چگونه به همسر خود بدبین نباشم؟

چگونه به همسر خود بدبین نباشم؟

برخی از زنان با حساسیت‌های آزاردهنده سعی دارند تا همسرشان را به زندگی مشترک امیدوار کنند، اما بهتر است توانایی‌های خود را تقویت کنند تا تصور این که هر زنی توانایی تصاحب زندگی آن‌ها را دارد، از سرشان بیرون رود.

به‌جای آنکه همسرتان را با حساسیت‌های آزار دهنده به زندگی مشترک امیدوار کنید، عشق‌تان را به او نشان دهید. گفتن دوستت دارم شاید موثرترین و ساده‌ترین راه باشد، اما بد نیست گاهی بی‌بهانه برایش هدیه بخرید یا با لبخند پشت در به استقبالش بروید.

حل کردن مشکلات زندگی مشترک را برای فردا نگذارید و هرشب پیش از خوابیدن اختلافات را حل کنید، زیرا در خیلی از مواقع حساسیت‌ها نسبت به شریک زندگی از احساس خود کم‌بینی نشأت گرفته که در زندگی شما ریشه دوانده است؛ پس بهتر است توانایی‌های خود را تقویت کنید تا تصور اینکه هر زنی توانایی تصاحب زندگی شما را دارد از سرتان بیرون رود.

در این مورد هرچه بگوییم کم گفته‌ایم؛ شما و همسرتان می‌توانید با کمک جلسات مشاوره خانواده خود و یکدیگر را بیشتر بشناسید. نیازی نیست که حتما کارد به استخوان شما برسد تا سراغ مشاور بروید. حتی در شیرین‌ترین لحظات زندگی‌تان هم مشورت با یک روانشناس می‌تواند راهگشا باشد.

خودباوری را تقویت کنید

برخی از زنان برای اطمینان از اینکه همسرشان به آن‌ها وفادار است، کارهایی را انجام می‌دهند؛ از جمله اینکه همیشه وسایل شخصی شوهر خود را چک می‌کنند، از دوستان و همکارانش آمار او را می‌گیرند، ناگهانی به تلفن ثابت محل کار شوهر خود زنگ می‌زنند تا خیالشان راحت شود که آیا او در محل کارش حضور دارد و یا حرف ناخوشایندی در مورد زنان همکار یا فامیل می‌زنند تا واکنش شوهر خود را دیده و مطمئن شوند که مثلا با کسی ارتباط دارد.

در به وجود آمدن حساسیت نسبت به شریک زندگی معمولا دو حالت وجود دارد. در حالت اول ممکن است زن موردی از همسرش دیده و تجربه تلخی دارد و در مورد دوم این امکان وجود دارد که زن بدون رخ دادن هیچ اتفاقی نسبت به همسر خود دچار حساسیت شده است که در اصطلاح روانشناسی به آن PTSD گفته می‌شود.

وی افزود: به طور مثال شخصی که یکبار دستش سوخته و ترمیم شده، این امکان وجود دارد هر بار که یاد آن حالت افتاده یا نشانه هایی از آن را می‌بیند جای آن می‌سوزد، زیرا تجربه تلخی دارد؛ در مورد حساسیت زنان نسبت به شریک زندگی شان نیز همین گونه است.

برخی زنان تجربه تلخی دارند و کسی که موردی را از همسرش دیده با هر محرک کوچکی به هم ریخته و دچار بی‌قراری می‌شود بنابراین دنبال یکسری علائم می‌گردند یا چیزهایی که خود را آرام کنند. زنانی که بدون رخ دادن هیچ اتفاقی خیلی نسبت به شوهر خود حساس هستند در واقع دچار اعتماد به‌نفس پایین بوده و خودباوری ندارند.

زنانی که هیچ تجربه تلخی ندارند، اما مدام شوهرشان را چک می‌کنند بر این باورند که قرار است شوهر خود را از دست دهند، زیرا خود را کمتر از طرف مقابل می‌بیند یا در کودکی از بعد روانکاوی ارتباط خوبی با پدر خود نداشته یا او را به هر شکلی از دست داده‌اند.

اصولا این باور در آن‌ها شکل گرفته که هر مرد دوست داشتنی را ممکن است از دست دهند یا شرایطشان به گونه‌ای است که خود را باور ندارند که می‌تواند به دلیل شکست‌های متوالی در گذشته مانند شکست در کنکور، کار یا ارتباطات خانوادگی باشد.

