صبحانه فرزندتان را متفاوت کنید

صبحانه فرزندتان را متفاوت کنید

نتايج مطالعات متخصصان نشان می دهد که افزودن يک قاچ ميوه يا يک ليوان شير به صبحانه کودک، سلامت روان او را تامين می کند. طبق اين بررسی ها، تغذيه با ترکيب موادغذايی می تواند از نوجوانان در برابر بروز اختلالات روانی از جمله افسردگی، اضطراب و سرکشی محافظت کند. مهم نيست که چه چيزی به صبحانه آنها اضافه می شود بلکه نکته مهم فقط اين است که يک خوراکی متفاوت به صبحانه افزوده شود مانند افزودن يک موز به غلات به طوری که اين وعده غذايی با ويتامين ها و مواد معدنی بيشتری کامل شود.

اين تغييرات کوچک تفاوت فاحشی بر جای می گذارد هم چنين مصرف صبحانه ترکيبی می تواند تامين کننده سلامت روان باشد و بهداشت روانی مطلوبی را برای کودکان به ارمغان بياورد.

نتايج بررسی ها نشان می دهد دانش آموزانی که از گروه های غذايی بيشتری برای وعده صبحانه استفاده می کنند به لحاظ رفتار مناسب امتياز بالاتری را کسب کرده و با افزودن هر نوع ماده غذايی اضافی خلق آنها بيشتر بهبود پيدا می کند.

مطالعات حاضر نشان داده است که نوجوانانی که صبحانه ای با کيفيت بالا حاوی سه يا چهار مورد از پنج گروه غذايی غلات، ميوه ها و سبزی ها، محصولات لبنی و گوشت و جايگزين هايی چون نخود، ميوه های مغزدار و تخم مرغ مصرف کرده اند از سلامت روان بالاتری برخوردار هستند.

 با افزودن هر نوع ماده خوراکی به صبحانه وضعيت بهداشت روانی کودکان و نوجوانان بهبود پيدا می کند و اين تاثير بدون در نظر گرفتن فاکتورهای ديگری چون درآمد خانواده، موقعيت اجتماعی، اقتصادی و ميزان تمرينات ورزشی کودک، وزن و ساير بخش های رژيم غذايی او، اعمال می شود.

به گفته متخصصان؛ کلسيم، آهن و ويتامين B که از مواد غذايی شامل غلات و شير تامين می شوند روی انتقال دهنده های عصبی تاثير می گذارند. اين انتقال دهنده ها مواد شيميايی هستند که بايد اطلاعات را در دستگاه عصبی که مستقيما مسئول رفتار و خلق شخص است، جا به جا کنند.

منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.