ضرورت ورود کودک به مهدکودک و پیش‌دبستانی

ضرورت ورود کودک به مهدکودک و پیش‌دبستانی

محیط‌هایی مانند مهدکودک باعث رشد اجتماعی کودک می‌شود اما خانواده‌ها بیشتر بر بعد شناختی فرزند تأکید دارند و از جنبه‌های دیگر غافل می‌شوند در حالی‌که با توجه به کوچک‌شدن بعد خانوار و محدود شدن خانواده‌ها به یک یا حداکثر دو فرزند آن هم با فاصله سنی زیاد رشد اجتماعی کودک بودن در محیط‌هایی مانند مهدکودک را می‌طلبد. 

مقطع آمادگی (پیش‌دبستانی) دوره سروری و سالاری کودکان است و گذراندن این دوره حس خوبی به آنها می‌دهد. ضمن این‌که سازمان بهزیستی با آموزش‌های مناسب از جمله آموزش مهارت‌های مختلف این کودکان را برای ورود به دبستان آماده می‌کند. کودک در این سن نیازی به یادگرفتن اعداد ندارد. او نیاز به آموختن اعتماد به نفس، مسئولیت‌ پذیری، استقلال و قدرت حل مسأله دارد که در مراکز سازمان بهزیستی روی این موارد کار می‌شود.

پرخاشگری کودکان در مهدکودک
با وجود تأکید فراوان مسئولان سازمان بهزیستی بر ضرورت ورود کودکان به مهدکودک و تأثیرات مثبت آن بر رشد اجتماعی کودک، پرخاشگری کودکانی که به مهدکودک می‌روند بیشتر از کودکانی است که زندگی در مهدکودک را تجربه نکرده‌اند. براساس یافته‌های، نتایج به دست آمده براساس آزمون تی، برای مقایسه پرخاشگری بین پسران و دخترانی که به مهد می‌روند و پسران و دخترانی که به مهد نمی‌روند تفاوت معناداری مشخص شد. بر طبق این پژوهش حتی بین میزان پرخاشگری پسران و دختران مهد رفته و پسران و دختران مهد نرفته تفاوت معنادار آماری وجود دارد.
 
پرخاشگری سال‌های اولیه کودکی
پرخاشگری در سال‌های اولیه زندگی باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری در قلمرو فردی و بین‌فردی زندگی کودک پرخاشگر از جمله خود پنداره ضعیف، طرد از سوی همسالان، عملکرد تحصیلی ضعیف و بسیاری مشکلات دیگر می‌شود. مطالعات همچنین بیانگر تداوم اشکال مختلف پرخاشگری در طول زمان و اثرگذاری بر جنبه‌های مختلف فردی و اجتماعی فرد در آینده است.
 
 
دوران پیش‌دبستانی سال‌های مناسبی برای تشخیص مشکلات کودکان، مداخله بهنگام و پیشگیری از مشکلات عاطفی، اجتماعی و تحصیلی آینده آنهاست. مداخله بهنگام و تغییر رفتارهای ناسازگار کودک در این دوره حساس، موجب افزایش مهارت‌های اجتماعی و محبوبیت نزد همسالان و بزرگسالان شده و کودک را برای پذیرش مسئولیت‌های دوران تحصیل آماده می‌کند. یکی از شایع‌ترین مشکلات کودکان که باعث مراجعه به روان‌شناس می‌شود، پرخاشگری است. شناخت این مشکل نزد کودکان خردسال و مداخله به‌موقع می‌تواند از ادامه این رفتار پیشگیری کند. نتایج حاصل از این پژوهش می‌تواند والدین، معلمان، مسئولان و سایر دست‌اندرکاران را یاری دهد تا برای کاهش پرخاشگری کودکان گامی در جهت ساختن آینده‌ای بهتر برای آنها بردارند.
 
لزوم نظارت بیشتر بر مهدکودک‌ها
لزوم نظارت بیشتر بر فعالیت مهدکودک‌ها و همچنین بررسی جدی‌تر صلاحیت مربیان این مراکز ضروری به نظر می‌رسد. برای مثال در انتخاب مربیان، مهدها موظف به استخدام مربی با تحصیلات حداقل لیسانس هستند اما خیلی از مربیان قدیمی با تحصیلات دیپلم به کار خود ادامه می‌دهند اما موظف به گذراندن دوره‌های تکمیلی هستند. 
 
مدیران مهدها موظف هستند مربیان انتخابی خود را برای گذراندن دوره‌های تخصصی به مراکز آموزشی معتبر معرفی کنند. استفاده از مربیانی که دارای مدرک تحصیلی در رشته روان‌شناسی و زیرشاخه‌های آن هستند هم می‌تواند از بار مشکلات کم کند.
دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.