بازی های بی سر و صدای برای كودكان

بازی های بی سر و صدای برای كودكان

در مهمانی های نوروزی با توجه به آپارتمانی شدن فضای منازل و محدود شدن فضای خانه ها، ممکن است کودکان با دیدن هم سن و سال های خود به ذوق آمده و فضای منزل و شلوغی محیط باعث ناراحتی والدین شده و از کودکان بخواهند که در گوشه ای ساکت بنشینند. بهتر است در این ایام با در نظر گرفتن بازی هایی مناسب فضای آپارتمان شرایط را برای لذت بردن همه اعضای خانواده فراهم کنیم.

در متن زير به معرفی برخی بازی‌های آپارتمانی که اجرای آن‌ها ساده است و به پرورش فکری، شخصیتی و تقویت هوش کودکان کمک می‌کند مي پردازيم.

بازی کی از چی خجالت می کشد؟
هدف: جرأت آموزی، رفع خجالت، حساسیت زدایی
قابل اجرا از ۵ سالگی
هر یک از کودکان بیان می کند که از چه چیزی یا در چه موقعیت هایی خجالت می کشد، نوع خجالت هر یک از کودکان روی تابلو نوشته و به بحث گذاشته می شود و هر کودک با توجه به نوع خجالت در موقعیت نمایشی قرار می گیرد و تشویق می شود تا با خجالت خود مبارزه و بر آن غلبه کند.

بازی انتخاب شغل
هدف: بررسی علائق و استعدادهای کودک، آینده نگری
قابل اجرا از ۵ سالگی
کودکان می گویند که دوست دارند در آینده چه کاره شوند و درباره علت انتخاب خود و خود شغل اطلاعاتی را به کودکان دیگر می دهند.

بازی دوست داشتن غذاها
هدف: تغییر ذائقه کودکان و گرایش آن ها به غذاهای مقوی
قابل اجرا از ۳ سالگی
هر یک از کودکان مطرح می کند که کدام یک از غذاها را بیشتر دوست دارد و از کدام غذا بدش می آید و یا این که آن غذا را نمی خورد.
تمامی موارد ثبت می شود و سپس درباره خواص غذاهای مقوی، سبزیجات و لبنیات برای کودکان توضیح داده می شود و مثلاً می گوییم هر کی دوست دارد قوی و زیبا بشود باید این غذا را بخورد، مثل قهرمان کارتون ملوان زبل که با خوردن اسفناج قوی می شود.

بازی مهارت های زندگی
هدف: آموزش مسائل مختلف، تقویت حافظه، دقت
قابل اجرا از ۵ سالگی
این بازی را می توان به دو صورت گروهی و انفرادی اجرا کرد . می توان از وسایل پلاستیکی و اسباب بازی برای تقریب بیشتر ذهنی استفاده کرد.
کودکان، مهارت هایی مثل آشپزی، بچه داری، باغبانی، خیاطی، ظرف شویی، خانه داری، خرید کردن از مغازه و مواردی از این قبیل را به شکل نمایشی بازی می کنند. مثلاً یکی نقش آشپز را بازی می کند و نحوه درست کردن ماکارونی را آموزش می دهد. هدایت به وسیله افراد گروه و راهنما انجام می پذیرد.

بازی حیوانات
هدف: دوست داشتن حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات
قابل اجرا از ۳ سالگی
از بچه ها می خواهیم که به ما بگویند کدام حیوان را بیشتر از همه دوست دارند و از کدام حیوان خوششان نمی آید.
موارد ثبت می شود و سپس درباره دوست داشتن و محبت کردن به حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات برای کودکان صحبت می شود و با اسباب بازی های حیوانات، باغ وحشی توسط کودکان ساخته می شود و غذای هر حیوان و مشخصات آن حیوان به کودک آموزش داده می شود.

بازی با عروسک
هدف: بازی های خلاق، برون فکنی
قابل اجرا از ۳ سالگی
به کودکان دختر عروسک و به کودکان پسر آدمک های عروسکی مختلف داده و از آن ها خواسته می شود که با عروسک ها به صورت جداگانه هر بازی که دلشان می خواهد انجام دهند و یا هر حرفی که دلشان می خواهد به عروسک خود بگویند. به اين طريق می توانيم از خواسته ها،احساسات، ترس ها و... كودكمان با خبر شوين

بازی کشف تغییرات
هدف: افزایش دقت و حافظه
قابل اجرا از ۳ سالگی
از کودکان می خواهیم وسایل داخل اتاق را به دقت زیر نظر بگیرند و سپس به یکی از بچه ها می گوییم از اتاق بیرون برود و جای یکی از اشیای اتاق را تغییر می دهیم.
فرد مورد نظر باید تغییر ایجاد شده را در زمان مقرر حدس بزند این کار می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود به این ترتیب که بچه ها رو به دیوار می ایستند و تغییر ایجاد می شود و سپس هر کدام از بچه ها زودتر تغییر ایجاد شده را حدس بزند برنده بازی است.


مركز مشاوره رشد

برچسب ها: کودککودکانبازی
دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.