چگونه مادری خوب باشیم؟

چگونه مادری خوب باشیم؟

می گویند که مادر با شادی فرزند خود شاد است. به عنوان مادر، شما زندگی می‌ کنید، نفس می کشید و برای سلامتی فرزندان خود فداکاری می کنید. دیدن موفقیت فرزندان تان بهترین چیز برای شما در دنیا است و شکست آن ها شما را متزلزل می کند. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که عشقی که در فرزندان تان سرمایه‌ گذاری می‌ کنید، به طور کامل تفاوتی ایجاد می‌ کند، حتی اگر به ثمر نشستن آن را در ابتدا نبینید.

خصوصیات یک مادر خوب

هرگز به سرگرمی ها و علاقه مندی ها و دوستان فرزندتان نخندید. در عوض به فرزند خود با حمایت و تشویق و ایجاد فرصت کمک کنید تا رویاهایش را دنبال کند. دختر شما نمی خواهد در رشته پزشکی تحصیل کند و دکتر شود؟ عصبانی نشوید این زندگی شخصی دختر شماست و او خودش باید تصمیم بگیرد. درک کنید که مشکلی ندارد کودک شما متفاوت از شما فکر کند. عصبانی نشوید چون اعتقادات آن ها با شما متفاوت است. شما ممکن است کاری را که بچه‌ هایتان انجام می‌دهند انجام ندهید، اما این تصمیم آن‌ ها است، نه شما. شما در حال حاضر تاثیر بزرگی بر زندگی آن‌ ها دارید. انتخاب می کنید که به چه مدرسه ای بروند، چه زمانی شام بخورند، چه مقدار در یک هفته پول تو جیبی بگیرند. زیاده‌ روی نکنید.

صبور باشید

مادر بودن گاهی کمی چالش برانگیز است. اما خونسردی خود را حفظ کنید و سعی کنید صبور باشید. این رویکرد را برای سایر مشکلات امتحان کنید. آرام باشید، دلایل عملی را برای انجام ندادن یک کار توضیح دهید و سپس فکر کنید که چرا نمی‌ خواهید که آن‌ ها آن کار را انجام دهند. برای انجام کار خوب توسط فرزندت، هر روز انگیزه ای جدید برای او ایجاد کنید.

در مورد خرج کردن پول تنگ‌نظر نباشید

خرج کردن‌های پی‌در‌پی قطعاً کار درستی نیست اما به‌طور اتوماتیک به هر درخواستی که کودکتان می‌کند پاسخ نه نگویید. اگر شما همیشه پاسخ نه بدهید و آن‌ها را با یک سخنرانی در ضرورت پس‌انداز پول، تحت پیگرد قرار دهید شما به‌عنوان یک مادر خسیس شناخته می‌شوید که اصلاً هیچ‌گاه هیچ‌چیز نمی‌خرد. چه خرید یک چیز کوچک باشد و چه الان و چه در زمان‌های بعد از آن، حتی پیشنهاد دادن خرید یک آب‌نبات یا چیپس می‌تواند یک حس متفاوت ایجاد نماید. چه الان چه بعد خرید یک چیز بزرگ که شما مطمئن باشید که کودکتان نیاز دارد خریداری نمایید. به عنوان مثال خرید یک آیپاد با رنگ مورد علاقه وی یا اگر نوجوان باشد از یک کامپیوتر زیبا لذت می‌برند. در هنگام سالگرد تولدها سخاوتمند باشید مثلاً برایشان چیزی را بخرید که قبلاً به آن‌ها اشاره داشتند همچنن شما می‌توانید آن‌ها را بیرون ببرید و یک شام مخصوص یا یک فیلم سینمایی یا انتخاب یک هدیه زیبا به دلخواهشان و یا دریافت یک هدیه زیبا به انتخاب شما داشته باشید.

شنونده‌ی خوبی باشید

سعی کنید که همواره خود را به خوب توجه کردن و شنونده‌ی خوب بودن عادت بدهید. آگاهی از این که آن‌ها می‌توانند برای رابطه‌ی دوستانه، کمک در انجام تکالیف و مشق و یا فقط در آغوش گرفتن کودک در هنگام راه رفتن طولانی به سراغ مادر خود بیایند بسیار مهم است. نداشتن یک همدل و هم‌زبان که کودکان بتوانند با او صحبت کنند می‌تواند موجب شود تا آن‌ها منزوی و گوشه‌گیر شوند. پس مرتباً درباره این‌که آن‌ها چه احساسی دارند با آن‌ها به گفتگو بنشینید.

اشتباه خود را بپذیرید و عذرخواهی کنید

شاید کار سخت و دشواری باشد اما قطعاً بهترین گزینه است در صورتی‌که شما اشتباه خود را بپذیرید و به خاطر آن عذرخواهی نمایید، این کار باعث می‌شود تا خطر یک دنده به نظر رسیدن شما را در نظر دیگران کم کند و علاوه بر آن شما به خاطر این کار به طور غیر مستقیم به فرزاندانتان درس می‌دهید که اشتباه کردن طبیعی است و به همان اندازه عذرخواهی به‌خاطر انجام اشتباه اهمیت دارد.
خیلی ساده و راحت است؛ ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید یک ارزیابی از وضعیتی که در آن قرار دارید بکنید. آن اشتباهی را که مرتکب شده‌اید مشخص نمایید سپس عذرخواهی کرده و توضیح دهید که چرا و چگونه شما آن عمل را انجام داده‌اید. یک روش خوب برای شروع عذرخواهی شاید این‌طور باشد : من مایل هستم تا به خاطر کاری که پیشتر انجام دادم عذرخواهی نمایم و می‌دانم که این کار اشتباه بوده است. سپس به ادامه صحبت بپردازید.

احساس خاص بودن را به بچه‌های خود تلقین کنید

به کودکانتان بوس‌های شب بخیر و بغل کردن هدیه کنید اجازه دهید آن‌ها بر روی زانوهای شما بنشینند. عشق و علاقه خود را با بیان خاطرات  و تأکید بر کلماتی مانند عسل عزیزم  قشنگم و … به آن‌ها نشان دهید.

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.