من می توانم

من می توانم

عدم اعتماد به نفس عبارت را می توان از فقدان توانایی در ابراز توانمندی ها و لیاقت های فرد علیرغم دارا بودن آن توانایی ها تعریف نمود. عدم اعتماد به نفس در همه افراد می تواند دیده شود.

برای مثال دختر زیبایی که علی رغم زیبا بودن در چشم دیگران باز هم خود را زیبا نمی داند. یا ورزشکاری که علیرغم توانمندی های جسمانی و فنی، خود را در مقابل حریف ضعیف می بیند. و یا دانشجویی که علیرغم تسلط بر مطالب درسی سر کلاس جرات پاسخ دادن به سوالات را ندارد. معمولاً کمبود اعتماد به نفس افراد در جنبه های بخصوص هر فرد است. به طور مثال، آنها که از لحاظ ظاهر اعتماد به نفس ندارند، زندگی اجتماعی برایشان بسیار دشوار خواهد شد. این افراد تصور خواهند کرد که در مجامع عمومی کسی به آنها توجه نمی کند و مجبور می شوند که از اول تا آخر مجلس در گوشه ای تنها بنشینند.

در زندگی زناشویی، عدم اعتماد به نفس مشکلات فراوانی ایجاد می کند. ممکن است شخص در رابطه ای که می داند بسیار برای وی ناسالم است باقی بماند. با این تصور که قادر نیست این وضعیت را بهبود بخشد. یا با شخص دیگری وارد رابطه شود.

عدم اعتماد به نفس در زندگی شغلی اشخاص هم تاثیر منفی بگذارد. کمبود اعتماد به نفس منجر به فقدان انگیزه و علاقه در فرد برای پیشرفت خواهد شد. فرد فاقد اعتماد به نفس ممکن است از انجام همه کارها سر باز زند و بی هدف باشد فقط به این دلیل که تصور میکند که توانایی انجام کاری را ندارد. اما الان دیگر زمانش رسیده است که این رویه را تغییر داده و این را باور کنید که شما قادر به انجام هر کاری که می خواهید هستید.

دلایل عدم اعتماد به نفس

بیشترین ویژگی های شخصیت ما از دوران کودکی شکل می گیرد. بنابراین از جمله عوامل شکل دهنده شخصیت ما بایدها و نبایدها، تایید و یا عدم تایید رفتارهای ما، تنبیه ها و تشویق ها، تحسین و تمجید، تعریف و تحقیر،… می باشد که توسط اطرافیان از جمله خانواده و والدین بر ما اعمال می گردد. بنابراین عدم اعتماد به نفس یا اعتماد به نفس کاذب ریشه در دوران کودکی و تربیت گذشته فرد دارد. ترس پنهانی از عدم موفقیت احساس گناه بضی از افراد بابت هر موضوعی خودشان را سرزنش می‌کنند و این سرزنش‌های همیشگی قاتل اعتماد به نفس آن‌هاست دلیل دیگر شایع نداشتن اعتماد به نفس، انتظارات غیرواقعی است. اگر از خودتان بیش از توانایی‌ها و فرصت‌هایی که در اختیارتان است انتظار داشته باشید باید بگوییم با این کار ضربه بزرگی به اعتمادبه‌نفس‌تان می‌زنید.

پیامدها و عواقب پیامدهای عدم اعتماد به نفس بسیار است. شخصی که فاقد اعتماد به نفس می باشد در واقع قدرت ابراز وجود، توانایی احقاق حق، توانایی در ابراز علاقه و بیان احساسات و غیره را ندارد. در نتیجه احساس سر خوردگی، خود کم بینی و احساس پریشانی مینماید، که این همان افسردگی است. در واقع یکی از عوامل اصلی و درجه یک اختلالات افسردگی، اضطراب، وسواس، و غیره که این درمانگر در طول دوران کاری در بیماران خود مشاهده نموده است عدم اعتماد به نفس می باشد.

