تاثیر کاردرمانی در بهبود بیماران

تاثیر کاردرمانی در بهبود بیماران

کاردرمانی عبارت است از استفاده درمانی از کارها و فعالیت‌های روزمره زندگی برای افراد و گروه‌ها با هدف تسهیل مشارکت آن‌ها در نقش‌های زندگی و موقعیت‌های منزل، مدرسه، محیط کار، اجتماع.
طبق تعریف انجمن کاردرمانی آمریکا در سال ۱۹۸۱، کاردرمانی علم استفاده از فعالیت های هدفمند در افراد مبتلا به بیماری ها یا ضایعات جسمی، اختلال در عملکردهای روانی اجتماعی، ناتوانی‌های رشدی، اختلالات یادگیری و سالمندان؛ به منظور پیشگیری از ناتوانی، حفظ حداکثر استقلال و کسب سلامتی است.

کاردرمانگر هر چیزی را که مانع انجام فعالیت های طبیعی شخص باشد تغییر می دهد. وی در محیط زندگی و کار فرد تغییراتی می دهد تا وی بهتر بتواند زندگی کند. در نوع کار شخص تغییراتی میدهد تا بهتر بتواند از عهده وظایف محوله خود برآید. ابزارهای خاصی به فرد می دهد تا وی با کمک آنها بتواند بهتر کارهایش را انجام دهد و مهارت های فرد را در انجام فعالیت هایش افزایش می دهد.

کدام دسته از کودکان ممكن است از كاردرمانگر كمك بگيرند؟
برخي از مردم فكر مي كنند كاردرماني تنها ويژه بزرگسالان است و كودكان نياز به كاردرماني ندارند؛ اما در واقع كار كودك بازي كردن و يادگيري است و كاردرمانگر مي تواند مهارت هاي كودك را براي فعاليت هاي بازي، انجام تكاليف مدرسه و فعاليت هاي روزمره زندگي ارزيابي و آنها را با فعاليت هاي همان گروه سني مقايسه كند.

طبق نظر انجمن كاردرماني آمريكا، كودكان دچار مشكلات پزشكي زير مي توانند از كاردرماني بهره مند شوند:
آسيب ها يا نارسايي هاي مادرزادي، اختلال يكپارچگي حسي، آسيب هاي ضربه اي به مغز يا نخاع، اختلالات يادگيري، اختلالات فراگير رشد، آرتوروز روماتيسمي كودكان، اختلالات ذهني يا رفتاري، شكستگي استخوان يا ديگر آسيب هاي استخواني، تاخير رشد، شرايط پس از جراحي، سوختگي ها، مهره هاي شكاف دار (اسپينابيفيدا)، قطع عضو، سرطان، آسيب هاي شديد دست، M.S، فلج مغزي و بيماري هاي مزمن ديگر.

کاردرمانی درحوزه روان کودکان نیز شامل کودکانی می باشد که مشکلات رفتاری، فوبیا یا ترس شدید، مشکلات ارتباطی، اجتماعی، مشکلات اضطرابی و افسردگی، پرخاشگری، اسکیزوفرن کودکی، وسواس ضد اجتماعی و هذیان و بیقراری داشته باشند. كار درماني در اين زمينه بسته به ميزان بهره هوشي و توانائي هاي كودك خدمات درماني خود را ارئه دهد.

خدمات کاردرمانی چگونه است؟
خدمات کاردرمانی با هدف ارتقای سلامت، و بهزیستی، و برای کسانی که دچار یا در خطر بیماری، ضایعه، اختلال، عارضه، نقص، ناتوانی، محدودیت فعالیت، یا محدودیت در مشارکت هستند، ارایه می‌شود. طبق نظر انجمن كاردرماني آمريكا (AOTA) كاردرمانگر علاوه بر سرو كار داشتن با رفاه جسماني فرد، عوامل محيطي و اجتماعي را كه ممكن است به روش هاي مختلف از عملكرد فرد ممانعت كند، مورد توجه قرار مي دهد.

يكي از فعاليت هايي كه درمانگر با توجه به نيازهاي كودك انجام مي دهند كار كردن روي مهارت هاي حركتي ظريف همچون گرفتن، رها كردن و همچنين كار بر روي مهارت هاي نوشتاري است.

كاردرمانگران همچنين براي بهبود مهارت هاي بازي، هماهنگي چشم و دست را مورد توجه قرار مي دهند مثل: به هدف زدن، با چوب به توپ ضربه زدن، يا رو نويسي بر روي تخته سياه. يك كاردرمانگر همچنين می تواند به كودكاني كه دچار تاخير رشدي شديد هستند كمك كند تا بعضي از مهارت ها همچون حمام كردن، لباس پوشيدن، مسواك زدن و به تنهايي غذا خوردن را ياد بگيرند.

به كودكاني كه دچار اختلال رفتاري هستند، روش هاي كنترل خشم و عصبانيت را بياموزيد مثلا به جاي آسيب رساندن به ديگران براي تخليه انرژي كودكان بايد روش هاي مثبت كنترل خشم را ياد بگيرند،‌ مثل نوشتن در مورد احساساتشان يا شركت در فعاليت هاي جسماني.
به افراد دجار ناتواني هاي جسماني، مهارت هاي هماهنگي لازم براي استقلال در غذا خوردن، استفاده از رايانه يا افزايش سرعت خوانا نويسي را آموزش دهد.
همه ي نيازهاي كودك به تجهيزات تخصصي همچون صندلي چرخدار، اسپيلنت، وسايل استحمام، شيوه هاي لباس پوشيدن و يا كمك هاي ارتباطي را ارزيابي كند.
براي بهبود مهارت هاي اجتماعي و تمركز در كودكاني كه اختلال توجه و حس دارند تلاش كند.

مجید_نعیمی کارشناس ارشد کاردرمانی

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.