ارجاع به موقع رمز بهبودی اختلالات گفتار و زبان

ارجاع به موقع رمز بهبودی اختلالات گفتار و زبان

دبیر اجرایی شانزد‌همین کنگره گفتار درمانی ایران، زمان و سنین پایین‌تر را عامل مهمی برای رفع مشکلات گفتاری دانست.

امیر آرامی با بیان این‌که گفتار درمانی علم بررسی بیماری یا اختلالاتی است که روی گفتار فرد تاثیر می‌گذارد، گفت: اگر اختلالی روی گفتار باشد توسط گفتار درمانگران بر طرف خواهد شد، اما بعضی مواقع شنیده می‌شود در جاهایی که مسئولان کشور در مواردی حرفی می‌زنند که عمل نمی‌کنند اصطلاح گفتار درمانی آورده می‌شود که این اصطلاح اشتباه است و به تازگی مرسوم شده و بین مسئولان شنیده می‌شود که این موضوع ربطی به علم گفتار درمانی ندارد و نباید بگذاریم این غلط مشهود در جامعه رواج پیدا کند؛ جامعه علمی خواستار تصحیح این اصطلاح نادرست از سوی رسانه‌هاست.

گفتار درمانی علمی است که به بررسی و نحوه درمان اختلالات سیستم گفتار و تکلم فرد با روش‌های علمی می‌پردازد؛ گفتار درمانی درمان کردن با گفتار نیست بلکه درمان اختلالات گفتار و زبان است و دیده شده که برخی افراد گفتار درمانی را با مشاوره اشتباه می‌گیرند، اما باید بدانیم گفتار درمانی با حرف زدن مردم را خوب کردن نیست بلکه حرف زدن مردم را خوب کردن است. بیماری‌های گفتار و زبان که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تاخیر در رشد و گفتار زبان، اختلالات تلفظی و لکنت اشاره کرد از موضوعاتی است که افراد باید در مواجهه با آن‌ها به گفتار درمانگران مراجعه کنند.

اختلالات تن صدا با گفتار درمانی رفع می‌شود. دبیر اجرایی شانزدهمین کنگره گفتار درمانی ایران گفت: اختلالاتی که روی تن صدا و حنجره تاثیر می‌گذارد به وسیله گفتار درمانی بهبود پیدا می‌کند و انواع زگیل،‌ پلیپ و درگیری تارهای عصبی بعد از جراحی با روش‌های گفتار درمانی بهتر خواهند شد و در صورتی که برخی اختلالات نیاز به عمل نداشته باشند می‌توانیم با گفتار درمانی و بدون اعمال جراحی به درمان آن اقدام کنیم. سن گفتار درمانی از ۲ سالگی تا ۹۰ سالگی است و هر اختلالی که روی گفتار و زبان تاثیر بگذارد با تمهیدات گفتار درمانی قابل ارزیابی، تشخیص و درمان است و در سنین بالا هم عمده‌ترین مراجعان کلینیک‌های گفتار درمانی مبتلایان سکته‌ مغزی هستند که تکلم خود را از دست دادند.

 ارجاع به موقع در سنین پایین رمز بهبودی اختلالات گفتار و زبان

ارجاع به موقع در سنین پایین یکی از مهم‌ترین موارد در بهبود اختلالات گفتار و زبان است که بین گفتار درمانگران و پزشکان متخصص توافق نظری در این عرصه ایجاد نشده است که با نشست‌های علمی مشترک پزشکی و توان‌بخشی امیدواریم که این آگاهی‌ها بیشتر شود و جامعه پزشکی نسبت به اختلالات گفتار و زبان و همچنین سن ارجاع ملاحظات خاصی را داشته باشند؛ زیرا مداخله زودهنگام جلوی برخی اختلالات آینده‌ای که هزینه بیشتری برای نظام سلامت خواهد داشت را گرفته و به فرد و جامعه کمک بیشتری خواهد کرد.

در تشخیص علت آسیب‌های گفتار و زبان کودکان دیده می‌شود که برخی می‌گویند صبر کنیم تا بچه به حرف بیفتد و جامعه باید بداند این‌که بخواهیم صبر کنیم یا مداخله کنیم تشخیص گفتار درمانگر است و همان‌گونه که با مراجعه به پزشک شاهد تسریع درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا و غیره هستیم، افراد هم باید در گام‌ اول، کودک خود را به گفتار درمانی ارجاع دهند تا بسیاری از اختلالات گفتار و زبان بر طرف شود.اگر ارجاع کودک به گفتار درمانی به موقع نباشد کودک به سن دبستان می‌رسد که این موضوع سبب اختلالات یادگیری، اختلالات تلفظی با هزینه‌های بالاتر و درگیری آموزش و پرورش و بهزیستی می‌شود. بنابراین اگر بتوانیم ارجاع به موقع را انجام دهیم می‌توانیم از عوارض متعددی نظیر کاهش اعتماد به نفس، پرخاشگری، اختلالات یادگیری، مشکلات در مهارت‌های ارتباطی و غیره فرد در سال‌های آینده بکاهیم.

آرامی اظهار کرد:‌ وضع استاندارد جامعه ایرانی نشان می‌دهد که بچه باید ۱۸ تا ۲۴ ماهگی ۵۰ کلمه بلد باشد که اگر این‌گونه نبود نیازمند بررسی است و شروع گفتار نهایتا تا ۲٫۵ سالگی است و نباید بگذاریم تا ۴-۵ سالگی شروع گفتار به تعویق بیفتد.

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.