فتوفوبیا

فتوفوبیا

فتوفوبیا، به معنی ترس از نور است. اگر شما فتوفوبیا داشته باشید، از نور نمی ترسید اما بسیار به نور حساس خواهید بود. نور خورشید یا نور محیط داخلی محل کار یا منزل می تواند باعث ایجاد ناراحتی برای شما شود یا حتی برایتان دردناک باشد. سردردهای میگرنی، خشکی چشم و یا تورم های درون چشمی می تواند منجر به حساسیت به نور شوند.

 قرار گرفتن در معرض خورشید و یا نور چراغ می تواند دردناک باشد و شما مجبور شوید، پلک بزنید یا حتی چشم هایتان را ببندید. برای عده ای این حساسیت به نور می تواند باعث سردرد شود. منابع این نور و روشنایی عبارتند از: نور خورشید، نور لامپ مهتابی یا کم‌مصرف، نور لامپ‌های معمولی (زرد رنگ) یا نور شمع یا آتش. این عارضه به‌ ویژه در شب ظهور پیدا می‌کند و البته در روز هم مشاهده می‌شود، مثل رانندگی زمان ظهر در جاده و در شرایط متفاوتی برای کارگران مشاغل خاص مانند: کارگران صنعتی ذوب‌آهن که به کوره و مواد گداخته خیره می‌شوند، دیده می‌شود.

دلایل زیادی باعث حساسیت چشم‌ها نسبت به نور می‌شوند، اما مهم‌ترین آنها وجود یک بیماری زمینه‌ای در فرد است که فتوفوبیا از علائم آن است و خودش یک بیماری محسوب نمی‌شود. اگرچه در بیشتر موارد، فتوفوبیا خطری ندارد، اما گاهی اوقات نشان دهنده یک مشکل جدی‌تر است.

علت ایجاد فتوفوبیا

حساسیت به نور، مربوط به ارتباط بین سلول های چشم شماست که مسئول تشخیص نور هستند و عصبی که پیام را به مغز شما انتقال می دهد. یکی از شایع ترین علل حساسیت چشمی، میگرن است. بیشتر حملات میگرن با سردرد همراه است.

علایم میگرن:

سردرد میگرنی معمولا در یک شقیقه همراه با درد شدید و ضربان دار می باشد. برخی اوقات درد در پیشانی، اطراف چشم و یا در پشت سر قرار دارد. ولی معمولا درد در یک طرف سر قرار دارد، گرچه در یک سوم موارد، درد در هر دو طرف سر قرار دارد.

به طور کلی هنگامی که از بی خوابی رنج می برید، سردرد میگرنی شروع می شود. - معمولا سردرد میگرنی در اثر فعالیت های روزانه از قبیل: بالا رفتن از پله، تشدید می شود. 

تهوع و استفراغ، اسهال، رنگ پریدگی صورت، سرد شدن دست و پا و حساسیت به نور و صدا در میگرن وجود دارد. بیمار میگرنی معمولا ترجیح می دهد در طی حملات در یک اتاق تاریک و ساکت دراز بکشد. حملات میگرن بین 4 تا 72 ساعت طول می کشد. بیشتر از هشتاد درصد از افرادی که دچار سردرد می شوند، همراه با آن حساسیت به نور هم خواهند داشت. انواع دیگر سردرد نیز می تواند باعث حساسیت به نور شود.

مثلا، افرادی که سردردهای عصبی و خوشه ای دارند: این نوع سردرد به صورت حمله ای ظاهر شده و هنگام شروع، ساعت ها و به صورت مکرر فرد را رنج می دهد طوری که چندین بار تکرار شده و فرد را درگیر و سپس فروکش می کند و ممکن است، ماهها تجربه و تکرار نشود.

بعضی مشکلات مغزی می تواند باعث حساسیت به نور شوند.

- منژیت (تورم بافت محافظتی مغز و نخاع)

- آسیب جدی مغزی

- تومور غده هیپوفیز

بعضی از بیماری های چشمی می توانند منجر به حساسیت به نور شوند:

- خشکی چشم

- التهاب یووآ (تورم چشمی)

- التهاب قرنیه (لایه شفاف چشم)

- التهاب عنبیه

- آب مروارید(کدر شدن لنز داخلی چشم)

- خراش روی قرنیه

- التهاب ملتحمه

- آسیب شبکیه (لایه ی حساس به نور در پشت چشم)

- بلفارو اسپاسم(بسته شدن ناخواسته ی پلک) بعد از انجام لیزیک یا سایر جراحی هایی که برای رفع عیوب انکساری انجام می شوند، امکان رخ دادن فتوفوبیا وجود دارد. 

مصرف بعضی از داروهای نیز می تواند باعث فتوفوبیا شود

- آنتی بیوتیک ها

- داروهای درمان مالاریا

- داروهای درمان بیماری های کبدی و کلیه علایم همراه فتوفوبیا: احساس درد و ناراحتی در نور روشن و نیاز به برگرداندن یا بستن چشم ها برای رهایی از آن است و هم چنین ممکن است همراه با یکسری مشکلات دیگر باشد که شامل موارد زیر می باشد:

- درد چشم

- خارش چشم

- تاری دید

- قرمزی چشم

- احساس تورم در چشم

- سردرد، تهوع و سرگیجه

درمان

بهترین راه درمان فتوفوبیا، درمان مشکلی است که باعث ایجاد این حساسیت به نور شده است. مثلا، مصرف دارو قطع شود. برای اینکه در نور کمتر اذیت شوید از عینکهای رنگی استفاده کنید. عینک های صورتی رنگ، انتخاب مناسبی هستند. اما عینکهای رنگی برای همه مناسب نیستند و عده ای ممکن است با این عینکها بیشتر دچار مشکل شوند. بهتر است با متخصص خود مشورت کنید تا بهترین رنگ را به شما معرفی کند.

برچسب ها: فتوفوبیا
دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.