امیدی برای بیماران اعصاب و روان

امیدی برای بیماران اعصاب و روان

 

 

دوات آنلاین: شمار افرادی که دچار اختلالات روانی هستند، رو به افزایش است. به گفته مسئولان سازمان بهزیستی، ۲۵ درصد ایرانیان از یکی از اختلالات روانی رنج می‌برند و از طرفی، بیماری‌ روانی، به طور معمول، بیماری افراد فقیر و کم‌درآمد در ایران است.اما کمتر کسی به فکر کمک به بیماران روانی در کشور است؛ بیمارانی که با توجه به شرایط بیماری، نگهداریشان در خانه و پیش خانواده، سخت و طاقت‌فرساست.

موسسه خیریه «امید فردا» با هدف ایجاد امید برای زندگی بهتر بیماران اعصاب و روان، از سال ۸۵ فعالیتش را آغاز کرده و حالا پروژه‌ مبینا که مرکزی برای بیماران اعصاب و روان است، بر اساس استاندارد سلامت روان مرکز بهداشت جهانی، در حال ساخت است.

در حال حاضر به گفته حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، چهل هزار تخت برای بیماران اعصاب و روان کم داریم و ایجاد مکان‌هایی مناسب و استاندارد برای نگهداری و توان‌بخشی بیماران، بیش از پیش احساس می‌شود.

یکی از فعالیت‌های در حال انجام این روزهای موسسه امید فردا طراحی و ساخت مجموعه مبینا است که ساخت آن، زیر نظر موسسه امید فردا و با کمک خیرین نیکوکار از سال ۱۳۹۲ در منطقه ۲۲ تهران آغاز شد و قرار است تا اسفند سال ۹۶ تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد.

مهرنوش کاوه، روانپزشک و رئیس موسسه امید فردا با اشاره به اهداف پروژه از جمله توان‌بخشی، درمان و پیشگیری در حوزه بیماری‌های روانی، به دوات گفت: فردی که به بیماری روانی دچار است برخلاف بیماران جسمی، خانواده و افراد زیادی از جامعه را درگیر می‌کند و باعث اختلال شدید در فعالیت‌های روزانه و کاری اطرافیان نیز می‌شود.

او با تاکید بر ارتباط مستقیم فقر و بیماری‌های روان، توضیح داد: به این صورت که در بیشتر موارد، فرد خانواده‌ای فقیر دارد یا بیماری باعث ایجاد فقر می‌شود. متاسفانه خیرین که در حوزه‌های دیگر فعالیت می‌کنند در این حوزه به علت نگاه اشتباه وارد نمی‌شوند و ترجیح می‌دهند فعالیت نداشته باشند به همین علت خیرین در این حوزه محدود هستند.

کاوه با تاکید بر فعالیت در زمینه پیشگیری از بیماری‌های روانی، اضافه کرد: اگر بتوان بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد قطعا در زمان و با هزینه بسیار کمتری می‌توان فرد را درمان کرد تا به جامعه بازگردد.

او با اشاره به ظرفیت ۳۰۰ نفری مجموعه مبینا افزود: ۶ طبقه از پروژه مبینا مخصوص آموزش و کار بیماران است و بیمارانی که توان مالی تامین هزینه درمان را ندارند با کار کردن در مجموعه به تامین هزینه خود کمک کنند تا مجموعه مبینا در آینده بتواند بدون نیاز به خیرین، هزینه‌های خود را تامین کند و مستقل باشد، همچنین با این راهکار نیازی به پایین آوردن کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران نیست.

رئیس موسسه امید فردا با اشاره به رشد روز افزون خیریه‌ها و کمک‌های مالی در زمینه‌های گوناگون مثل زنان کارتن‌خواب، از نبود نگاه درست و علمی در برخی از این موسسات گفت: افراد خدمات‌گیرنده دچار مشکلات جدی روان هستند و باید به آنها کمک جدی و ریشه‌ای شود و همین نگاه نادرست باعث رشد افراد کارتن‌خواب و قبول آن به عنوان سبکی از زندگی با وجود رشد خدمات‌دهنده‌ها می‌شود.

او در ادامه به پوشش زنان کارتون‌خواب در مجموعه مبینا اشاره کرد و افزود: یکی از اهداف مهم ما کمک درست به این افراد و بازگرداندن آنها به جامعه است.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.