7 دقیقه بدون وسواس! (قسمت اول)

7 دقیقه بدون وسواس! (قسمت اول)

 

دست خودم نیست باید روزی چند بار به اجاق گاز سر بزنم تا از خاموش بودن آن مطمئن شوم. بی آنکه دلیلش را بدانم دائما از اینکه کاری به خوبی انجام نشده باشد، نگرانم حتی وقتی می‌داند که این مسئله صحت ندارد. وقتی خارج از منزل هستم دائما نگرانم که وسیله ای را جا نگذاشته باشم. از رفتارهای تکراری بی دلیلم خسته شدم.

گرچه اين رفتار مشكلي ايجاد نمي كند و حتي در برخي از مشاغل مي تواند مفيد باشد. با اين وجود، اختيار به انجام كار و انديشه تكرار شونده مي تواند به طور غيرمفيدي بر زندگي ما تاثیر بگذارد.
بنابراين اگر افكار ناخوشايندي به ذهن تان هجوم مي آورند و يا مجبور به شمردن چندین باره ی چيزي هستيد يا عملي مانند دست شستن را دائما  تكرار مي كنيد، احتمالاً‌ شما مبتلا به بيماري وسواسي جبري هستيد.

اختلال وسواس جبری (OCD) Obsessive Compulsive Disorder یک اختلال رایج، مزمن و طولانی مدت است که در آن فرد دارای افکار غلط و وسواس گونه است و تمایل به تکرار بیش از حد دارد.


🔘 علائم و نشانه ها
افراد مبتلا به OCD ممکن است علائم وسواس، اجبار یا هر دو را داشته باشند. این علائم می تواند در تمام جنبه های زندگی، مانند کار، مدرسه و روابط شخصی تاثیر گذار باشد.

📌 وسوسه ها ی فکری، تصورات و یا تصاویر ذهنی هستند که موجب اضطراب می شوند.

علائم معمول این اختلال عبارتند از:

ترس از میکروب یا آلودگی

داشتن افکار تهاجمی نسبت به دیگران یا خود (ترس از صدمه‌زدن به یکی از اعضاء خانواده یا یکی از دوستان)

تردیدهای مذهبی و اخلاقی و یا ترس از افکار شیطانی و گناهکارانه

اهمیت بیش از حد به قرینه، منظم و مرتب بودن همه چیز

 تعداد زیادی از مبتلایان به این نوع ناهنجاری بر بی اساس بودن افکار خود واقف اند. اما نمی توانند در مقابل این افکار مقاومت کنند و برای فرار از این طرز فکر و پاسخ به افکار وسواس انگیز خود، دست به رفتار های پر تکرار و جبری می زنند. تا با این کار از اضطراب و استرس ناشی از طرز فکر خود رها شوند.

از رفتارهای جبری رایج می توان به تمیز کردن بیش از حد یا شست و شوی زیاد دست ها بازرسی های مكرر برای اطمینان از مرتب بودن شرایط، بررسی اینکه آیا درب قفل است یا نه، تکرار شمارش هایی که انجام می دهد (نیاز به اطمینان مجدد).   

                                                                

                      

همه ی تکرارها، اجبار نیستند. ممکن است هر کدام از ما گاهی اوقات چیزی را دو بار بررسی کنیم. اما فردی با ناهنجاری OCD به طور کلی:

نمی تواند افکار یا رفتارهای خود را کنترل کند، حتی زمانی که این افکار یا رفتارها بیش از حد تکرار می شوند و برای رسیدگی به این افکار حداقل یک ساعت در روز زمان صرف می کند.

بعضی از افراد مبتلا به OCD نیز اختلال تیک دارند. تیک های حرکتی ناگهانی، حرکات تکراری و کوتاه، مانند چشم چشمک زن و سایر حرکات چشم، حرکات سر یا شانه. و یا گاهی این تیک ها به صورت صدا یا آوا هستند که  رایج ترین آنها عبارت اند از صدای تکراری صاف کردن گلو، صدای تیز و یا تکان دهنده.

علائم ممکن است با گذر زمان بدتر شوند. افراد مبتلا به OCD ممکن است سعی کنند خودشان را از شرایطی که موجب وسواس شان می شود دور کنند، یا ممکن است از الکل و یا مواد مخدر برای آرامش خود استفاده کنند. ممکن است مبتلا یان به OCD متوجه غیر عادی بودن رفتار خود شوند. ولی در مواقعی نیز غیر عادی بودن رفتار خود را درک نمی کنند. والدین یا معلمان معمولا علائم OCD را در کودکان تشخیص می دهند.

اگر فکر می کنید OCD دارید، با پزشک خود در مورد علائم خود صحبت کنید. در صورت عدم درمان، OCD می تواند در تمام جنبه های زندگی شما تاثیر داشته باشد.

ادامه مطلب...

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.