همایش سالانه انجمن علمی روان درمانی ایران

همایش سالانه انجمن علمی روان درمانی ایران

یکی از مشکلات جدی در ایران و دنیا بیماری ها و اختلالات روانی است.

دکتر سیدحسن هاشمی در نخستین همایش سالانه انجمن علمی روان درمانی ایران با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی در ایران و دنیا بیماری ها و اختلالات روانی است، افزود: سالانه از هر ۵ نفر یک نفر بخشی از اختلالات روانی را تجربه کرده است و در کشور ما نیز طبق آمار اعلام شده، عدد ابتلا به اختلالات روانی ٢۴ درصد از جمعیت کشور است اما در مورد این آمار ابهام وجود دارد.

دكتر هاشمی درخصوص نظر مردم درمورد بيماری های روانی گفت: عقيده عامه اين است كه حتما فردی بايد علائم سايكوتيك داشته باشد و روی تخت دست و پايش را ببندند، بيمار روانی محسوب می شود، اما وقتی از همه می پرسيد، آيا شب ها راحت می خوابيد؟ و یا علائم اضطرابی دارید؟ متوجه می شویم آمار بيشتر از ٢٤ درصد است و البته اين آمار با آمار جهانی تفاوتی ندارد، اما بايد مراقب بود تا افزايش پيدا نكند.

وی گفت: آثار بی توجهی به سلامت روان، در جامعه دیده می شود و امروز اگر نشاط اجتماعی در ایران پایین است، بخشی از آن متوجه مسئولان است که اگر گوش شنوا داشته باشند و بدانند که در این حوزه باید نصیحت پذیر باشند و بپذیرند که با روح و روان مردم باید علمی برخورد کرد، این مشکلات ایجاد نمی شود و نمی شد.

 

 

وزیر بهداشت در خصوص راهکارهای افزایش سلامت روان در جامعه اظهارداشت: چه مثبت چه منفی نباید کاری کنیم که سلامت روان مردم آسیب ببیند، ما در زمینه ارائه خدمات سلامت روان کارآمد عمل نمی کنیم و عمده روانشناسان و روانپزشکان کار مطبی و درمانگاهی دارند و کلینیک های جامعی که تمام خدمات را باهم داشته باشد، کم است و یا وجود ندارد.

دکترهاشمی در مورد حمایت های بیماران دچار اختلالات روان، افزود: بیماران اعصاب و روان مظلوم ترین بیماران هستند چراکه بیمه ها، داروها، درمان، توانبخشی و پیشگیری در این حوزه را حمایت نمی کنند و امیدوارم هرکدام از ما به هر نسبت و سهمی که داریم درست ایفای نقش کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در جامعه هرکسی در مورد سلامت روان خود تردید داشته باشد، به او انگ زده می شود، بازار خرافات هم بسیار رواج دارد، باید توجه داشت که اگر بیماری با اختلال روانی شناسایی شد، باید درمانش ادامه پیدا کند، زیرا این بیماری ها مزمن است و نیازمند پیگیری است و جامعه نیز باید همراهی کند.

منبع

دسته ها: اخباروبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.