روانشناسی ورزشی

روانشناسی ورزشی

 

ورزش چه نوع بيماری هایی را درمان می کند

 ورزش، عمر را طولانی تر می کند، باعث کاهش وزن می شود و به تقويت قلب کمک می کند اگرچه بهترين درمان ورزش است اما به ندرت پزشکان برای بهبود بيماری آن را توصيه می کنند. ميليون ها نفر در جامعه ما به علت ورزش نکردن از بيماری رنج می برند اما ورزش چه نوع بيماری را درمان می کند؟!

 اضطراب

اضطراب روزانه و نگرانی های کاری برای همه وجود دارد. اضطراب بالينی مزمن هم نوعی از اضطراب است و از مسائلی مانند افسردگی نشأت می گيرد. ورزش برای درمان اضطراب و افسردگی مفيد است؛ زيرا با آزادسازی هورمون آندروفين احساس خوب ايجاد می کند و خلق و خوی افراد را بهبود می بخشد. افرادی که ورزش می کنند، ۲۵ درصد کمتر دچار اضطراب می شوند. برای مبتلايان به اضطراب مزمن، ورزش های آرام سازی (مديتيشن) از جمله يوگا بهترين است زيرا سيستم عصبی را آرام می کند. 

ADHD- بيش فعالی

ورزش تمرکز را بهبود می بخشد. ورزش به طور موقت ميزان دوپامين را افزايش می دهد و در نتيجه مشابه داروهايی مانند «ريتالين» عمل می کند. علاوه بر آن، بخشی از مغز را که موظف بهگ رفتن تصميمات و کنترل ضربه و تکانه هاست (impulse) تحريک می کند. ورزش اضطراب به وجود آمده بر اثر ADHD را از بين می برد. بزرگسالان می توانند از هر نوع ورزشی بهره ببرند، اما کودکان بهتر است به ايروبيک و ورزش های تيمی که اعتماد به نفس را افزايش می دهد بپردازند.

 از دست دادن حافظه

ورزش، جريان خون به مغز را تحريک می کند و با رفع عوامل ايجاد مشکلات قلبی مانند کلسترول بالا و سفت شدن رگ ها، مانع لخته شدن خون می شود. مغز سالم به يک قلب سالم نياز دارد. بررسی ها نشان می دهد بزرگسالانی که به ورزش می پردازند، در تست حافظه، توجه، تصميم گيری، انجام چند کار با هم و برنامه ريزی، امتياز بهتری به دست می آورند. تکرار کار همانند يادگيری يک مهارت جديد، باعث رشد مغز نمی شود. ورزش های ساده مانند پياده روی کردن از يک مسير تازه، باغبانی، يا تغيير مسير دوچرخه سواری و… می تواند بسيار مفيد واقع شود.

 مشکلات خواب

به جای مصرف قرص خواب آور، ورزش کنيد. ورزش نسبت به مصرف قرص، خوابی بهتر و عميق تر ايجاد می کند. غير از آن، کمبود خواب با بروز مشکلات متعددی ارتباط دارد که با ورزش رفع می شود؛ از جمله افزايش وزن، خستگی مفرط، بيماری قلبی و عدم توانايی کنترل استرس… که افزايش وزن باعث آپنه خواب نيز می شود. هر نوع ورزش ۳۰ دقيقه ای کيفيت خواب را بهبود می بخشد، به ويژه ورزش هايی مانند يوگا.

 

آسم

شايد نامعقول به نظر بيايد، اما اگر دچار آسم شده ايد هرچه بيشتر ورزش کنيد کمتر دچار حمله آسم خواهيد شد. بالا رفتن وزن تأثير منفی روی وضعيت بيمار می گذارد؛ زيرا سلول های چربی التهاب ايجاد می کنند. اگر تصميم داريد بيرون منزل ورزش کنيد سعی کنيد در معرض تحريک کننده های محيطی مانند کپک، گرده، آلاينده و حتی هوای خيلي سرد که حمله آسم ايجاد می کند قرار نگيريد.

اختلال نعوظی

ورزش کردن در اين زمينه از زندگی هم برای مردان و هم برای زنان مفيد است. اختلال نعوظی می تواند بر اثر استرس، پايين بودن کيفيت خواب و خستگی مفرط باشد، ورزش با افسردگی مقابله می کند. در نتيجه نياز به مصرف قرص های ضدافسردگی را از بين می برد. هر نوع ورزش مخصوص قسمت تحتانی بدن، جريان گردش خون در اين قسمت را بهبود می بخشد. البته به جز دوچرخه سواری که ممکن است روی قسمت تناسلی فشار وارد کند.

قاعدگی و علائم مربوط به يائسگی

ورزش علائم قاعدگی و يائسگی را کاهش می دهد. اغلب زنان در اين دوران دچار اضطراب، تغيير خلق و خو و افسردگی می شوند. ورزش علاوه بر عمل کردن به عنوان انرژی دهنده طبيعی و تقويت کننده خلق و خو، تغييرات هورمونی شايع در اين دوران را از بين می برد. در زنان مسن تر، ورزش می تواند باعث افزايش تراکم استخوانی شود که با بالا رفتن سن افت می کند. ورزش می تواند با بيماری قلبی عروقی و چاقی مفرط که ناشی از تغيير هورمونی در دوران يائسگی است مقابله کند. برای زنان در دوران يائسگی، ترکيبی از ايروبيک و ورزش های مقاومتی و برای کاهش علائم قاعدگی ورزش ايروبيک کافی است.

درد در قست تحتاني، کمر، لگن، زانو و گردن

تقريباً هر نوع درد را می توان با ورزش کاهش داد زيرا اغلب دردها مربوط به نشستن طولانی مدت، شيوه زندگی بی تحرک، استرس و چاقی مفرط است. همه اين ها را می توان با ورزش رفع کرد. درد ممکن است به علت ضعيف بودن عضله در قسمت موثر باشد. درد زانو می تواند به علت ضعيف بودن تاندون در ران باشد. درد گردن و شانه می تواند به علت خميدگی طولانی مدت پشت ايجاد شود. ورزش هاي مقاومتي و ورزش هاي کششی.

استئوآرتريت

استئوآرتريت، درد و التهاب در اطراف مفصل ها بر اثر فرسودگی غضروفی است که از مفصل ها محافظت می کند اما نگذاريد درد مانع ورزش شود؛ زيرا ورزش باعث کاهش وزن می شود و وارد آمدن فشار روی مفصل های دردناک را کاهش می دهد. ورزش های مقاومتی، عضله های اطراف مفصل دردناک را تقويت می کند تا فشار وارده روی عضله ها کمی کاهش يابد. ورزش هايی مانند پياده روی، شنا و ايروبيک در آب و با مشورت پزشک می تواند مفيد واقع شود.

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.