7 دقیقه بدون وسواس! (قسمت دوم)

7 دقیقه بدون وسواس! (قسمت دوم)

 


وسواس جبری یک اختلال رایج است که در هر سنی  در سراسر جهان می تواند بروز کند و بیشتر در سن 19 سالگی تشخیص داده می شود. این اختلال همچنین در مادرانی که فرزند پسر به دنیا می آورند بیشتر  از مادرانی با فرزند دختر دیده شده است.

📌 تمامی عوامل ایجاد کننده اختلال وسواس جبری به طور دقیق شناخته نشده اند، پاره ای از عوامل تاثیر گذار عبارتند از:

🔸ژنتیک                                                                                                                                                       مطالعه دو قلوها و خانواده های بیمار بیانگر این نکته است، که افراد دارای بستگان درجه اول (مانند والدین، خواهر یا برادر) مبتلا به OCD، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا نسبت به سایرین هستند.
تحقیقات برای بررسی ارتباط بین ژنتیک و اختلال وسواس جبری در حال انجام است و امید بر آن است که به  تشخیص و درمان بهتر  OCD کمک کند.

🔸ساختار و عملکرد مغز                                                                                                                            مطالعات بر روی تصویر برداری های انجام شده در قشر جلویی و ساختارهای زیر ساختی مغز در بیماران مبتلا به OCD نشان دهنده این است که بین علائم اختلال وسواس جبری و  برخی مناطق مغز ارتباط وجود دارد، اما این ارتباط روشن نیست. تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد. درک علل می تواند به تعیین درمان های خاص و شخصی برای بیماران کمک کند.

🔸محیط                                                                                                                                                  افرادی که در دوران کودکی و یا در سنین مختلف  آسیب های جسمی (فیزیکی یا جنسی) تجربه کرده اند در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. در واقع می توان گفت افرادی که در طول زندگی خود در محیط های تنش زا و پر اضطراب بوده اند بیشتر از دیگران مستعد بروز این اختلال هستند.

 

 

🔵 دارو و درمان
اختلال وسواس جبری به طور معمول با دارو، روان درمانی یا ترکیبی از دو درمان می شود. اگر چه بیشتر بیماران مبتلا به OCD به درمان پاسخ می دهند، ولی ممکن است برخی از بیماران تا پایان عمر علائم بیماری را تجربه کنند.بیماران مبتلا به OCD نیز دارای اختلالات روحی دیگر هستند مانند اضطراب، افسردگی و اختلال تناسلی بدن، اختلالی است که در آن فرد به اشتباه باور دارد که بخشی از بدن آنها غیرطبیعی است. هنگام تصمیم گیری در مورد درمان مهم است که این اختلالات دیگر را در نظر بگیرید.

💊داروها                                                                                                                                                     مهارکننده های بازجذب سروتونین (SRIs) و مهار کننده های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs) برای کمک به کاهش علائم OCD مورد استفاده قرار می گیرند.

📌 نمونه ای از داروهایی که در بزرگسالان و کودکان مبتلا به OCD اثبات شده اند عبارتند از: clomipramine، که عضو یک کلاس قدیمی تر از داروهای ضد افسردگی "سه حلقه ای" و چندین مهارکننده انتخابی سروتونین جدید (SSRIs) است، از جمله به داروهای زیر می توان اشاره کرد.

fluoxetine 

fluvoxamine 

sertraline

SRI اغلب نیاز به دوزهای بالاتر روزانه در درمان OCD نسبت به افسردگی دارد و ممکن است 8 تا 12 هفته طول بکشد تا تاثیر گذار باشد، اما در برخی از بیماران بهبود سریعتر ایجاد می شود.

اگر دارویی مصرف می کنید با پزشک معالج خود یا داروساز صحبت کنید تا از بی خطر بودن و عدم تداخل داروها و همچنین مزایای داروهایی که مصرف می کنید اطمینان حاصل نمایید.
هرگز داروهای تجویز شده توسط روانپزشک را بدون هماهنگی با او قطع نکنید.
متوقف کردن ناگهانی یک دارو ممکن است منجر به "بازگشت" یا بدتر شدن علائم OCD و همچنین بروز علائم خطرناک دیگر شود.
در صورت بروز هر گونه مشکل و عوارض جانبی به دکتر خود گزارش دهید. ممکن است نیاز به تغییر در دوز یا تجویز داروها باشد.

🔘روان درمانی 

روان درمانی می تواند تاثیر مثبتی در درمان بزرگسالان و کودکان مبتلا به OCD داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که انواع خاصی از روان درمانی، از جمله درمان رفتاری شناختی (CBT) و سایر روش های درمانی (مانند آموزش عادت) می تواند برای بسیاری از افراد  موثر باشد. همچنین نشان می دهد که یک نوع CBT به نام Exposure and Prevention (EX / RP) در کاهش رفتارهای اجباری در OCD موثر است، حتی در افرادی که به داروهای SRI پاسخ نداده اند.

همواره رویکردهای جدیدی نیز وجود دارد. این رویکردهای جدید عبارتند از (تقویت) درمان، و همچنین تکنیک های جدید مانند تحریک مغزی عمیق (DBS). شما می توانید درباره درمان های تحریک مغزی به وب سایت منبع مراجعه نمایید.

.

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.