بررسی عوامل ژنتیکی شیزوفرنی (قسمت اول)

بررسی عوامل ژنتیکی شیزوفرنی (قسمت اول)


  

شیزوفرنی یک بیماری شدید روانی است که معمولا در دوره ی اواخر بلوغ و گاهی نیز در اوایل دوره ی بزرگسالی رخ می دهد. این بیماری براساس رفتارها و تفکرات بی اساس و توهم افراد شناسایی می شود که در محموع سبب زوال موقعیت اجتماعی و حرفه ای فرد می شوند و در اغلب اوقات افراد بیمار دچار توهم و خیالات هستند.

 

اپیدمیولوژی

شیزوفرنی یکی از اصلی ترین عوامل بیماری های مزمن روانی است. هر فرد در طول زندگی خود خطر 1% برای ابتلا به این بیماری را دارد و حدود 0.2% از کل جمعیت در یک زمان مشخص به بیماری مبتلا هستند. شیزوفرنی معمولا در افراد ی که وضعیت اجتماعی- اقتصادی ضعیف تری دارند بیشتر رخ می دهد و همچنین سن بروز و شدت بیماری در مردان بیشتر از زنان است. افرادی که در فصل زمستان متولد شده اند احتمال بیشتری برای ابتلا به شیزوفرنی دارند و این نکته پیشنهاد می کند که عوامل محیطی همانند برخی عفونت های ویروسی، یا غذاها خاص می توانند باعث افزایش احتمال بیماری شوند.

 

 

 

تاثیر عوامل ژنتیکی

ماهیت و دامنه تاثیر عوامل ژنتیکی در بروز شیزوفرنی هنوز معلوم نیست. علت تاشتاخته ماندن شیزوفرنی تا حدی به دلیل عدم وجود یک تعریف واحد برای بیمارای است و در بسیاری موارد شیزوئیدها نیز در زمره شیزوفرنی قرار می گیرند.شیزوئیدها افراد خانواده فرد مبتلا به شیزوفرنی هستند که رفتارهای مشابه با بیمار را نشان می دهند. معیارهای بالینی که بتواند شیزوئید را از شیزوفرنی تمایز دهد وجود ندارد. تقریبا 4% از جمعیت به شیزوفرنی و یا رفتارهای شیزوئیدی مبتلا هستند.

 

مطالعات دو قلوها و خانواده های بیمار

در صورتی که فقط شیزوفرنی را مد نظر قرار دهیم دوقلوهای همسان به میزان 46% همبستگی دارند ولی اگر شیزوفرنی و شیزوئید را با هم در نظر بگیریم میزان همبستگی 90%  خواهد رسید. همبستگی 46% نشان دهنده  تاثیر زیاد عوامل محیطی است.

                

                             

 

ادامه مطلب...

اصول ژنتیک پزشکی امری

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.