تکنیک های آموزش جنسی به نوجوانان

تکنیک های آموزش جنسی به نوجوانان

آموزش مسائل جنسی باید با ظرافت انجام گیرد. هر چند که بسیاری از والدین عنوان می کنند که آمادگی و اطلاعات لازم برای پاسخ گویی به سئوالات نوجوان را ندارند ولی بهتر آن است که آموزش در منزل و از زبان پدر و مادر که دلسوزترین فرد برای نوجوان است صورت گیرد نه از زبان کسانی که ممکن است به روحیه نوجوان شما صدمه بزنند.

 آموزش به نوجوان باید در دو قسمت انجام گیرد:

تشریح و بحث در مورد وضعیت ظاهری و چگونگی بهداشت بدن است. در مورد دختران با شروع مرحله بلوغ، آگاهی و صحبت کردن در مورد آن را شرو ع کنید تا با بروز برخی حالات در خود دچار شوک نشود.

 مسائل اخلاقی، خطرات و فواید مسائل جنسی را برای نوجوانتان بیان کنید. در این مورد هرگز به نوجوانتان دروغ نگوید. از پاسخگویی به سئوالات آنان به صورت مبهم و کلی گویی بپرهیزید. پاسخ گویی به سئوالات آنان در زمان مناسب باشد نه خیلی زود که موجب بلوغ زودرس شود و نه خیلی دیر. میزان اطلاعات باید متناسب با رشد جنسی نوجوانتان باشد. در دخترها از 10 تا 17 سالگی و در پسرها از 12 تا 19 سالگی است.

 تربیت اساسی و شکل گیری ها در دوران 12 تا 16 سالگی که همان تربیت شخصیت است شکل می گیرد و تربیت فرهنگی و اجتماعی را نیز در بر می گیرد. اگر در پاسخ گویی به سئوالات نوجوانتان دچار تردید هستید به او بگویید که فردا جوابش را میدهید. مراقب باشید که زیاد فردا، فردا نکنید. زیرا در این موقع ممکن است نوجوان شما به سراغ کسی دیگر برود. همچنین بدترین جواب این است که بگوید تو هنوز کوچک هستی. مسلما زمانیکه نوجوان سئوالی می پرسد چیزی در ذهن خود دارد.

 والدین همچنین باید بدانند در این سنین غریزه جنسی در نوجوان وجود دارد و موجب گرایش به جنس مخالف می شود که یک امر طبیعی است و نباید نگران و دستپاچه شوند بلکه باید اطلاعات خود را در زمینه چگونگی آموزش به نوجوانشان در زمینه برخورد با جنس مخالف، چگونگی کنترل آن و خطرات آن به روز نگه دارند و بتوانند اطلاعات لازم را به فرزندشان منتقل کنند.

 در این زمینه باید اطلاعات متناسب با سن نوجوان باشد. گاه زیاده روی والدین در این زمینه موجب خسارات روحی برای نوجوان می شود.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.