هپاتیت و علائم انواع هپاتیت آن

هپاتیت و علائم انواع هپاتیت آن

هپاتیت به مشکل التهابی کبد اشاره دارد. این بیماری عموماً توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می شود، اما دلایل دیگری از هپاتیت نیز وجود دارد. این موارد شامل هپاتیت خودایمنی و هپاتیتی است که به عنوان نتیجه ثانویه داروها، مواد مخدر، سموم و الکل رخ می دهد.

هپاتیت یک بیماری خود ایمنی است و زمانی رخ می دهد که بدن شما آنتی بادی در برابر بافت کبدتان ایجاد می کند. کبد در ناحیه بالایی شکم قرار دارد. عملکردهای بسیار مهمی را انجام می دهد، که متابولیسم بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد، از جمله:

تولید صفرا، که برای هضم ضروری است،

فیلتر کردن سموم از بدن

دفع بیلی روبین (محصولی از گلبول های قرمز خون شکسته)، کلسترول، هورمون ها و داروهاست

شکستن کربو هیدرات ها، چربی ها، و پروتئین ها

فعال کردن آنزیم ها که پروتئین های ویژه ای برای بدن هستند.

ذخیره سازی گلیکوژن (نوعی قند)، مواد معدنی و ویتامین های (A، D، E و K)

سنتز پروتئین های خون، مثل آلبومین

ترکیب عوامل انعقاد کننده 

بسیاری از مردم حتی نمی دانند که هپاتیت دارند. گزینه های درمان بسته به نوع هپاتیتی است که دارید. شما می توانید از طریق اقدامات احتیاطی و سبک زندگی از هپاتیت جلوگیری کنید.

بیماری هپاتیت چند نوع دارد و هر نوع آن چیست؟ 

پنج نوع ویروس هپاتیت

عفونت های ویروسی کبد که به عنوان هپاتیت طبقه بندی می شوند، شامل؛ هپاتیت A، B، C، D و E هستند. یک ویروس مسئول یک نوع هپاتیت است که به هپاتیت منتقل می شود. 

هپاتیت A همیشه یک بیماری حاد و کوتاه مدت است، در حالی که هپاتیت B، C و D به احتمال زیاد در حال پیشرفت هستند. هپاتیت E معمولاً حاد است اما در زنان باردار می تواند خطرناکتر باشد. 

هپاتیت A

هپاتیت A ناشی از عفونت ویروسی هپاتیت (A (hav است. این نوع از هپاتیت به طور معمول با مصرف غذا یا آب آلوده به مدفوع انسان آلوده به هپاتیت A منتقل می شود.

هپاتیت B

هپاتیت B از طریق تماس با مایعات عفونی بدن مثل خون، ترشحات واژینال، یا منی، که شامل ویروس هپاتیت (B (HBV است، منتقل می شود. استفاده از مواد مخدر، داشتن رابطه جنسی با شریک آلوده، و یا به اشتراک گذاشتن تیغ ها با فرد مبتلا، ریسک ابتلا به هپاتیت B را افزایش می دهد. 

هپاتیت C

هپاتیت C از ویروس هپاتیت (c (HCV می آید. هپاتیت C از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن آلوده، به طور معمول از طریق تزریق مواد مخدر و تماس جنسی منتقل می شود.

هپاتیت D

هپاتیت D، یک بیماری جدی کبد است که در اثر ویروس هپاتیت D (HDV) ایجاد می شود. HDV از طریق تماس مستقیم با خون آلوده منتقل می شود. هپاتیت D شکل نادری از هپاتیت است که تنها در ارتباط با عفونت هپاتیت B رخ می دهد. ویروس هپاتیت D نمی تواند بدون حضور هپاتیت B تکثیر شود. 

هپاتیت E

هپاتیت E، یک بیماری آبی ناشی از ویروس هپاتیت (E (hev است. هپاتیت E عمدتاً در مناطقی با بهداشت ضعیف یافت می شود و نوعاً به دلیل وجود مدفوع در منبع آب است. این بیماری در ایالات متحده غیرمعمول است. با این حال، طبق گزارش CDC، موارد هپاتیت E در خاور میانه، آسیا، آمریکای مرکزی و آفریقا گزارش شده است.

 

واکنش سیستم خودایمنی

در برخی موارد، سیستم ایمنی، کبد را به عنوان یک شی مضر اشتباه می پندارد و شروع به حمله به آن می کند. باعث التهاب مداومش می شود که می تواند از ملایم تا شدید باشد، و اغلب مانع از عملکرد کبد شود. در زنان سه برابر بیشتر از مردان رایج است. 

