به پیشگیری از خودکشی کمک کنیم (قسمت سوم)

به پیشگیری از خودکشی کمک کنیم (قسمت سوم)

برگرفته از مصاحبه نشریه سلامت (سارا جمال آبادی) با دکتر سید مهدی حسن‌زاده، روانپزشک، فلوشیپ پیشگیری از خودکشی و فلوشیپ روانپزشکی فرهنگی

حالا می‌توانیم برگردیم به سؤال اول و این‌که چه‌طور شد به موضوع خودکشی در این سال‌ها پرداختید؟

راستش وقتی می‌دیدم بعضی جوان‌ها خودکشی می‌کنند و علت آن را بررسی می‌کردم و متوجه می‌شدم در بیشتر مواقع این خودکشی قابل‌پیشگیری بوده، علاقه‌مند شدم در این زمینه فعالیت کنم.

آیا روش‌های پیشگیری از خودکشی مثل کمک‌های اولیه است که همه باید درباره آن بدانند؟

بله. مثلاً همسایه شما ممکن است در فکر خودکشی باشد و شما که خبرنگار یا کارمند یا خانه‌دار هستید، اگر بدانید چه کار می‌توانید برایش بکنید، می‌توانید جان یک انسان را نجات دهید. مثل اینکه شما تنفس دهان به دهان بلد باشید و بتوانید به کسی که در استخر افتاده و داشته خفه می‌شده، کمک کنید.

مهم‌ترین دلایلی که در جامعه ما باعث خودکشی می‌شوند چیست؟ اصلاً به‌طور دقیق پژوهشی در این‌باره داریم؟

بله، می‌توانیم بگوییم دلایل خودکشی در شرق و در غرب چیست. چون دلایل خودکشی در مشرق‌زمین با مغرب‌زمین متفاوت است. در مشرق‌زمین و در ایران مهم‌ترین اختلالی که باعث خودکشی می‌شود، اختلال سازشی است؛ یعنی اتفاقی در زندگی فرد می‌افتد و او چند ماه استرس دارد و به‌دلیل فشار این استرس اقدام به خودکشی می‌کند، در صورتی که در مغرب‌زمین علت اصلی خودکشی افسردگی است که به نوعی بیماری جدی‌تری محسوب می‌شود.

یعنی در ایران یک حادثه مثل یک شکست می‌تواند باعث خودکشی شود و در غرب یک بیماری مثل افسردگی؟

بله، حادثه‌ای مثل شکست مالی، عشقی، کاری، اداری و… که فرد را به‌هم می‌ریزد و او را زیر فشار استرس می‌برد.

دلایل خودکشی تقسیم‌بندی جنسیتی هم دارد؟ یعنی دلایل اقدام به خودکشی در زنان با دلایل اقدام به خودکشی در مردان متفاوت است؟

بله، زنان متأهل بیشتر از زنان مجرد خودکشی می‌کنند و بیشتر آنها به دلیل مشکلاتی که در زندگی خانوادگی و نارضایتی از زندگی مشترک و سختی روند طلاق به دلایل مادی، فرهنگی و اجتماعی دارند، بیشتر از زنان مجرد دست به خودکشی می‌زنند.

در مردان چه‌طور؟ متأهل‌ها بیشتر خودکشی می‌کنند یا مجردها؟

مردان مجردی که کار ندارند، بیشتر خودکشی می‌کنند، اما فراموش نکنیم خودکشی فقط به یک دلیل انجام نمی‌شود و همیشه چندعاملی است یعنی دلایل زیادی فرد را به سمت اقدام به این کار می‌برد، اما اتفاقی مثل شکست مالی، عاطفی و تحصیلی و فقدان و… در نهایت باعث می‌شود که فرد این کار را انجام بدهد و اشتباه است که ما فقط اتفاق آخر را ببینیم.

این قضیه چه‌قدر جنبه ژنتیکی دارد؟ چون ‌بارها مقاله‌هایی نوشته و مثال‌هایی زده شده مثل پسر «سیلویا پلات» که او هم مثل مادرش خودکشی کرد و…

بله، این را تحقیقات ثابت کردند. افسردگی ژن دارد و ژن آن مستقل از افسردگی است. مثلاً ارنست همینگوی را ببینید که مثل پدرش خودکشی کرد یا بچه‌های شاه که دو نفرشان خودکشی کردند.

 

ادامه مطلب...

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.