حمایت های روانی از زلزله زدگان

حمایت های روانی از زلزله زدگان
مديركل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با بيان اينكه حمايت هاي رواني و اجتماعي از آسيب ديدگان زلزله بايد تحت اصول استاندارد باشد، گفت: متخصصین حوزه سلامت روان قبل از اعزام به منطقه لازم است که آموزش های لازم در زمینه حمایت های روانی اجتماعی در حوادث و بلایا را گذرانده باشند.


به گزارش وبدا، دكتر احمد حاجبي در گفت و گو با وبدا، درخصوص اصول حمایت های روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا گفت: افرادي كه در مواجهه با هموطنان زلزله زده، قرار مي گيريد، بايد مراقب باشند افرادي را كه دچار واکنش های روانی هستند، بيمار يا مبتلا به بيماری روانپزشکی تلقی نکنند، اين علائم واکنشی طبيعی به يک حادثه کاملاً غيرطبيعی است و در بسياری از موارد در طول زمان کاهش پيدا مي كند و از بين می رود.

وي ادامه داد: در هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه و بلایا، حمایت های روانی و اجتماعی می توانند با هدف پیشگیری از عوارض مزمن روانی ناشی از حادثه و توانمند سازی افراد آسیب دیده توسط گروه های متخصص (روانپزشک و روانشناس) ارائه شود، اما ارائه این خدمات نیازمند رعایت اصولی است تا از آسیب رسانی بیشتر یا تشدید احتمالی مشکلات آتی جلوگیری بعمل آید. 


دكتر حاجبي توضيح داد: یکی از اصول مهم در ارائه خدمات این است که از برچسب زدن بیماری به بازماندگان خودداری شود، تاکید بر طبیعی سازی واکنش ها به گروه هدف کمک می کند تا بدانند که واکنش های آنها پاسخی معمولی به یک موقعیت غیر عادی است. بنابراین تاکید می شود، افرادی که در جریان بلایا دچار واکنش های روانشناختی می شوند، در زمره بیماران مبتلا به اختلال روانپزشکی قرار نگیرند.


مديركل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با بيان اينكه ارائه خدمات روانی اجتماعی به صورت گروهی بر روش های انفرادی ارجح است، خاطرنشان كرد: توانمندسازی بازماندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید از منفعل سازی دریافت کنندگان خدمات خودداری به عمل آيد، تاکید بر روی نقاط قوت و توانایی های آسیب دیدگان مهم است و افراد می توانند از طریق شرکت در این برنامه ها احساس کنترل بر زندگی خود را پیدا نمایند و در حل مشکلات توانمند گردند.


وي تصريح كرد: تجربیات نشان می دهند که افراد بومی در هر منطقه می توانند در ارائه خدمات به آسیب دیدگان موفق تر عمل كنند، بنابراین توانمند سازی جامعه آسیب دیده می تواند در ارائه موثرتر خدمات مفید باشد.


دكتر حاجبي اظهارداشت: حمایت های روانی اجتماعی براساس غربالگری فعال جمعیت آسیب دیده و ارائه خدمات به صورت سیار است و استقرار در مکان هایی مانند مراکز بهداشتی و درمانی یا در کمپ های امدادرسانی و ارائه خدمات صرفا در این محل ها، معمولا کارآیی لازم را ندارند و می تواند رویکرد بیماری نگر را تقویت نماید و گاهی باعث نادیده گرفتن و غفلت از جمعیت آسیب دیده ای می شود که واکنش های ناشی از بلایا را نمی شناسند و یا از وجود مداخلات موثر برای اینگونه آسیب ها آگاهی ندارند.


وي با بيان اينكه باید به آداب و فرهنگ بومی منطقه آسیب دیده احترام گذاشت و برای پیشرفت هر چه بهتر برنامه از آن استفاده كرد، گفت: پس ازهر حادثه غیرمترقبه، افکار، احساسات يا رفتارهايی در بين افرادی که آسيب ديده اند يا شاهد صحنه های دردناکی بوده اند جريان پيدا میکند. اين افراد نگرانی هایی در مورد تنها شدن، امنيت، سلامت خود و اشخاص مورد علاقه خود داشته و خواب آشفته ای دارند، به طور دائم صحنه های دردناکی که ديده اند، در بيداری يا درخواب به صورت کابوس به سراغشان می آيد، اما همانطور که پیشتر هم اشاره شد، اين علائم به معنی وجود يک بيماری نيست و در بسياری از موارد در طول زمان کاهش می يابد و از بين می رود.


مديركل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت افزود: تجربیات نشان می دهند، که رویکرد عام استفاده از درمان های دارویی در روزهای اول برخورد با افراد دارای نشانه های روانشناختی مناسب نیست و به طور عمده باید از مداخلات غیردارویی و در راستای توانمند سازی برنامه ریزی کرد، البته موارد معدودی استثنا وجود دارد، مانند افرادی که قبل از وقوع حادثه مبتلا به بیماری روانپزشکی بوده اند و معمولا باید به درمان های دارویی خود ادامه دهند.


وي در پايان تاكيد كرد: نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است که متخصصین حوزه سلامت روان قبل از اعزام به منطقه لازم است که آموزش های لازم در زمینه حمایت های روانی اجتماعی در حوادث و بلایا را گذرانده باشند، تا خدمات از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و از ایجاد آسیب های احتمالی ناشی از مداخلات پیشگیری به عمل آید.
 
 
دسته ها: اخباروبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.