گزارش روانشناسی

گزارش روانشناسی
اختلال شخصیت مرزی نوعی اختلال شخصیت است که با علائمی مانند عدم ثبات شخصیتی، رفتارهای پر خطر، افکار فراوان در مورد خودکشی و... شناخته می‌شود. مشخصه بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، ناپایداری حالت عاطفی خلق، رفتار و رابطه با دیگری است. آنان تصور ناپایداری از خود نیز دارند. به این اختلال، شخصیت دارای بی ثباتی هیجانی نیز می‌گویند. در بین بیمارانی که به بیمارستان های روانی مراجع می کنند این اختلال شایع است. مبتلایان به این اختلال روابط بین فردی بی‌ثبات دارند، از رها شدن می‌ترسند، زود عصبانی می‌شوند و اختلال هویت دارند.

اختلال شخصیت مرزی چیست؟

اختلال شخصیت مرزی Borderline personality disorder (BPD) نوعی اختلال شخصیت است که ترس از رها شدن، روابط بین فردی بی‌ثبات، اختلال هویت، ژست‌های خودکشی، عصبانیت زیاد، استرس شدید و افکار بدبینانه، جزء ویژگی‌های آنها است و بروز احساسات نقش موثری در درمان آنها دارد. در این نوع اختلال شخص یک تصویر متزلزل از خود دارد و یک لحظه رفتاری خوب و در لحظه دیگر رفتاری بد از خود نشان می دهد به عبارتی کنترل شخصیتی ندارد، وی در یک لحظه از انسان ها تصویر ایده‌آل و در زمان بعد، از آنها تصویرسازی بد می‌کند. عملکرد بیماران مبتلا به این اختلال نیز به گونه‌ای است که روابط آن‌ها مختل می‌شود، چون همهٔ افراد را یا خوب مطلق می‌پندارند یا بد مطلق. یعنی افراد به نظر آن‌ها یا حامی آن‌هایند و لذا باید به آن‌ها دل بسته، یا منفور و آزارگرند (سادیست) و احساس امنیت آن‌ها را مختل می‌کنند، چون همین که ببینند بیمار به آن‌ها وابسته شده، او را ترک می‌کنند و از این رو تهدیدی برای او  محسوب می‌شوند.

ریشه و علت اختلال شخصیت مرزی

ریشه‌ی اختلال شخصیتی مرزی را می‌توان معمولا در رفتار والدین و یا گذشته فرد جستجو و پیدا کرد. البته عوامل دیگری را نیز به عنوان ریشه‌های اختلال شخصیت مرزی عنوان کرده‌اند.

  • این بیماری می‌تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد و فرد از کودکی خلق تحریک‌پذیری و حساس داشته است.
  • سابقه كودك آزاری (فیزیكی یا جنسی خصوصاً توسط اعضاء خانواده) در ۴۰ تا ۷۰% افراد وجود دارد.
  • طلاق پدر و مادر یا از دست دادن یكی از آنها یا رها شدن در دوران كودكی
  • وجود اختلال شخصیتی در دیگر اعضاء خانواده (احتمال ابتلا به 5 برابر افزایش می‌یابد)
  • این افراد دوران کودکی آشفته، بی نظم و همراه با تنهایی را تجربه کرده‌اند و بطور چشمگیری مورد بی اعتنایی، طرد، بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

 در مرکز توانبخشی امید فردا مددجویی با تشخيص اختلال شخصيت مرزي در حال حاضر در بخش شبانه روزي مركز بستري مي باشد. در ابتداي پذيرش مددجو به دنبال احساس ناكامي، بي توجهي، مورد بي مهري قرار گرفتن و عدم امنيت، رفتارهاي آسيب به خود و پرخاشگري را نشان مي داد. از آنجايي كه يكي از ابعادي كه وي در آن ضعف داشت كنترل خشم در شرايط متفاوت بود، در طي چند ماه گذشته در جلسات مشاوره فردي بر روش هاي كنترل خشم تاكيد شد و نتايج آن بعد از يك ماه مورد بررسي قرار گرفت.
از جمله مهارت هاي كنترل خشم كه در طي جلسات در ارتباط با مددجو تقويت گرديد به شرح ذيل مي باشد:
براي كنترل خشم ابتدا مددجو احساساتي كه مي تواند خشم را بر انگيزد، شناسايي نموده و در مرحله ي بعد رفتار هاي پرخاشگرانه خود و ديگران را شناسايي نمود.
از جمله مهارت هاي ديگر در ارتباط با رفتار پرخاشگرانه شناسايي پيامدهاي احتمالي رفتارهاي پرخاشگرانه بود، شناسايي رفتارهايي كه موجب آسيب رساندن به خود مي شود، شناسايي افكار و احساسات مقدم بر رفتار پرخاشگرانه، شناسايي نشانه هاي دروني احساس خشم، تمرين و آموزش بروز خشم بدون از دست دادن كنترل از ديگر مهارت هايي بود كه براي كنترل خشم در طي جلسات مشاوره با مددجوي مورد نظر كار شد.

از جمله راهكارهاي كنترل و مديريت خشم پيشنهادي به مددجو از قرار زير مي باشد:
آرام سازي، بازسازي شناختي، تخليه انرژي، حل مسئله، تغيير محيط، شوخ طبعي، ابراز وجود و قاطعيت.
مددجو در اواخر اين آبان ماه طي بررسي هاي انجام شده با انجام موفقيت آميز تكاليف رفتاري توانسته است كنترل بيشتري بر افكار و هيجانات خود كسب نمايد و در نتيجه كيفيت روابط وي در مركز و در ارتباط با مددجويان و همچنين خانواده بهبود يافته است.

 

طاهره محمدی-شیرین فیروزآبادی(روانشناس)

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.