سالم سازی فضای روانی محیط کار

سالم سازی فضای روانی محیط کار

محل کار در واقع خانه دوم انسان است. عشق و علاقه به آن، حفظ نظم منطقی، احترام به یکدیگر کمک می‌کند که سلامت روان در محیط کار تامین شود.

در تعریف سلامت روان در محیط کار گفته‌اند که پیش‌گیری از پیدایش مشکلات روانی در کارکنان و سالم سازی فضای روانی کار، به نحوی‌که هیچ یک از کارکنان به دلیل عوامل موجود در محل کار گرفتار آسیب روانی نشوند، هر یک از کارکنان از فعالیت‌ها و محل کار خود احساس رضایت داشته و علاقه‌مند به آن محل باشند. همه کارکنان قادر به ایجاد روابط مطلوب با محیط کار و عوامل موجود در آن باشند و هر یک از کارکنان نسبت به خود، روسا، همکاران و به طور کلی نسبت به محیط کار خود و به خصوص نسبت به جایگاه خود در آن اداره یا سازمان احساس مثبت داشته باشند.

برای تحقق این تعریف باید به مواردی توجه داشته باشیم؛ استرس از آن جمله مفاهیمی است که زیاد و کم آن باعث اختلال در عملکرد کار و زندگی روزمره افراد می‌شود. نگه داشتن آن در حد تعادل در حفظ سلامت روان کمک کننده خواهد بود. همچنین حفظ تعادل در کار و زندگی لازمه سلامت روان است. باید به این نکته باور داشته باشیم که کار برای زندگی است و نه زندگی برای کار.

همه انسان‌ها در معرض آسیب‌های روانی هستند و تشخیص به موقع اختلالات روانی و مراجعه به متخصصین حوزه سلامت روان از مزمن شدن اختلالات پیش‌گیری می‌کند و اقدامی مهم در حفظ سلامت روان است. همچنین احساس رضایت‌مندی و افتخار به آن، باعث آرامش روان خواهد بود.

برقراری رابطه خوب، نیاز به آموزش و یادگیری دارد. در هر قالب و نقشی که باشیم باید روش ارتباط مناسب با دیگران را یاد بگیریم.

 

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.