از دیگر پیامدهای عدم اعتماد به نفس عبارتند از:

۱. همواره خودشان را مورد انتقاد قرار می دهند. و موقع صحبت کردن در چشمان فرد مقابل خود نگاه نمی کنند.
۲. در پذیرش تعریف و تمجیدها و تعارفاتی که به آنان می شود مشکل دارند.
۳. معمولا احساس می کنند قربانی رفتار دیگران هستند.
۴. احساس تنهایی می کنند حتی زمانی که در یک جمع قرار دارند.
۵. احساس خلاء و پوچی می کنند.
۶. احساس می کنند با دیگران تفاوت دارند.
۷. احساس افسردگی، گناه و شرمساری دارند.
۸.. نسبت به توانایی های خود عدم خودباوری.
۹. از موقعیت های نو و جدید می هراسند.
۱۰. از شکست و موفقیت می هراسند.
۱۱. مرتبا سعی در راضی نگاه داشتن دیگران دارند.
۱۲. عادت به پشت گوش انداختن کارها دارند.
۱۳. در مقابل انتقاد، اظهار نظر و سرزنش های دیگران (خواه واقعی، خواه واهی) بسیار آسیب پذیر می باشند.
۱۴. از ابراز عقاید و احساسات خود خودداری می کنند زیرا از چگونگی واکنش دیگران هراس دارند.
۱۵. قادر به بیان خواسته ها و نیازهای خویش نمی باشند.
۱۶. معمولا عصبانی و پرخاش گر می باشند.
۱۷. وابستگی هیجانی دارند: برای دستیابی به یک احساس خوشایند به دنیای خارج خود وابسته می باشند.

مانند: شباهت های زیادی بین اعتماد به نفس و عدم اعتماد به نفس وجود دارد. یک فرد خجالتی هم می ترسد ابراز وجود کند و همینطور یک فردی که اعتماد به نفس ندارد هم از ابراز وجود دارد. با این حال تفاوت های این دو بسیار زیاد است. به طور کلی فردی که دارای عدم اعتماد به نفس می باشد حتی در انجام کارهایی که توان انجام آن را دارد هم می ترسد. بسیاری از افراد دارای اعتماد به نفس کاذب می باشند. این افراد ادعای انجام هر کاری را می نمایند و هنگامیکه شکست می خورند سعی می کنند باز آن را توجیه کنند. اگرچه اعتماد به نفس کاذب یک ویژگی منفی است ولی وضعیت افراد دارای این ویژگی بهتر از افرادی است که اعتماد به نفس ندارند. چون کسی که اعتماد به نفس ندارد حتی برای بهبود شرایط خود هم تلاش لازم را انجام نمی دهد. یکی از دلایل عدم اعتماد به نفس می باشد.

درمان عدم اعتماد به نفس

متاسفانه عدم اعتماد به نفس همان طور که گفته شد یکی از عوامل اصلی اختلالات عاطفی و رفتاری و روانی است. بسیاری از درمانگران از جمله روانپزشکان به دنبال رفع علایم بیماری می باشند و معمولا روانپزشکان دارو تجویز می نمایند تا علایم افسردگی و استرس و غیره را کاهش دهند. و متاسفانه فنون روانشناسی چون شناخت درمانی و رفتار درمانی و … نیز در درمان و یا بهبود حالات روانی و رفتاری فرد آنچنان موفق نبوده است. از آنجایی که به نظر می رسد که ریشه بسیاری از اختلالات رفتاری و روانی ریشه در اعماق ذهن و یا ضمیر ناخودآگاه فرد دارد شاید در حال حاضر هیپنوتیزم درمانی به همراه روان درمانی قویترین روش برای بهبود و دیگر حالات روانی فرد باشد. با ابن روش به فرد کمک می شود تا برروی نقاط ضعف خود تمرکز نکنید. هر انسانی نقاط ضعف خاص خود را دارد.

با حقوق فردی خود آشنا شده و از آنها پیروی کنید.
از تحقیر و سرزنش خود دوری کرده و مثبت اندیشی را فرا گیرید.
خود را بر اساس یک سری استانداردهای منطقی و دور از دسترس مورد قضاوت قرار ندهید.
یاد بگیرید که شما یک انسان منحصر بفرد بوده و تنها خود شما مسئول تصمیم گیری های زندگیتان می باشید.
بیاموزید که با پشتکار و سماجت قادر خواهید بود به موفقیت دست یابید.

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.