تکنیک‌های افزایش تمرکز و حافظه

تکنیک‌های افزایش تمرکز و حافظه

دانشمندان به دفعات نشان داده‌اند هر نوع تلقین مورد پذیرش ضمیر ناخودآگاه قرار میگیرد. در تمام اعصار تلقین نقش مهمی در زندگی انسان بازی کرده است. از تلقین می‌توان برای منظبط کردن و تحت کنترل در آوردن نفس خود استفاده کرد. تلقینِ سازنده، نیروی شگفت انگیزی می‌باشد. یادتان باشد تلقین فی‌نفسه قدرتی ندارد مگر اینکه ما قبولش کنیم. بنابراین با آگاهی از اثرات تلقین از آن در جهت مثبت استفاده کنید و خود را از تلقینات منفی دیگران و محیط در امان نگه دارید.

انواع تلقین

۱- تلقین کلامی

۲- تلقین فکری

۳- تلقین شنیداری

۴- تلقین دیداری

۵- تلقین نوشتاری

شما می‌توانید از هر یک از انواع تلقین که تمایل داشتید استفاده کنید. جملات تلقینی باید مثبت و کوتاه باشد و از قبل آماده و در دسترس قرار گرفته باشند، توجه کنید که برای تاثیرگزاری بیشتر این جملات را بسیار جدی و محکم و با باوری عمیق در ذهن خود تکرار کنید و یا بر زبان جاری سازید. جملات تلقینی زیر برای رسیدن به تمرکز خوب و تقویت حافظه پیشنهاد می‌گردد. (البته بسیار بهتر است تلقینات در حالت خلسه انجام گیرد)

- من همواره از هوش، شهامت و ذکاوت سرشارم.

- من به فرایند زندگی اعتماد دارم و ایمن هستم.

- من خودم را دوست دارم و تایید می‌کنم.

- من از آرامش الهی سر شارم.

- من دارای حافظه عالی و قدرتمند هستم.

- تمرکز من فوق العاده است.

- من با عشق و علاقه مطالعه می‌کنم.

- من با محبت به خودم توازن می‌بخشم.

- خواندن و مطالعه کردن به من احساس آرامش می‌دهد.

- من خوب و راحت مطالعه می‌کنم و خوب و راحت یاد می‌گیرم.

- من در جلسه امتحان بخوبی مطالب را از ذهنم به برگه امتحان منتقل می‌کنم.

- من از درس خواندن و امتحان دادن لذت می‌برم.

- من نسبت به خود صادق هستم، من مسئول پیشرفت خودم هستم.

 خلسه چیست؟

خلسه حالتی بین خواب و بیداری است که امواج ذهنی در شرایط آلفا قرار می‌گیرند و تلقین‌پذیری انسان افزایش می‌یابد.

در حالت خلسه انسان در

۱- آرامش قرار می‌گیرد.

۲- توجه از امور عادی جدا می‌شود.

۳- آگاهی و تمرکز بیشتر می‌شود.

۴- حواس پنجگانه فیزیکی تضعیف می‌شود.

۵- حواس برتر هویدا و تقویت می‌شود.

۶- ضمیر خودآگاه کنار رفته و ضمیر ناخودآگاه پدیدار می‌گردد.

۷- در این حال امواج فکری انسان در سطح آلفا قرار می‌گیرد و تلقین پذیری انسان بیشتر می‌شود.

بنابراین مناسب است که در حالت خلسه از تلقین استفاده نمود تا تاثیرات بیشتری به همراه داشته باشد. باید توجه داشت که خلسه از نظر کیفیت به دو نوع مثبت و منفی تقسیم‌بندی می‌شود باید خلسه منفی را شناخت و اگر پیش آمد از خلسه خارج شد.

 ویژگی‌های خلسه مثبت

۱- تنفس آرام و عمیق است

۲- ضربان قلب طبیعی است

۳- شخص احساس آرامش و رهایی دارد

در حالی که در خلسه منفی تنفس تند و سطحی است و شخص حالت اضطراب و تنش دارد.

در زندگی روزمره حالت‌هایی پیش می‌آید که مشابه خلسه می‌باشند باید در این شرایط و موقعیت‌ها به خود تلقین مثبت نمود.


حالت‌های مشابه خلسه

۱- مواقعی که در حال استراحت هستید

۲- زمانی که خیلی خوشحال یا خیلی ناراحت هستید.

۳- لحظاتی قبل از این که به خواب بروید

۴- بلافاصله بعد از بیدار شدن

۵- قرار گرفتن در مکان‌هایی که جزء اهداف شما است.

