راحت بگو نه

راحت بگو نه

چرا «نه» تلفظش آسان است اما گفتنش سخت؟

وقتی می خواهیم به دیگران «نه» بگوییم، می ترسیم که احساساتشان را جریحه دار کرده یا ناامیدشان کنیم یا حتی بدتر، دیگر دوستمان نداشته باشند.
برای اینکه «نه» گفتن برایتان راحت تر شود، این راهکارها را امتحان کنید :

کلمه «ممنونم» را اضافه کنید.
با اینکه کلمه «نه» به تنهایی خیلی خشن است اما اضافه کردن یک «ممنونم»، آن را بسیار دلپذیرتر می کند. وقتی از شما می خواهند کاری را انجام دهید که نمی خواهید، از طرف مقابل برای اینکه به فکر شما بوده تشکر کنید.

مثالا بگویید «نه ممنونم، اما خیلی خوشحالم که من را برای همراهی انتخاب کردی.»

یک برنامه دیگر پیشنهاد دهید.
وقتی کسی از شما می خواهد کاری را انجام دهید که چندان رغبتی به آن ندارید، کار دیگری را پیشنهاد دهید که می توانید برای او انجام دهید.

مثالا بگویید «متاسفم نمی تونم هفته دیگه از پسرت نگهداری کنم اما اگه دوست داشته باشی می تونم از دوستانم بپرسم که وقت این کار را دارند یا نه.»

وقت بخواهید.
به جای اینکه فوراً بگویید «بله» (و بعد بخاطر آن پشیمان شوید)، از طرف مقابل بخواهید چند روز به شما وقت بدهد که فکر کنید.

مثالا بگویید «خوشحال می شم کمکت کنم اما نمی دونم برنامه هفته دیگم چیه. می تونم بعداً بهت خبر بدم؟»

بگویید که نیاز ندارید.
وقتی کسی چیزی را به شما تغارف می کند و یا می خواهد که وسیله ای را به شما بفروشد و شما نیازی به آن ندارید، یا به هر دلیلی آن را نمی خواهید با تشکر شخص را متوجه کنید که به آن نیاز ندارید ولی ممکن است بعدا برای تهیه آن وسیله به سراغ آن شخص یا مغازه بروید. قطعا فروشنده نیز شما را درک خواهد کرد. یادمان باشد که بیان نظر واقعی به صورت کاملا محترمانه بهتر از یک خرید بی کیفیت و یا خرید وسیله ایست که به آن احتیاجی ندارید.

ساده بگیرید.
گاهی وقت ها مودبانه ترین راه برای «نه» گفتن، این است که خیلی ساده بگویید «نه»! بدون هیچ توضیحی.

بگویید «متاسفم، نمی تونم»

مهمترین چیزی که باید بفهمید، این است که گفتن «نه» کار زشت یا خودخواهانه ای نیست. در واقع اگر زیاد «بله» بگویید، ممکن است سلامت احساسی و جسمی خودتان را به خطر بیندازید و وقت کمتری را بتوانید صرف رسیدگی به کارها و اهدافی که برای خودتان مهم است کنید.

ناتوانی برای «نه» گفتن همچنین ممکن است سطح استرس شما را هم بالا ببرد. افراد باید قبل از متعهد شدن به انجام کاری، میزان بله گفتن هایی که موجب استرس می شود را در نظر بگیرند.

برچسب ها: مهارتنه گفتننه
دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.