غم از دست دادن را تاب آوریم!

غم از دست دادن را تاب آوریم!

غم و اندوه، یک عکس العمل طبیعی به هر نوع از دست دادن است، این احساس ناشی از فقدان و از دست دادن می تواند مربوط به مرگ یا طلاق باشد.

آکادمی پزشکان خانواده آمریکا این توصیه را در مورد راه‌های سالم برای کنار آمدن با اندوه ارائه می‌دهد:

در صورتی که به کسانی که دوستشان دارید دسترسی دارید، در خصوص احساس خود صحبت کنید و این که در چه وضعیتی هستید از این که از دیگران درخواست کمک کنید نترسید.

 سعی کنید به سرعت کارهای روزمره خود را از سر بگیرید.

 هر روز به میزان کافی ورزش کنید و به اندازه بخوابید.

 یک رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشد.

 به مشروبات الکلی روی نیاورید.

 پس از گذشت مدت کوتاهی از فوت عزیزانتان از تصمیم گیری‌های مهم در خصوص زندگیتان اجتناب کنید.

 احساسات خود را سرکوب نکنید. قبول کردن احساسات بسیار مهم است. این مطلب کاملا قابل قبول است که گریه کنید، احساس عصبانیت داشته باشید یا حتی احساس کرختی و بی حسی کنید.

آدم‌های دیروز زندگی‌تان، به خاطرات امروز شما تبدیل شده‌اند. خاطراتی پشت شیشه قاب‌عکس، خاطراتی که در خواب شبانه‌تان پرسه می‌زنند. تحمل این رنج، آسان نیست می‌دانیم و می‌دانیم زخمی که به روانتان آسیب زده، عمیق‌تر از آن است که با یک نصیحت ساده یا گذشت چند روز التیام پیدا کند. شما برای پشت‌سرگذاشتن این روزها و یادگرفتن راه و رسم زیستن با این درد، به زمان زیادی نیاز دارید. زمانی که می‌توانید با کمک‌گرفتن از توصیه‌های زیر، آن را تنها اندکی کوتاه‌تر کنید.

به دنبال حلقه حمایتی باشید
خودتان را با حلقه‌ دوستان کسانی که همدرد شما هستند یا آدم‌هایی که در حضورشان آرامش دارید محاصره کنید. معلمی که به او حس خوبی دارید، همسایه‌ای که مشابه شما داغدار است یا دوستی محکم و قوی که در کنارش احساس ضعف نمی‌کنید، می‌توانند به شما در عبورکردن از این بحران، کمک کنند.

فراموش نکنید
مدام از خود می‌پرسید چرا این اتفاق افتاد؟ فکر می‌کنید برای عزیز ازدست‌رفته‌تان کم‌گذاشته‌اید؟ درست در لحظه‌ای که دیگران فکر می‌کنند آرام شده‌اید، غم، خشم یا احساسات ناخوشایند‌تان را با شدید‌ترین شکل ابراز می‌کنید؟ طبیعی است. شما حداقل شش‌ماه برای سوگوار بودن فرصت دارید و حتی اگر در این ماه‌ها، غم با تمام قدرتش روی دل شما سنگینی کند، کسی نباید شما را سرزنش کند.

از خودتان مراقبت کنید
شمایی که روانی آزرده دارید، بیشتر از همیشه در معرض ابتلا به بیماری‌های جسمی هستید. سعی کنید در این شرایط، به جای طبیعی جلوه‌دادن موقعیت و انکار احساسات ناخوشایند، به روانتان اجازه ابراز احساسات و به بدنتان فرصت تجدید قوا بدهید. خودتان را تقویت کنید، مراقب بروز علائم تهدیدکننده جسمی باشید و نظم در غذا خوردن و خوابیدن را فراموش نکنید. شما برای بازسازی‌ کردن روانتان، به بدنی سالم و توانمند نیاز دارید.

بیکار ننشینید
شاید در این روزها، سرکار رفتن برایتان دشوارترین کار باشد، اما مطمئن باشید که ماندن در سکون، حالتان را هر روز بدتر خواهد کرد. اگر شاغل هستید، سر کارتان برگردید و اگر پیش از این هم فعالیت کاری نداشته‌اید، از همین امروز برای به فعالیت واداشتن خودتان تلاش کنید. انجام کارهای داوطلبانه، حضور در فضاهای کاری یا همراه‌شدن با گروه‌های مختلفی که بهانه‌های مشترکی برای وقت‌گذرانی و رشد دارند، به شما برای برگشتن به زندگی کمک می‌کند.

با بچه‌ها حرف بزنید
تصور نکنید که سکوت کودکان، به معنای درک‌نکردن این درد است. اگر فرزندتان از شما در مورد گریه اطرافیانش می‌پرسد، برایش توضیح دهید که به‌خاطر از دست‌دادن کسی ناراحت هستند. اگر فرزندتان واکنش‌های هیجانی غیرمنتظره‌ای را نشان می‌دهد، از هر فرصتی برای صحبت‌کردن با او در مورد احساساتش استفاده کنید.

 

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.