ذهنیت منفی را از خود دور کنید 

گاهی اوقات حساسیت بیش‌ازحد نسبت به شوهر می‌تواند به یک تهدید جدی برای رابطه‌تان تبدیل شود و اگر هرچه زودتر از یک مشاور و روانکاو برای تغییر نگاه‌تان کمک نگیرید خیلی زود با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو خواهید شد. زنی که احساس می‌کند قرار است همیشه با شکست مواجه شده یا همه چیز را از دست دهد؛ دارای باورهای منفی است که باعث خود کم‌بینی شده و فکر می‌کند رقیبی وارد زندگی‌اش شده و می‌خواهد همسرش را از او بگیرد.

باورهای منفی حال فرد را نامساعد کرده و در آینده به همان باور منفی که در ذهن خود داشته می‌رسد. مثلا فردی که باورش این است من تنها می‌مانم و اگر طرف مقابل تلفنش را جواب نداده یا هر اتفاقی رخ دهد این باور را دارد که تنها می‌ماند، رفتارهایی را می‌کند که مخاطبش ترسیده و سعی در فاصله گرفتن از او دارد، در نتیجه در آینده نیز تنها می‌ماند و باورش به او می‌گوید دیدی تنها ماندی.

باورهای انسان آینده و رفتارهای او را می‌سازد و زنانی که خیلی نسبت به همسرانشان حساس هستند در ناخودآگاه ذهن خود این باور را دارند که من قرار است همسرم را از دست بدهم بنابراین کارهایی را انجام می‌دهند که همسرشان به مرور زمان خسته شده و یک نوع فاصله عاطفی شکل می‌گیرد.

گفته قدیمی‌ها که «از هر چیزی بترسی سرت میاد» ناشی از دیدگاه روانشناختی بوده و از باور می‌آید؛ یعنی رفتار‌ها را براساس باور تنظیم می‌کنیم و در نتیجه واقعا اتفاقاتی رخ می‌دهد که آن باور خود را در زندگی ما نشان می‌دهد.

 اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

مراجعه به روانکاو برای شناسایی باور‌ها و تقویت اعتمادبه‌نفس و دور کردن ذهنیت‌های منفی کاری اصولی است که می‌تواند در جهت تحکیم روابط بین زوجین بسیار موثر باشد.

اگر زنی بیش‌از اندازه نسبت به شوهر خود حساس است به طوری که بی‌قرار و نگران می‌شود و زنانی که تجربه‌های نامطلوب داشته و بی‌قرار و نگران می‌شوند که مبادا مثلا همسرشان تلفن را جواب ندهد و به اصطلاح عام شکاک است باید حتما به روانکاو مراجعه کنند.

با انجام این کار باورهای آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته و مشخص می‌شود که آیا از دوران کودکی نشات گرفته و یا چه شکست‌ها و از دست دادن هایی او را به این حالت درآورده است.

براساس تکنیک‌های روانکاوی باورهای مثبت در فرد شبیه‌سازی شده تا به مرور زمان حالش خوب شود و در حالت خفیف‌تر نیز این حساسیت‌ها از افرادی ناشی می‌شود که اعتمادبه‌نفس کمی دارند و دارای حس خود کمتر بینی هستند.

انسان دوست دارد همیشه برنده بازی زندگی باشد که در آن آدم‌ها و رقیب‌های مختلفی حضور دارند، اما زمانی که خود را کمتر ببیند، فکر می‌کند در این بازی بازنده می‌شود، پس راهکار مقابله این است که اعتمادبه‌نفس یا به اصطلاح روانکاوی ایگو یا مدیریت شخصیت فرد بالا رود.

فرد با مسئولیت‌پذیری و برشمردن کارهایی که در طول روز به آن‌ها مشغول بوده و همچنین انجام کارهایی مانند نقاشی کردن که نمادین است می‌تواند اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهد.

یکی از تکنیک‌های روانشناس‌های رفتارگر این است که فرد کار‌ها و رفتارهای خود را شرطی کند؛ یعنی فرد سرخود را گرم کرده و بگوید هر موقع که خواستم به همسرم زنگ بزنم قبلش با خواهرم یا کسی که خیلی راحت هستم به صحبت بپردازم و بعد تصمیم بگیرم که به همسرم زنگ بزنم یا نه، در واقع یک سرعت گیر برای خود بگذارد که تَکانشی رفتار نکند.

مرجان محمدیان_دکترای روانشناسی عمومی

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.