گرمازدگی در سالمندان

گرمازدگی در سالمندان

توصیه های در خصوص ملاحظات سالمندان در روزهای گرم
این روزها هوای گرم بخش زیادی از کشور را فرا گرفته و سالمندان را در معرض تهدید جدی گرمازدگی قرار داده است. متاسفانه ساز و کار جبرانی بدن سالمندان در مقابل افزایش درجه حرارت به درستی کار نکرده و توان تطابق با گرما را کمتر دارند که می تواند آنان را تا مرگ پیش ببرد.
علیرغم اینکه همه سالمندان در معرض خطر گرمازدگی می باشند ولی سالمندان با بیماری‌های مزمن قلبی ریوی، فشار خون، دیابت، نارسایی کلیوی و کبدی، اسهال، آسمی، سکته مغزی، افراد چاق و کسانی که داروهای ضد فشار خون، افسردگی و خواب آور مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر گرمازدگی می باشند.

لذا توصیه می گردد علایم گرمازدگی را بشناسید:
علایم گرما زدگی خفیف بصورت سر درد، سر گیجه، تهوع و استفراغ، ادرار پر رنگ، و همراه با تعریق، رنگ پریدگی پوست و افت فشار خواهد بود. این در حالی است که گرما زدگی شدید بصورت تنفس کم عمق، پوست قرمز، داغ و خشک، که می تواند همراه با تشنج، غش و کاهش هوشیاری نمایان گردد خواهد بود.

در زمانی که درجه حرارت بیش از 33 درجه سانتی گراد می باشد فعالیت خود را در هوای آزاد کمتر کرده و در صورت ضرورت حضور در خارج از منزل قبل از ساعت 10 صبح یا بعد از ساعت 18 بیرون بروید. در هنگام ضرورت تردد در هوای گرم و آفتابی از لباس نخی آزاد و روشن، کلاه لبه دار، کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید. در روزهای گرم از ورزش های سنگین خودداری گردد و در صورت عادت به ورزش، صبح زود و یا شب انجام گردد.

با توجه به تخریب سیستم کم آبی و ترموستات تشنگی، منتظر تشنه شدن نمانید و روزانه 8 لیوان مایعات بخصوص آب مصرف کنید. بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و قلبی عروقی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

حتی الامکان از تردد با وسیله نقلیه عمومی و اتوبوس اجتناب گردد. با توجه به مشکلات ایجاد شده برای سالمندان در طول سفر های تابستانی سعی کنید کمتر به مسافرت های بین شهری بروید.

در فصول گرم سال مواظب سالمندان تنها در همسایگی خود باشید.

دکتر احمد دلبری، دکتری تخصصی طب سالمندان

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.