعی آنان شود، به عنوان یک اختلال شناخته می‌شود. اختلال افسردگی ممکن است شکل‌های خفیف تا شدیدی را داشته باشد و به هر حال زمانی که فرد دچار افسردگی افکار جدی برای خودکشی یا اقدام به آن را دارد، نشان‌دهنده‌ی شدید بودن اختلال در او است و طبیعتا نیازمند کمک‌های حرفه‌ای و تخصصی جدی و سریع است.

این دو نوجوان هیچ اثر و المانی از افسردگی و مشکلات در چهره‌شان ندارند، اما چه چیزی موجب می‌شود که این دو خودکشی کنند؟

همان طور که گفتید، در فیلمی که من هم در شبکه‌های مجازی دیدم، و البته توسط نهادهای مسئول درباره‌ی صحت و اصالت آن اظهارنظری نشده است، در این دو نوجوان تصویر بالینی کلاسیکی که در افسردگی انتظار داریم را نمی‌بینیم. البته درباره‌ی این که این افراد در زندگی شخصی خود، از گذشته تا به حال، با چه مشکلات، نارسایی‌ها، کمبودها و استرس‌هایی مواجه بوده‌اند را طبیعتا با مشاهده‌ی این فیلم کوتاه نمی‌توان قضاوتی کرد. با فرض واقعی بودن این فیلم، لازم است توجه کنیم که افسردگی «یکی از عوامل اصلی» در اقدام به خودکشی است، و نه «تنها عامل» آن. طبیعتا برای شناخت و تدبیر و پیش‌گیری از وقوع خودکشی و سایر پدیده‌هایی از این قبیل، لازم است اطلاعات دست‌اول و دقیق از هر مورد کسب شود تا در نهایت بتوان عوامل و الگوی اقدام به خودکشی را در جامعه‌ی امروزمان شناخت و برای درمان آن راه‌کارهای جامع و مؤثری ارائه داد. خودکشی پدیده‌ای بسیار پیچیده است و عوامل مؤثر بر آن مانند زنجیره‌ای از عوامل کلان اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی تا عوامل فردی و شخصی گسترده است. متأسفانه روی‌کرد گروه‌های مختلف به این پدیده جزیی‌نگر است و هر گروهی با توجه بیشتر به یک حلقه‌ی این زنجیره، و بی‌توجه به حلقه‌های دیگر یا حتی در تقابل با آن، سعی می‌کنند موضوع رو توصیف و تبیین کنند. برای مثال، عده‌ای تنها به عوامل کلان اجتماعی دقت دارند و توجه به عوامل فردی و روان‌شناختی و روان‌پزشکی را به نوعی انحراف از موضوع می‌دانند، و گروهی برعکس. شناخت این پدیده جز با در نظر گرفتن تمام حلقه‌های این زنجیره ممکن نیست، و راه‌کارهای پیش‌گیری از آن هم مؤثر نخواهد بود، مگر آن که بتواند برای حلقه‌های مختلف این زنجیره مداخلاتی مؤثر را تعریف و اجرا کند.

 برداشت شما از این اتفاقی که اتفاده است چیست؟

تصور می‌کنم گاهی اوقات جمله‌ی «نمی‌دانیم» دقیق‌ترین پاسخی است که به سؤالات می‌توان داد. درباره‌ی این مورد خاص و بسیاری موارد دیگر از این قبیل هم لازم است بگویم و تأکید کنم که اطلاعات کافی برای اظهارنظر نداریم و اگر قرار باشد بدون اطلاعات کافی از این مورد خاص و فقط برمبنای آن‌چه از نظریه‌های مختلف خوانده‌ام و می‌دانم، اظهارنظری در این زمینه کنم، بیش‌تر نظریه‌پردازی‌های شخصی است که ممکن است در ‌واقع نه مرتبط با موضوع باشد و نه کمکی به درک و پیش‌گیری از آن کند. در عوض، مایل‌ام تأکید کنم که آن‌چه در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی به آن نیاز داریم، اطلاعات کافی، بررسی‌های موردی، و مطالعه‌ی نیم‌رخ روانی اجتماعی از قربانیان این اتفاقات است، تا در کنار اطلاعات و‌ دانش قبلی بتوانیم شرایط موجود را درک کنیم. آن‌چه به آن نیاز داریم آن است که نهادی مسئول و با اختیار کافی بتواند شرایطی را فراهم کند تا گروهی از خبرگان و صاحب‌نظران از رشته‌های مختلف روان‌پزشکی، روان‌شناسی، علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی، و بسیاری رشته‌های دیگر، بتوانند بدون سوگیری‌های سیاسی و نظری خاص موارد آسیب‌های اجتماعی را از نزدیک مطالعه و بررسی کنند، و اطلاعات دست‌اول از هر مورد کسب کنند تا در نهایت با کنار هم قرار دادن زنجیره‌های دخیل در این پدیده‌ها، مشکلات و راه‌کارهایی را برای پیش‌گیری از موارد مشابه ارائه بدهند. در غیر این صورت، هر چند وقت یک بار با موجی از اخباری ناگوار و بازتاب رسانه‌ای آن‌ها اظهارنظرهای کارشناسی منفک از یک‌دیگر مواجه خواهیم بود که الزاما راه به جایی نخواهد برد.

دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.