ارمغان خواب راحت برای کودکان

ارمغان خواب راحت برای کودکان

محققان براین باورند که کلید یادگیری در سال های اولیه عمر خواب طولانی و منظم است و کودکان برای شکل‌گیری حافظه دراز مدت به خواب کافی احتیاج دارند. تاثیر خواب در یادگیری کودکان از مدت ها پیش شناخته شده است.

دانشمندان دانشگاه شفیلد با تحقیق روی ۲۱۶ کودک زیر یک سال به این نتیجه رسیدند که اگر این کودکان تا چهار ساعت بعد از آموزش، بیش از نیم ساعت نخوابند نمی‌توانند آنچه را به آنها یاد داده شده انجام دهند.
نیمی از این کودکان تا چهار ساعت بعد از آموزش بیش از نیم ساعت خوابیدند، اما نیمی دیگر یا اصلا نخوابیدند یا فقط نیم ساعت خوابیدند.
به والدین توصیه های زیادی می شود از ساعت خواب مشخص گرفته تا ساعت خواب منعطف. با توجه به این یافته‌ها می توان نوعی انعطاف را توصیه کرد.
بسیاری از متخصصان عقیده دارند که خواب مناسب در سال های اول زندگی مهمتر از سنین دیگر است به همین دلیل کودکان بیشتر می‌خوابند.
 کودکان باید به اندازه کافی بخوابند تا یادگیری بهتری داشته باشند.

در سال های اخیر رابطه ی خواب با یادگیری و حافظه و همچنین سلامت مغز و دستگاه عصبی مورد توجه بسیار قرار گرفته است. با افزایش موارد بیماری‌های تخریب کننده دستگاه عصبی مثل آلزایمر، محققان به تاثیر خواب در سال های پیری هم توجه نشان داده اند و برخی تحقیقات هم رابطه نزدیک حافظه، یادگیری و خواب را نشان داده است.
برخی محققان معتقدند خواب کافی و خوب در سالمندی ممکن است در حفظ توانایی‌های مغز مفید باشد.

بالا بردن کیفیت خواب کودکان

نقاشــــی كـــــردن خواب ها
هرگاه خواب ترسناكی كودك شما را اذيت می كند از او بخواهيد آنچه را كه در خواب ديده نقاشی كند. سپس بگذاريد تمام چيزهايی را كه در نقاشی اش كشيده برای شما توضيح دهد. پای حرف های كودكتان بنشينيد تا درباره هيولا يا صحنه ترسناكی كه در خواب ديده است دقيقاً توضيح دهد. با اين روش به تدريج تلخی آن خواب را از او بگيريد. وقتی كودك در روشنايی روز، خواب بد خود را تعريف می كند وحشت و هراس آن كابوس رنگ می بازد و از بين می رود. همچنين كودك می تواند خواب های قشنگ خود را هم نقاشی كند. به كمك ترسيم خواب های قشنگ، بچه می تواند خواب خود را بسط دهد و شما هم بدين ترتيب می توانيد از روی اين رؤياهای زيبا در شب های آينده قصه های خوبی براي او نقل كنيد.

شمــــردن گــــوسفندان
صداها يا تصاوير ذهنی ای كه به صورت يكنواخت در ذهن مرور می شوند تأثير خواب آور دارند. شما می توانيد برای كودكتان از روش معروف شمردن گوسفندان استفاده كنيد. لازم نيست كه فرزند شما حتما گوسفندانی را تصور كند كه در ذهن خود به آنها اجازه عبور می دهد. از طرفی نبايد آنها را بشمارد چون اين به معنی تلاش و زحمتی است كه كودك شما را مجبور به بيدار ماندن می كند. به فرزندتان بگوييد بره های ناز، بچه گربه ها يا پروانه های رنگارنگ را تجسم كند كه در صفی طولاني سلانه سلانه از مقابل چشمان او عبور می كنند.