۶- در موقع بیماری، حوادث 

لحظات قبل از بخواب رفتن و بلافاصله بعد از بیدار شدن یک خلسه طبیعی عالی، مثبت، عمیق و بسیار سودمند و مفید می باشد. این دو نوبت خلسه بسیار ارزشمند می باشد و می توان از آن در جهت تغییر در عادات و رفتار و نیز تصحیح باورهای ذهنی غلط در سطح ناخودآگاه استفاده نمود. بنابراین برای افزایش تمرکز و تقویت حافظه شما باید از این دو نوبت خلسه طبیعی استفاده نمایید. خلسه فی نفسه مفید می باشد بدین معنی که اگر شما در حالت خلسه قرار بگیرید و تلقین هم نکنید، صرف قرار گرفتن در خلسه برای سلامتی جسم و ذهن و تقویت تمرکز مفید می باشد.

تخیل و تصویرسازی ذهنی

تخیل نیرویی است که اندیشه را به ترتیبی تازه و متفاوت گردهم می‌آورد. تخیل یعنی توانایی آفرینش آرزو، هدف یا تصویری در ذهن، در تخیل هدفمند و ارادی از این توانایی برای تجلی و تحقق اهداف یا آرزو ها استفاده می‌شود. شما بر این خواسته و تصویر تمرکز می‌کنید و انرژی می‌دهید تا به صورت عینی در عالم مادی محقق شود. روش تفکر کنونی شما فقط یک عادت است که می‌تواند تغییر کند.

تخیل و تصویر ذهنی کلید ذهن شهودی هستند. استفاده از تجسم خلاق شنا کردن در مسیر آب است یعنی بدون تلاش و تقلا، به اعتقاد روانشناسان بزرگ تخیل بزرگترین نیروی ذهن است. دانشمندان علوم ذهنی می‌گویند انسان می‌تواند آنچه را در تخیل خود تصور می‌کند بیافریند. آدمی همان می‌شود که در خیال خود تصویر می‌کند. تخیل نیرومندتر از اراده است و اگر نبردی بین این دو رخ دهد تخیل پیروز میدان خواهد بود.

برتری شما در این است که کشف کنید چگونه نظام باورهای خود را تحت تاثیر قرار دهید. برای این منظور یکی از موثرترین راه‌ها تصویرسازی ذهنی است. تجسم و تخیل مثبت و هدفمند تمرینی برای استفاده از توانمندی‌ها و انرژی‌های ذهنی می‌باشد. برای رسیدن آسان‌تر به اهداف و ایجاد تحول در خود، تقویت اراده، افزایش تمرکز و تقویت حافظه. تخیل هدفمند و مثبت ابزاری قدرتمند در دست شما است. با سخاوت کائنات خلاقیت نامحدود در هر لحظه از زندگی شما جریان دارد. اگر آنچه را می‌خواهید واضح و شفاف به ذهن خلاق خود بدهید، خواسته‌هایتان به سراغتان می‌آیند. تخیل مثبت و هدفمند، فن استفاده از نیروی خیال برای آفرینش خواسته‌های شما است.

تخیل کلیدی است برای دست‌یابی به تمرکز و آرامش در زندگی. صاحبنظران می‌گویند استفاده از تخیل هدفمند و هوشیارانه معجزه می‌کند. آنچه را در ژرف‌ترین لایه ذهن به آن می‌اندیشید و منتظرش هستید به سوی خود جذب می‌کنید. تجسم یا آفرینش ذهنی موضوع تازه‌ای نیست، انسان‌های پیش از تاریخ هم با تخیل و اثرات آن آشنایی داشتند. دو هزاروپانصد سال پیش یونانیان قدیم از این قانون ذهنی استفاده می‌کردند.

چارلز فیلمور می‌گوید تخیل این توانایی را به آدمی می‌دهد تا خود را از زمان و مکان برون فکند و وراء هرگونه محدودیت قرار گیرد. اگر در نیت و خواسته خود صمیمی، صادق و آماده تغییر باشید، براحتی به هدف می‌رسید.

در استفاده از تخیل لازم است ذهنی باز داشته باشید. وقتی تجسم خلاق به هوشیاری مداوم و آگاهی شما بدل شد، می‌فهمید خود آفریننده زندگی خویش هستید. هدف نهایی این است که تخیل مثبت در هر لحظه از زندگی شما در حال ساختن آرمان‌هایتان باشد. هدف محقق شده را خود را در ذهن نگهدارید. از جملات تلقینی هم استفاده کنید و از خود و همه سپاس‌گذاری کنید. هر چه قدر نسبت به خودتان احساس بهتری داشته و قدردان خود باشید، شادتر خواهید بود و انرژی خلاق شما افزایش می‌یابد.


کاربردهای تخیل و تجسم

1. افزایش تمرکز

2. تقویت حافظه

3. ایجاد آرامش

4. موفقیت در آزمون‌ها

5. افزایش اراده و اعتماد به نفش

6. رسیدن به اهداف مادی، عاطفی، ذهنی، معنوی و...

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.