موبایل بلای جان روابط زناشویی

موبایل بلای جان روابط زناشویی

در ابتدای ورود موبایل به جامعه ایران این مردان بودند که به موبایل دسترسی داشتند و به‌عنوان یک وسیله رازآلود از آن استفاده می‌کردند و زنان‌شان بیشتر تماشاگر استفاده مردان بودند.
آنها می ديدند كه مردان غالبا با موبايل خود سرگرم هستند و گاهی هم از خواندن چيزي در آن می خندند! حالا اما ديگر هر زن و مرد ايرانی يك موبايل دارد و از آن رازآميزی گذشته خبری نيست. زنان و مردان در حال ارسال و دريافت تماس‌ها و پيام‌های درباره همه‌‌چيز هستند؛ از امور كاری گرفته تا اموری كه خنده بلند زنان را هم سبب می شود! اما در يك نقطه اين معادله به‌نظر می رسد كه به نفع زنان تغيير كرد؛ ظهور تلفن‌های همراه لمسی كه كار با آنها را ساده‌تر از گذشته كرد. اين موضوع براي زنان ميانسال جالب‌تر بود چون اكنون آنها ‌توانستند به‌راحتي كار با اين پديده جادویی را تجربه كنند.

پيدايش شبكه‌های اجتماعی نظير تلگرام حتی زنان را يك گام هم جلوتر برد. آنها حالا می توانند عضو گروه‌هايی شوند كه اطلاعات جور واجور را در اختيار‌شان می گذارد؛ گروه‌هايی درباره طب سنتی، مد و لباس، شايعات پيرامون هنرپيشه‌ها و ستارگان سينما، گروه‌های دينی و صدها گروه ديگر كه البته زنان، به‌ويژه به مشتری پروپاقرص اين گروه‌ها تبديل شده‌اند. اگر در گذشته زنان بااصرار گوشی موبايل را از دست شوهران می گرفتند، حالا اين مردان هستند كه از همسرانشان می خواهند كه برای مدت كوتاهی هم كه شده موبايل را كنار بگذارند! حالا براساس مشاهدات می توان گفت اعتياد به شبكه‌های اجتماعی نظير تلگرام در زنان جوان و ميانسال بيش از ديگر گروه‌های اجتماعی در ايران است.

مردان در ابتدا از اينكه همسرانشان سرگرمی تازه‌ای يافته‌اند، خوشنود بودند؛ اما به‌تدريج با بالا رفتن ميزان علاقه زنان به شبكه‌ها نگرانی آنها بيشتر شد. اين نگرانی تنها از آن نظر نيست كه زنان وقت بيشتری را صرف شبكه‌های اجتماعی می كنند، به كارهای خانه نمی رسند يا وقت كمتری را در خانه به شوهرانشان اختصاص می دهند؛ مسئله اين است كه زنان فرصت بيشتری برای بازتعريف هويت خود يافته بودند و اين مسئله نظام سنتی درون خانواده را تا حدودی به هم ريخته است. اشتباه در ارسال عكس‌های خانوادگی يا ارسال مجدد يا فوروارد جوك به همه، با نظام اخلاقی سنتی و يا عرف جامعه ايران سازگار نيست و به اين ترتيب زمينه كدورت‌های خانوادگی ميان شوهران و زنان پديد آمده است. در برخی از موارد اين اشتباه‌ها به جنجال‌های زن و شوهری می انجامد و تنش‌های خانوادگی ميان زنان و شوهران ميانسال تشديد می شود.
پژوهشگران اجتماعی بايد به گروه‌های اجتماعی توجه كنند و بدانند كه آثار و پيامدهای اين شبكه‌ها می تواند در گروه‌های اجتماعی مختلف متفاوت باشد. تنها نوجوانان و جوانان را به‌عنوان موضوع پژوهش برگزيدن به‌معنای چشم‌پوشيدن از ديگر بخش‌های جامعه است كه روابطی متفاوت با اين فناوری ها برقرار می كنند.

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.