پرسيدن سؤالات تلخ ممنوع!

پرسيدن سؤالات تلخ ممنوع!

تا به حال شده است که با یک پرسش نامربوط از دهان یک آشنای دور یا حتی نزدیک، انقدر غمگین شوی که نتوانی تا چند دقیقه خودت را جمع و جور کنی؟!

راستی چرا مردم از هم این همه سئوال می پرسند‼️

چرا مثلا می پرسند :روی صورتت جوش در آورده ای؟ چرا این همه لاغر شده ای؟ رنگت چرا این همه پریده؟!

این ها سئوال های تلخ خالی کننده ای هستند... و
بدتر از این ها اینکه بپرسی فلانی کجاست؟
چند تا بچه داری؟
چرا بچه دار نشدی؟
چرا بچه ات این همه چاق است؟
چرا خانه ات این همه قدیمی است؟
خانه ی قدیمت بهتر نبود؟

چرا از یکدیگر سئوال هایی می کنیم که ممکن است هم را مجروح کنیم؟! چرا از هم نمی پرسیم که این روسری چه قدر به تو می آید از کجا خریدی اش... یا چرا به هم نمی گوییم چه قدر چشمانت برق می زند... چه قدر این رنگ مو به تو می آید... چه قدر در کنارت از گذشته آرام ترم.... چه قدر دلتنگ بوده ام و چه خوب که بعد از این همه وقت دوباره دیدمت... به موهای سفیدی که از حاشیه روسری دوستمان بیرون آمده چه کار داریم... اگر بخواهد خودش درباره اش با ما حرف می زند. به لکی که پیشانی اش بر داشته... به لایه های چربی ای که ممکن است بر بدنش افزوده شده باشد... یا به چین و چروک های صورتش....

 

چرا کلمات و جملاتمان را نمی سنجیم!

ممکن است واقعا کسی با یک جمله ی ساده ی ما زخمی تر از آنچه هست شود. کمی درنگ کنیم در ابتدای دیدارها و هم دیگر را با سوال های عجولانه نیازاریم.
بگذاریم دوستمان نفسی تازه کند. بگذاریم آشنایمان در کنارمان احساس آرامش داشته باشند و از هم صحبتی و هم نشینی با ما لذت ببرند. بدون نگرانی، بدون دلهره، بدون اندوه.
قطعا چیزهایی از زندگی اش کاسته شده است که حالا سعی می کند با ارتباط، با سلام های دوباره آنها را التیام دهد.

به کار بردن جملات با بار منفی می تواند منجر به سردی روابط ما با اطرافیان و عزیزانمان شود. شاید واقعا نگران دوستمان هستیم. ولی این نکته را باید در نظر داشت که اگر دوستمان بخواهد خودش درد و رنجش را با ما در میان می گذارد و از ما مشاوره می گیرد و یا حتی دردودل می کند. پرسیدن سوالات منفی منجر به ایجاد حالت تدافعی بین شما و هم صحبتتان می شود و سعی می کند که اگر هم مطلبی برای گفتن دارد آن را از ما پنهان کند.

پس اگر قلبا نگران دوست یا عزیزتان هستید به او فرصت دهید. قطعا حرف هایی برای گفتن دارد و اگر هم با شما دردودلی ندارد قطعا شما برای او قابل اعتماد و آرامش ساز نبوده اید. پس به حریم خصوصی افراد احترام بگذارید و به آن سرک نکشید.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.