خودآگاهی

خودآگاهی

هر انسانی عواطف و احساسات گوناگونی دارد که شاید از وجود آن‌ها مطلع نباشد، از منظر روان شناسی خودآگاهی به شناخت از توانایی‌هایی اطلاق می‌شود که فرد نسبت به آن‌ها آگاهی کامل دارد. در این مطلب نگاهی به ویژگی‌های افراد خودآگاه و راه‌های کسب مهارت خودآگاهی می‌اندازیم.

خودآگاهی چیست؟
توانایی شناخت خود و آگاهی از ویژگی ها، نقاط ضعف و قوت، خواسته‌ها، نیازها، ترس‌ها و موضوعاتی که از آن‌ها متنفر هستیم «خودآگاهی» نامیده می‌شود. روان شناسان خودآگاهی را شناختی می‌دانند که فرد نسبت به خود کسب می کند.

افراد خودآگاه چه ویژگی‌هایی دارند؟

افراد خودآگاه برای وجود خود ارزش فراوان قائل و دارای روحیه انتقاد پذیری هستند، از ارزش‌ها و اعتقادات خود، آگاهی کامل دارند و در صورت لزوم از آن‌ها دفاع می‌کنند.

افراد خودآگاه احساس خشنودی و رضایت خاطر زیادی از زندگی دارند و در مقابل مشکلات زندگی مقاومت و سرسختی بیشتری از خود نشان می‌دهند. دیگران را سرزنش یا تحقیر نکرده و با آن‌ها محترمانه برخورد می‌کنند، بسیاری از این اشخاص، مثبت اندیش و واقع بین هستند، آن‌ها روحیه همکاری و مشارکت با دیگران دارند و به شدت از مشورت با افراد صاحب نظر استقبال می‌کنند.

افراد خودآگاه نسبت به موفقیت و شکست‌های خود آگاهی دارند، به موفقیت‌هایشان افتخار می‌کنند و از شکست‌هایشان درس می‌گیرند، آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنند و مسئولیت اعمال و رفتارهایشان را بر عهده می‌گیرند.

مزایای خودآگاهی

خودآگاهی باعث می‌شود که از نیاز‌های خود اطلاع پیدا کرده، در زندگی اهداف واقعی را برای خود تعیین و از دنبال کردن اهداف بلندپروازانه، تخیلی و کمال‌گرایانه پرهیز کنیم. بسیاری از اهداف غیر‌واقع بینانه، ناکامی و به دنبال آن خشم در افراد را به همراه دارند.

خودآگاهی باعث شناسایی ارزشمندی هایمان در زندگی می‌شود، این مهارت به ما کمک می‌کند تا دنبال ارزش‌های واقعی بوده و در زندگی رضایت کافی داشته باشیم.

خودآگاهی سبب شده که احساسات خود را بشناسیم، نسبت به آن‌ها آگاه باشیم و این احساسات را کنترل کنیم، زیرا ناتوانی در کنترل احساسات به طور عمده باعث ارتباط نامناسب با دیگران می‌شود.

افراد با خودآگاهی به نقاط ضعف و قوت خود پی برده و با تکیه بر نقاط قوت، نقاط ضعف خود را کاهش می‌دهند، همچنین آگاهی از نقاط ضعف نیز به خودی خود باعث شده که فرد بتواند تسلط بیشتری بر توانمندی‌های خود داشته باشد.

 

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.