اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی

 

اسکیزوفرنیا چيست؟
اسکیزوفرنیا یا روان گسیختگی شایع‌ترین نوع روان‌پریشی است و نوعی جنون (psychosis) به حساب می آید. به باور روانپزشکان فرد اسکیزوفرنیک قابلیت تمیز دادن بین افکار، ایده ها و تصورات قوی خودش و واقعیت  را ندارد. این بیماری نوعی بیماری روانی با منشاء نامشخّص و علایم متغیّر می‌باشد.

یوجین بلولر روانپزشک سوئیسی واژهٔ اسکیزوفرنی را در جهت دفاع از روانکاوی فروید وضع کرد.اصطلاح اسکیزوفرنیا توسط او از ترکیب دو واژهٔ یونانی shizein (دو نیم کردن، گسستن) و phrenos (فکر، اندیشه) وضع شده است.

از دوران قدیم تا گذشته ای نه چندان دور به واسطه جهل و عدم اطلاع از بیماری اسکیزوفرنیا، این بیماری به عوامل ناشناخته ماوراء الطبیعی یا شیطانی منتسب می شد. به همین دلیل بیماران طرد مي شدند و يا مورد شماتت قرار می گرفتند. مثلاً زمانی با اعتقاد به این که جسم بیمار توسط ارواح پلید تسخیر شده است، بیمار را مي بستند و تنبیه بدنی می کردند تا روح شرور از بدن وی خارج شود.
در گذشته به روان‌گسیختگی ((جنون جوانی)) می‌گفتند. پیشینیان می‌گفتند دیوانه کسی است که دیو را می‌بیند و مجنون کسی است که جن را می‌بیند. این همان روان‌گسیختگی است. روان‌گسیختگی نوعی از بیماری است که بیمار موجودی را می‌بیند که دیگران نمی‌بینند و مردم به این دلیل که آن موجود مورد ادعا را نمی‌بینند به فردی که آن موجود را می‌بیند مجنون یا دیوانه می‌گویند. به این بیماری در قدیم دیوانگی یا جن زدگی یا آل زدگی می‌گفتند.

 


 
امروزه با پیشرفت علم و دانش ،عقاید انحرافی و خرافی در مورد این بیماری از بین رفته است.با اين حال هنوز باورهای غلط در سطح جامعه و در گروهی از مردم وجود دارد که گاه و بیگاه باعث برخوردهای غیرمنطقی با این بیماران و رواج باورهاي نادرست در باره ي آن می شود.

این بیماری نادر نیست، 1.5-1 درصد افراد جامعه در طول عمر به آن مبتلا می شوندو این بیماری مختص گروه و نژاد خاصی نیست و در تمام نژادها، دربين تمام مردم، در فرهنگ هاي مختلف و طبقات اجتماعي – اقتصادي متفاوت بروز مي كند.

گاهی به غلط تصور می شود بیماری اسکیزوفرنیا با بعضی درمان ها کاملاً بهبود یافته و ریشه کن می شود. واقعیت این است که به رغم بهبودی قابل توجه بیماران، درصدی از آنان نیازمند استفاده طولانی مدت از دارو هستند.

اولين، مهم ترين و كارآمدترين درمان اسكيزوفرنيا درمان دارويي است. این بیماری به هیچ وجه از طریق معاشرت، و تماس های بدنی منتقل نمی شود و این بیماری مُسری نيست. روحیات این افراد شبیه افراد عادی است و فقط در صورت عود بیماری رفتارهای غیرمنطقی از خود بروز می دهند که ناشی از شرایط بیماری است.

اینکه این بیماری را ناشی از ضعف اراده و روحی بدانیم کاملا غلط است چرا که اسکیزوفرنیا ناشي از اختلال عملكرد مغز به دليل اختلال ناقل هاي عصبي شيميايي است .

بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا متجاوز و خطرناک نیستند و میزان آسیب و صدمه به دیگران توسط این بیماران بیشتر از سایر مردم در جامعه نیست. این باور باعث انزوا و در خود فرورفتن بیشتر این بیماران می شود.

✅ با تغییر باورهای غلط خود و جامعه درباره این بیماران به بهبود کیفیت زندگی آنها کمک کنیم.

                                                                

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.