یک شب خواب راحت!

یک شب خواب راحت!

بهداشت خواب مجموعه اقداماتی است كه به افراد كمك می كند تا خواب راحت و آرامی داشته باشند، به بيان ديگر بهداشت خواب عادت سالم خوابيدن است. اين عادت‌ها بسيار ساده هستند و اكثر افراد از آن آگاهی دارند اما در موقع خواب به آن عمل نمی كنند.

همانطور که می دانید  اختلالات خواب در جوامع صنعتی شیوع و بروز بسیار زیادی دارند و در درمان این اختلالات اثر دارو درمانی موقت می باشد و همچنین موجب بروز خواب آلودگی در طول روز می شوند.

هر فردی چه دچار بیماری باشد و چه نباشد برای حفظ ویژگی‌های مطلوب خواب خود، لازم است نکاتی را همواره رعایت کند. عاداتی که شاید در برنامه روزانه ی ما جای گرفته باشند و ترک این عادات برای ما سخت و غیرممکن باشد. شاید غیر قابل باور باشد که این عادات غلط تا چه حد در نامطلوب شدن برنامه خواب تاثیر گذار هستند.

در این مقاله به چند روش نادرست که منجر به بی خوابی و همچنین پایین آمدن سطح کیفیت خواب می شود اشاره شده است.

روش نادرست: «من هر شب بعد از صرف قهوه و تمام شدن برنامه‌های تلویزیون که در حالت استراحت روی تخت خوابم می‌بینم می‌خوابم».

روش درست: «من هر شب در ساعت معینی می‌خوابم و هر روز حتی در تعطیلات در ساعت معینی بیدار می‌شوم. از اتاق خواب برای تماشای تلویزیون یا رسیدگی به کارهای روزمره استفاده نمی‌کنم و پیش از خواب غذای سنگین، چای، قهوه، نوشابه یا سیگار مصرف نمی‌کنم. اصولاً پیش از خواب تلویزیون نمی‌‌بینم و با رایانه کار نمی‌کنم، ولی ممکن است روزنامه یا کتاب بخوانم».

 

روش نادرست: «خوشبختانه عصرها همیشه یک خواب حسابی دارم، ولی بدبختانه شب‌ها خیلی دیر خوابم می‌برد».

روش درست: «سعی می‌کنم روزها کمتر بخوابم تا شب‌ها راحت خوابم ببرد. هر وقت دوره‌های بی‌‌خوابی شروع می‌شود، روزها جلوی خوابم را می‌گیرم».

روش نادرست: «برای رفع بی‌‌خوابی شبانه، روزها به‌شدت ورزش می‌کنم که تا نزدیک زمان شام طول می‌کشد».

روش درست: «به شکل مستمر و با برنامه ورزش می کنم، ولی سعی می‌کنم این برنامه شش ساعت پیش از خواب انجام شود. غروب‌ها گاهی از روش آرام‌سازی که یاد گرفته‌ام استفاده می‌کنم و حمام با آب گرم قبل از خواب هم گاهی به بهتر شدن خوابم کمک می‌کند».

روش نادرست: «هر وقت خوابم نمی‌‌برد تا حدود دو ساعت در تخت خواب در تقلا هستم و نگرانم که صبح خواب بمانم».

روش درست: «هر وقت خوابم نمی‌‌برد از تخت خواب بیرون می‌آیم و چند دقیقه به کارهای عقب‌افتاده‌‌ام می‌‌پردازم یا کتاب می‌خوانم. سعی می‌کنم محیط خواب خنک و کاملاً تاریک باشد».

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.