علائم و نشانه های رایج هپاتیت

اگر شما اشکال عفونی از هپاتیت داشته باشید که مزمن هستند، مانند هپاتیت B و C، ممکن است در ابتدا علائم بیماری نداشته باشید.علایم ممکن است تا زمانی که آسیب وارد عمل کبد شود، رخ ندهد.علائم و نشانه های هپاتیت حاد به سرعت ظاهر می شوند. آن ها شامل موارد زیر هستند:

خستگی

علائم آنفولانزا مانند

ادرار تیره

مدفوع روشن

درد شکمی

از دست دادن اشتها

کاهش وزن غیرقابل توضیح

پوست زرد، که ممکن است نشانه هایی از یرقان باشد 

هپاتیت مزمن به آرامی رشد می کند، بنابراین این نشانه ها و علائم ممکن است بسیار ظریف و خفیف باشند.

چگونگی تشخیص بیماری هپاتیت  

آزمایش عملکرد کبد و هپاتیت

تست های عملکرد کبد از نمونه های خون برای تعیین میزان موثر بودن کبد خود استفاده می کنند. نتایج غیر نرمال این تست ها ممکن است اولین نشانه این باشد که یک مشکل وجود دارد، به خصوص اگر هیچ علامتی را در یک تست فیزیکی از بیماری های کبد نشان ندهید. سطوح بالای آنزیم کبد ممکن است نشان دهد که کبد شما فشار دارد، آسیب دیده و یا درست کار نمی کند. 

آزمایشات خونی برای هپاتیت

اگر آزمایشات کارکرد کبد غیر عادی باشند، به احتمال زیاد پزشک برای تشخیص منبع مشکل به آزمایشات خونی دیگری نیاز خواهد داشت. این تست ها می توانند برای ویروس هایی که باعث هپاتیت می شوند، کنترل شوند. آنها همچنین می توانند برای کنترل آنتی بادی که در شرایطی مانند هپاتیت بی ایمنی رایج هستند، مورد استفاده قرار گیرند.

سونوگرافی برای هپاتیت

سونوگرافی شکمی از امواج فراصوت برای ایجاد تصویری از اندام ها در شکمتان استفاده می کند. این تست به پزشک شما این امکان را می دهد که به کبد و ارگان های مجاور نزدیک شوید. می تواند این موارد آشکار شود:

مایع در شکم شما

آسیب کبدی و یا بزرگ شدن کبد

تومور کبدی

غیر عادی بودن کیسه صفرا

گاهی اوقات پانکراس را در تصاویر سونوگرافی نشان می دهد. این می تواند یک تست مفید در تعیین علت عملکرد غیرطبیعی کبد شما باشد.

نمونه برداری کبد برای تشخیص هپاتیت

نمونه برداری کبدی یک روش تهاجمی است. این کار می تواند از طریق پوست با سوزن انجام شود و نیاز به جراحی ندارد. به طور معمول، از یک سونوگرافی برای هدایت پزشک خود هنگام گرفتن نمونه نمونه برداری استفاده می شود. این تست به پزشک شما اجازه می دهد تا مشخص کند عفونت یا التهاب کبد شما را تحت تاثیر قرار داده است یا خیر. 

توصیه هایی برای پیش گیری از هپاتیت

نظافت برای هپاتیت

داشتن بهداشت خوب یک راه کلیدی برای جلوگیری از ابتلا به هپاتیت A و E است. اگر به یک کشور در حال توسعه سفر می کنید، باید از این موارد دوری کنید:

آب محلی

یخ

صدف های خام یا نپخته

میوه و سبزیجات خام

هپاتیت B، C و D از طریق خون آلوده منتقل می شوند.

به اشتراک گذاشتن سرنگ

به اشتراک گذاشتن تیغ

استفاده از مسواک یک نفر دیگر

دست نزدن به خون ریخته شده

هپاتیت B و C را می توان از طریق روابط جنسی و تماس جنسی نزدیک گرفت.

واکسن هپاتیت

استفاده از واکسن یک کلید مهم برای پیش گیری از هپاتیت است. واکسیناسیون برای پیش گیری از توسعه هپاتیت A و B در دسترس است. متخصصان در حال حاضر در حال توسعه واکسن بر علیه هپاتیت C هستند. واکسیناسیون هپاتیت E در چین وجود دارد، اما در ایالات متحده در دسترس نیست.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.