خطر در کمین نوجوانان و جوانان

خطر در کمین نوجوانان و جوانان

مديرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهر تهران می گوید: مددکاران در گشت‌زنی‌های خود در پایانه‌ها، نسبت به شناسایی دختران و پسران فراری و همچنین در راه ماندگان و افراد بزهکار اقدام کرده و بر اساس شرایط‌شان آن‌ها را به خانواده بازپیوند داده یا به بهزیستی معرفی می‌کنند و این در حالی است که سال گذشته در یکی از پایانه‌ها ۶۰۰ دختر فراری شناسایی شدند.

«در 10 نقطه تهران پايگاه‌های خدمات اجتماعی راه اندازی شده تا پذيرای افراد بی خانمان باشند.» اين را مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهر تهران گفت و عنوان كرد كه در اين پايگاه‌ها از معتادان متجاهر گرفته تا برخی نوعروسان شهرستانی كه به تهران پناه آورده اند، پذيرش می شوند.

در اين مراكز 10 گانه كه در فرحزاد، ترمينال غرب، راه آهن، ميدان هرندی، پياده راه 17شهريور، محله اتابك، ترمينال جنوب، حرم حضرت عبدالعظيم حسنی و بهشت زهرا (س) راه اندازی شده‌اند، بی خانمان ها به مراكزی چون وزارت بهداشت، بهزيستی، كميته امداد و ... معرفی شده تا خدمات جانبی به آن‌ها داده شود. از زمان فعاليت اين پايگاه‌ها، دختران جوان و نوعروسانی كه دچار ازدواج تحميلی و اجباری در شهرستان شده بودند، به پايگاه‌های خدمات اجتماعی پناه آورده و خواستار كمك شده بودند. كارشناسان پايگاه‌ها نيز، آن‌ها را به مراجع مرتبط معرفی كرده تا سرگردان نشوند.

رضا قديمی اين مطالب را در جريان ارائه گزارش فعاليت‌های سازمان خدمات اجتماعی اعلام كرده و اظهار كرد كه اين مراكز مجموعا ظرفيت پذيرش اوليه 500 نفر را داشته و توانسته عامل موثری در گسترش بيشتر آسيب‌های اجتماعی در پايتخت باشد.

600 دختر فراری در يك پايانه!

مديرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهر تهران در تشريح فعاليت‌ها و خدمات اين پايگاه‌ها می گويد: مددکار خانم و آقا و همچنین روان‌شناس در این پایگاه‌های خدمات اجتماعی فعالیت دارند و با گشت‌زنی در این محلات ذکر شده، نسبت به شناسایی افراد آسیب دیده و آسیب پذیر اقدام می‌کنیم؛ به‌گونه‌ای که این مددکاران در گشت‌زنی‌های خود در پایانه‌ها نسبت به شناسایی دختران و پسران فراری و همچنین در راه ماندگان و افراد بزهکار اقدام کرده و بر اساس شرایط‌شان آن‌ها را به خانواده بازپیوند داده یا به بهزیستی معرفی می‌کند و این در حالی است که سال گذشته در یکی از پایانه‌ها ۶۰۰ دختر فراری شناسایی شدند.

وی در ادامه با اشاره به وضعيت خدمات رسانی به آسيب ديدگان اجتماعی در پايتخت با بيان اينكه به طور كلی 77 مركز در شهر تهران به آسيب ديدگان اجتماعی خدمات رسانی می كنند، اظهار می دارد:‌ سازمان خدمات اجتماعی که زیر نظر شهرداری تهران فعالیت می‌کند، دارای ۷۷ مرکز است که با ظرفیت ۱۳ هزار نفر به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می‌کند.

وی با بیان اینکه ۱۵ مددسرا در مناطق ۱، ۲، ۴، ۵، ۸، ۹، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۷، ۱۸ و ۲۲ فعالیت می‌کنند، گفت: ظرفیت این مددسراها ۳۰۰۰ نفر است و از آنجایی که ۸۰ درصد مراجعه کنندگان معتاد هستند، خدمات کاهش آسیب نیز به آن‌ها ارائه خواهد شد و در صورتی که این افراد مایل به ترک اعتیاد باشند نیز، به صورت رایگان به مراکز بهبود معرفی می‌شوند. مددسراها برای خواب معتادان در نظر گرفته شده است و این در‌حالی است که دو سامان‌سرا در اسلامشهر و لویزان با ظرفیت ۵۰۰ نفر برای نگهداری افرادی که از جامعه رانده شده‌اند، وجود دارد که این افراد جمعی از آسیب‌ها را دارند و هیچ سازمان و ارگان و حتی خانواده‌هاي‌شان توانایی پذیرش آن‌ها را ندارند.سال گذشته، اولین بار بود که حتی یک مورد فوتی کارتن خواب بر اثر سرمازدگی ثبت نشد؛ درحالي که در سنوات گذشته تا روزی ۱۵ الی ۱۶ نفر آمار فوتی در زمانی که دمای هوا منفی بود، گزارش شده است؛ اما در سال ۹۵ با اقدامات ابتکاری همچون استقرار ۱۵۰ اتوبوس سیار، این آمار به صفر رسید.

