به پیشگیری از خودکشی کمک کنیم (قسمت چهارم)

به پیشگیری از خودکشی کمک کنیم (قسمت چهارم)

 برگرفته از مصاحبه نشریه سلامت (سارا جمال آبادی) با دکتر سید مهدی حسن‌زاده، روانپزشک، فلوشیپ پیشگیری از خودکشی و فلوشیپ روانپزشکی فرهنگی

الگوبرداری چه‌قدر تأثیر دارد؟ یعنی وقتی فردی می‌بیند کسی از اطرافیانش خودکشی کرده، احتمال این‌که به این کار دست بزند بیشتر می‌شود؟

این قضیه مثل این می‌ماند که شما ژن دیابت داشته باشید، کم‌تحرک و چاق هم باشید؛ بی‌شک ‌در خطر دو برابری نسبت به دیگران برای ابتلا به این بیماری قرار دارید. اما درصد دقیقی در این‌باره ندارم که ژن مهم‌تر است یا الگوبرداری! فراموش نکنیم که خودکشی مُسری است. به همین دلیل مهم است که چه‌طور خبر خودکشی را منتشر کنیم تا دیگران تحریک به انجام آن نشوند و آن را به‌عنوان راه حلی برای خلاصی از مشکلات‌شان نبینند.

گفتید همه ما می‌توانیم در جلوگیری از خودکشی نقش داشته باشیم، اما چگونه؟ قدم اول چیست؟

تهدید به خودکشی را جدی بگیریم.

یعنی چه کار کنیم؟

یعنی نگوییم «برو بابا! مسخره کردی، تو عرضه این کار را نداری، به عمل کار برآید به سخنرانی نیست!». وقتی کسی از خودکشی حرف می‌زند، حتماً به فکر فرو برویم و وقتی که خشمش فروکش کرد، با او حرف بزنیم و پیش مشاور برویم و این موضوع را با او در میان بگذاریم که بچه پنج ساله یا همسر ۳۰ ساله من یا شوهر ۶۰ ساله من تهدید به خودکشی کرده و چه باید بکنم؟ خود فرد را هم پیش مشاور ببریم.

حالا فردی را در نظر بگیرید که تهدیدی به خودکشی نمی‌کند ولی مدام در فکر خودکشی است و دارد گفت‌وگوی ما را می‌خواند. برای او چه راهکاری را پیشنهاد می‌کنید؟

باید بیاید و با روانپزشک صحبت کند. قول می‌دهم که از این فکر رها شود. باید بدانیم که خودکشی راه‌حل نیست و برای هر مشکلی راه‌حلی وجود دارد. این یک شعار نیست اما متأسفانه چون فردی که در فکر خودکشی است دچار دید تونلی می‌شود، نمی‌تواند این راه‌ها را ببیند.

دید تونلی یعنی چه؟

شما یادتان می‌آید وقتی بچه بودیم از سر یک لوله اطراف را نگاه می‌کردیم، دایره دیدمان خیلی کم بود و اطرافش تاریک بود؟ این دید را تونلی می‌گویند. اگر این لوله را کنار بگذاریم، می‌بینیم چه‌قدر این دید وسیع است. متأسفانه افسردگی، دید را تنگ و تاریک و فرد را نزدیک‌بین روانی می‌کند. برای همین به آنها می‌گوییم مراجعه کنند به روانپزشک؛ نه برای نصیحت‌شدن، که برای کنار گذاشتن این لوله و شرکت‌کردن در کلاس‌های گروهی تا ببینند افراد دیگری هم هستند که مشکلاتی دارند و وقتی آنها صحبت می‌کنند، شما اصلاً مشکلاتتان را فراموش می‌کنید. من مراجعانی دارم که مشکلات کوچکی دارند اما می‌آیند می‌نشینند این‌جا و می‌گویند: «دکتر! تا حالای کسی بدبخت‌تر از من دیدی؟ در حالی که نمی‌داند چه‌قدر خوشبخت است.»

 

ادامه مطلب...

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.