مراقبت از سالمندان در ایام نوروز

مراقبت از سالمندان در ایام نوروز

سالمندان به لحاظ وضعیت جسمی، روحی و روانی متفاوت از سایر افراد هستند. درصورت رعایت نکردن آداب میهمانی تفریحات و مراسم عید نوروز می تواند برای سالمندان استرس آور و آزاردهنده باشد. لذا جهت برخورداری سالمندان عزیز از فرصت با هم بودن و لذت بردن از ایام عید نکات و توصیه هایی می تواند اوقات خوشی برای آنان فراهم آورد. در میهمانی های عیدانه صدای خنده پدر و مادر سالمندتان را ضبط کنید، شاید روزی دلتان برایشان تنگ شود. 

در صورتی که سالمند فردی بیمار و کم حوصله است، زمان عید دیدنی را کوتاهتر کنید. بهترین زمان عید دیدنی و میهمانی سالمندان صبح و عصر می باشد. در میهمانی های طولانی حواسمان به استراحت سالمندان در طول روز و در اتاقی ساکت باشد.

مراقب سر و صدای بچه ها باشیم، سالمندان حال و حوصله جوانان و میانسالان را ندارند و شاید آستانه تحمل آنان کمتر شده باشد. همچنین مراقب نوه ها باشیم. با توجه به ضعف جسمانی در اثر بیماری و کهولت سن در بعضی از سالمندان، مواظب کودکان پر تحرک و پریدن آنان در بغل سالمندان باشیم. مواظب بیماران آلزایمری باشیم، سر و صدا و ازدحام می تواند باعث اضطراب، بی قراری و پرخاشگری آنان گردد.

سالمندان حساس تر هستند، حرفی نزنیم که باعث رنجش آنان گردد. حتی اگر سالمندان میزبان هستند، خودمان پذیرایی کنیم.

مراقب مصرف بیش از حد شیرینی جات باشیم، میزبان تعارف بیش از حد در مصرف شیرینی نکند. اگرچه مغزها و آجیل حاوی آنتی اکسیدان می باشد ولی نمک موجود در آن می تواند خطر افزایش فشار خون را به همراه داشته باشد. از آجیل خام بیشتر استفاده شود. از مصرف به موقع دارو غافل نشویم.

چیدمان منزل سالمندان را بدون مشورت با آنان تغییر ندهیم.

از بازی های فکری گروهی و تقویت حافظه برای سالمندان غافل نشویم. با استفاده از آلبوم های قدیمی، فیلم های خانوادگی، موزیک های نوستالژیک فرصت خاطره گویی را برای سالمندان فراهم کنیم. سالمندان نیاز به ارتباطات و تعاملات بیشتری در فضای مجازی دارند، ایام عید فرصت خوبی برای آموزش شبکه های اجتماعی و تلگرام به آنها می باشد.
.
همان‌قدر که عیدی گرفتن از سالمند برای خانواده شیرین است، هدیه دادن به آنان می تواند خاطره ای خوش برای آنان بوجود آورد. حواسمان به سالمندان تنهای فامیل و همسایه باشد.

توصیه هایی در خصوص مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر در طول سفر های نوروزی 

بیماران مبتلا به آلزایمر به هیچ وجه تنها سفر نکنند. با توجه به احتمال اضطراب و بی قراری بیشتر بیماران در طول سفر، حتما قبل از مسافرت با پزشک معالج مشورت کنید و به میزان 1.5 برابر مدت مسافرت دارو همراه داشته باشید.
در فرودگاه یا ایستگاه قطار یک نفر به عنوان کمکی همراهی نماید. مدارک مهم را در محلی امن نگه دارید. مدارکی مثل (دفترچه بیمه، نام و شماره تلفن پزشک معالج، لیست دارو های مصرفی، کپی مدارک و سوابق پزشکی).

یک دست لباس اضافی در کیف دستی داشته باشید. کارت مشخصات کامل به همراه تلفن در جیب بیمار بگذارید و یا پلاک و دستبند مشخصات همراه بیمار باشد. عکس جدید از بیمار داشته باشید.
سعی کنید سفر کمتر از 4 ساعت باشد و درصورتی که طولانی تر هست دو نفر مراقب همراه بیمار باشند. آلبوم عکس و یا وسایلی برای سرگرم کردن بیمار به همراه داشته باشید.

در طول سفر فعالیت های زیاد برنامه ریزی نکنید، به هر برنامه و فعالیت به اندازه کافی زمان بدهید. زمان های استراحت در بین برنامه ها داشته باشند. از حضور در مکان های شلوغ و پر ازدحام خودداری کنید.

بیماران یک برنامه روتین و منظم مثل وقتی که بیمار در منزل هست را داشته باشند (سعی کنید زمان غذا خوردن، استراحت و خوابیدن مشابه منزل باشد). ایمنی محل اسکان مهم بوده و سعی کنید سرویس بهداشتی و مسیر توالت در طول شب روشن باشد. مسافرت به زادگاه بیماران و تجدید خاطرات قدیمی برای آنان بسیار خوشایند است.

بیمار در طول سفر لباس راحتی و کفش مناسب داشته باشد. خوردن به موقع داروها فراموش نگردد.  آمادگی این را داشته باشید که در صورت ضرورت سفر خود را کوتاه کنید.

دکتر احمد دلبری، دکتری تخصصی طب سالمندان و رییس انجمن علمی سالمندان ایران 

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.