تحصيل كودكان كار

يكی از موضوعات مهم در آسيب های اجتماعی پايتخت، دوری كودكان كار از تحصيل است كه در اين باره، قديمی به توسعه فعاليت مدارس صبح رویش اشاره و تاكيد مي كند: در مراکز نگهداری کودکان که پرتو نام دارد، با کودکانی مواجه شدیم که سواد لازم را ندارند، اما سن آن‌ها نیز برای رفتن به مدرسه افزایش یافته و در واقع کودک بازمانده از تحصیل هستند. به همین دلیل چهار مدرسه در مناطق ۱۲ و ۱۷ با ظرفیت ۸۰۰ نفر ایجاد شد تا این افراد بتوانند به مدرسه بروند.وی همچنین با بیان اینکه ۲۴ مرکز بهاران با ظرفیت ۲۵۰۰ نفر در مناطق ۲۲ گانه تهران دایر شد، گفت: در مرحله اول ۱۶۷۰ نفر پذیرش شدند که ۴۳۰ نفر از آن‌ها به آغوش گرم خانواده باز گشتند که البته برخی می‌گویند این تعداد کم است اما در حوزه آسیب‌های اجتماعی، بازگشت ۳۵ درصد از معتادان به کانون خانواده، یک کار ویژه و فوق‌العاده است.

هر چند همان‌گونه که در همه رشته‌های اجتماعی اختلاف نظر در مورد نحوه ورود وجود دارد، در مورد فعالیت مراکز بهاران نیز اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما به نظرمان به دلیل موفقیت روز افزون این مراکز، باید چنین مراکزی در سایر استان‌ها نیز دایر شود. قدیمی با بیان اینکه ۱۶ مرکز پرتو ویژه کودکان با ظرفیت ۳۰۰۰ نفر وجود دارد، گفت: اصل بر پیشگیری است و معتقدیم اگر همه سازمان‌ها و ارگان‌ها در حوزه فرهنگی و پیشگیری خوب کار کنند، دیگر نیازی به مددسرا و سامان سرا نخواهیم داشت و بر همین اساس سعی کردیم تا با قبول این کودکان که عمدتا از حضور مادر و پدر محروم هستند، در مراکز استفاده کرده و خدماتی را به صورت نیمه وقت با کمک خیریه‌ها به آن‌ها ارائه ‌کنیم.

وی در ادامه با تشریح وضعیت سامان‌سراهای شهرداری تهران با بیان اینکه برخی بیمارستان‌ها در پایتخت خدمات ملی ارائه می‌کنند، گفت: دو همراه سرا در مناطق سه و 6 با ظرفیت ۴۰۰ نفر ایجاد شده است و دو مجوز نیز به مناطق ۱۱ و منطقه همجوار برای پوشش همراهان بیمار بستری شده در بیمارستان فارابی ارائه می‌دهد.قدیمی با بیان اینکه ظرفیت این ۷۷ مرکز، ۱۷ هزار نفر است که با توجه به فصول خاص تا ۲۰ هزار نفر نیز خدمات ارائه می‌شود، گفت: جالب است بدانید که دو تا سه میلیارد تومان هزینه پزشکی بابت پذیرش معتادانی که در مددسراها به سر می‌برند، پرداخت شده و چندین عمل آپاندیس و حتی عمل قلب باز برای این افراد انجام شده است.

لزوم ایجاد مرکزی ویژه براي دانش آموزان معتاد

قدیمی در ادامه با بیان اینکه باید یک مرکز پرتو یا بهبودی ویژه دانش آموزان و دانشجویان معتاد ایجاد شود، گفت: همین جا اعلام خطر می‌کنیم که سن ابتلای دانش آموزان و دانشجویان به اعتیاد کاهش یافته و باید این افراد دارای مراکز خاص شوند.

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.