خودتان را کنترل کنید

خودتان را کنترل کنید

به طور اجمالی می توان گفت که خود کنترلی در مقايسه با نظارت بيرونی، بهترين شيوه کنترل عملکرد است. اگر اين شيوه ايجاد و تقويت گردد، کارکردی به مراتب کارآمدتر از نظارت های بيرونی دارد. زيرا نظارت های بيرونی در صورتی اثر بخش خواهند بود که افراد، کنترل کننده خود نيز باشند؛ در غير اين صورت طبعا مواردی که از ديد ناظران مخفی مانده و مشخصا در عرصه نظارت وارد نمی شوند، هيچ گاه مورد ارزيابی دقيق قرار نگرفته و انحرافات احتمالی نيز اصلاح نمی گردد؛ در نتيجه نظارت اعمال شده، ناقص خواهد ماند. مراقبت و کنترل خويش، محدود و محصور به موارد خاصی نبوده و همه عرصه های زندگی را دربر می گيرد.

خود کنترلی و تمرکز حواس مهارت‌هایی هستند که همه باید یاد بگیرند تا بتوانند در شرایط سخت با مدیریت عملکردشان، نتیجه خوبی داشته باشند.

در این مقاله راهکارهایی برای افزایش خودکنترلی آورده شده است:

 احساسات خود را بشناسید
همیشه اولین گام قبل از واکنش نشان دادن، این است که میزان خودآگاهی‌تان را بالا ببرید. نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی بشناسید. بدانید که چه چیزهایی احساسات شما را به خوبی تحریک می کند و حتی کنترل شما را از دستتان خارج می کند. از دست دادن کنترل احساسات می‌تواند برای شما بسیار آموزنده باشد و به شما نشان دهد چه عامل محرکی باعث این اتفاق شده است. شناختن و رسیدگی کردن به عوامل محرک بسیار مهم هستند؛ زیرا احساس خشم، ترس یا گناه در نتیجه واکنش به عوامل محرک در انسان ایجاد می‌شوند. داشتن شناخت دقیق از خود و احساسات، اصلی ترین قدم برای موفقیت در خودکنترلی است.


چه موقع این اتفاق رخ می‌دهد؟
باید ببینید تحت چه شرایطی نیاز به خودکنترلی دارید. در زمان استرس؟ ترس؟ اضطراب؟ خستگی؟ بسیاری از افراد در شرایط عادی و روزمره زندگی کاملا به خود و احساساتشان تسلط و کنترل دارند ولی ممکن است با قرار گرفتن در شرایطی خاص، مثل شرایط استرس زا، عصبانیت، ترس و از این قبیل شرایط، کنترل خود را از دست داده و به گونه ای رفتار کنند که بعدها از رفتارشان خجالت زده و پشیمان شوند. بعد از اینکه شرایط را شناسایی کردید، باید روی خودتان کار کنید تا در زمان قرار گرفتن در این موقعیت‌ها، انتخاب بدی نداشته باشید.

 

در مورد رفتار خود تصمیم بگیرید
حالا که علت احساسات منفی خود را متوجه شده‌اید، باید در مورد رفتارتان قضاوت کنید. آیا در زمان بروز احساسات واکنش درستی به فرد مناسبی داشته‌اید؟ شاید باید یاد بگیرید پاسخ مناسب‌تری به احساسات خود داشته باشید یا شاید بهتر است سکوت کنید و فقط گوش بدهید.

طرز تفکر خود را تغییر دهید
این طرز تفکر که می‌گوید: «من همیشه این‌گونه هستم» را تغییر دهید و بیشتر با خودتان بگویید: «من آنگونه هستم که خودم انتخاب می‌کنم»، این طرز تفکر شما را به سمت خودکنترلی می‌کشاند؛ اما به یاد داشته باشید که تغییر دادن طرز تفکر کار سختی است و برای اینکه به عادت شما تبدیل شود، نیازمند تمرین بسیار است.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.