رابطه زناشویی در دوران بازنشستگی و سالمندی

رابطه زناشویی در دوران بازنشستگی و سالمندی

رابطه همسری در دوران بازنشستگی راهی برای ابراز محبت و صمیمیت بیشتر بین زن و شوهر بوده و باعث افزایش اعتماد به نفس و کنترل استرس و اضطراب می شود.
ارتباط همسری در این دوران کمتر جنبه ی جنسی داشته و محور اصلی ارتباط زناشویی رابطه عاطفی و وابستگی به همدیگر بوده که منجر به پیدا کردن یک احساس خوب و حفظ روحیه در این دوران می شود.
تغییرات طبیعی و تدریجی بدن در دوران سالمندی باعث کاهش تدریجی میل جنسی و رابطه همسری می شود. با افزایش سن ارتباط زناشویی به تدریج کمتر شده ولی میل جنسی از بین نمی رود و می توان با رعایت کردن بعضی مسائل سلامت جسمی مناسبی را تجربه کرد.
چنانچه این تغییرات بطور ناگهانی و یکباره اتفاق بیافتد و یا اینکه نارضایتی کامل در همسر ایجاد شود بایستی پیگیر درمان باشیم.
اضطراب و استرس بیش از حد و افسردگی در دوران بازنشستگی و همچنین بیماری ها جسمی، روانی و ترس از تنهایی و مرگ، همچنین دیابت، بیماری های قلبی عروقی و مصرف بعضی از داروها می تواند منجر به کاهش میل جنسی و سرد شدن رابطه با همسر شود. به علت کاهش هورمون های زنانه و مردانه در دوران یائسگی و بازنشستگی میزان میل جنسی کاهش پیدا می کند.
بطور کلی جهت داشتن سلامت جنسی بهتر و رابطه همسری صمیمی تر در دوران بازنشستگی توصیه می شود که تغذیه سالم داشته همچنین ورزش منظم و روزانه می تواند بسیار کمک کننده باشد.


چاقی در مردان و زنان باعث بروز اختلالات زناشویی و کاهش میل جنسی می شود و رعایت رژیم غذایی و کنترل اضافه وزن در این افراد و همچنین افرادی که از بیماری دیابت رنج می برند کنترل دقیق قند خون می تواند بسیار موثر باشد.

چکاپ و پایش سلامت جسمی و روانی و درمان اختلالات اضطرابی و افسردگی کمک زیادی به حل این مشکل می کند و در نهایت باید بدانیم که داشتن رابطه عاطفی قوی مهم تر از رابطه زناشویی است و می تواند باعث حال خوب بازنشستگان و سالمندان عزیز گردد.

مصاحبه دکتر احمد دلبری، دکتری تخصصی طب سالمندان

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.