پـــــــرخوری كمـــی قبل از خواب ممنوع                                                                                                                     پرخوری كمی قبل از خواب می تواند منجر به مشكلات فراوانی در خوابيدن به خصوص در نيمه شب شود. بهتر است كه كودك حدود دو ساعت قبل از خواب به همراه ديگر اعضای خانواده شامش را بخورد و قبل از خواب نيز به اندازه كافی آب بخورد، همچنين به دستشويی برود تا نيمه شب مجبور نباشد به اين خاطر دوباره از خواب برخيزد.

رنگ هــــا بر روان و سلامتــــی انسان ها تأثير بســــزايی دارند.
در انتخاب رنگ ملافه و روبالشتی كودك اين نكته را حتماً در نظر داشته باشيد. اصولاً در اين مورد نبايد از رنگ های محرك و تند استفاده كرد. رنگ های بسيار تيره، قهوه ای، مشكی، آبی تيره بيشتر تأثير ترسناك و وحشت انگيز دارند و در كودك ايجاد خوف می كنند. كوچولوها از ملافه ها و روبالشی هايی كه طرح های گل و اسباب بازی يا حيوانات با نمك و كارتونی روی آ نها حك شده باشد، بسيار خوششان می آيد. بچه های پيش دبستانی هم نسبت به رنگ های قهوه ای روشن، قرمز سير، سبز ملايم و آبی روشن احساس خوبی دارند. بنابراين تا می توانيد فضای اطراف محل خواب كودك را از وجود اشيای با رنگ های تند و براق و درخشان خلوت كنيد. يك محيط ساده و عاري از تنوع زياد، همراه با آرامش، می تواند بهترين موقعيت برای خواب كودك باشد. نه تنها احساس آرامش و راحتی، بلكه احساس ناامنی نيز به كودك انتقال می يابد.

سعی نكنيد در هنگام خواب تندتند به بچه سر بزنيد. اين كار سبب مزاحمت برای كودك می شود و او فكر می كند كه شما از دستش ناراحت يا عصبانی هستيد و در نتيجه مرتب از خواب بيدار می شود.

دما و رطــــوبت اتاق نقش مهمــــي در خوب خوابيدن دارند.
در زمستان ها اتاق خواب بچه ها را بيش از حد گرم و هوای آن را خيلی خشك نكنيد. چند ساعت قبل از خواب، شوفاژ يا بخاری را خاموش و هوای اتاق را تهويه كنيد. دمای اتاق در طول زمان خواب نبايد از 18 درجه سانتيگراد تجاوز كند. در طول شب نيز به اندازه كافی به فكر تهويه هوای اتاق باشيد. گوشه پنجره يا در اتاق را باز بگذاريد كه هميشه هوای تازه در داخل جريان داشته باشد. همچنين در مواقع فوری قرار دادن دستمال مرطویي روی شوفاژ يا كتری آب روی بخاری نيز به ازبين بردن سريع خشكي هوا كمك می كند.

كــــودك را حتماً در رختخــــواب خودش بخوابانيد.
در مواردی كه بچه مريض می شود يا به خاطر يك كابوس ترسناك نيمه شب از خواب می پرد و ديگر خوابش نمي برد می توانيد او را استثنائاً پيش خودتان بخوابانيد.

تغذيه سالم می تواند تأثير بســــزايی در خواب راحت او داشته باشد.
كمبود آهن در بدن می تواند در بدخوابی كودك مؤثر باشد .از آنجايی كه كودك در سنين رشد قرار دارد برنامه غذايی فرزندتان را بايد طوری تنظيم كنيد كه ويتامين ها و مواد معدنی به ميزان كافی در آن موجود باشد. برای اين منظور می توانيد از گوشت، سبزی، ميوه يا حبوباتی چون نخود و لوبيا كه سرشار از آهن هستند استفاده كنيد. اما گوشت و ماهي بهتر است، چون آهن موجود در آن سريع تر و آسان تر جذب بدن می شود.

هنگام نزديك شدن وقت خواب، به آرامــــی به كودك بگوييد بازی ديگــــر بس است و بايد زودتــــر به رختخوابش برود.
سپس دستش را بگيريد و او را در مسواك زدن، پوشيدن لباس خواب، شب بخير گفتن به اعضای خانواده و عروسكش همراهی كنيد. و در نهايت، قبل از خواب برايش قصه بگوييد.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.