مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

افراد و خانواده‌ها نمی‌دانند موانعی که آنها را از رجوع به مشاور خانواده باز می‌دارد درست همان موانعی است که بر توانایی آنها برای سازش با تغییرات، برقراری ارتباط، پیشگیری از بحران و یا کنار آمدن با یک بحران غم انگیز تاثیر می‌گذارد.

وقتی افراد به سراغ مشاوره خانواده می‌روند، در حقیقت نه تنها به دنبال راه‌حلی برای مشکلات‌شان هستند بلکه می‌خواهند ریشه‌های آن را هم شناسایی کنند و بدانند چه چیزی باعث فعال شدن این مشکلات می‌شود. تعارض و کشمکش در همه خانواده‌ها بوجود می‌آید. اغلب خانواده‌ها از امکاناتَ، دانش یا تجربه کافی برای حل این تعارضات برخوردار نیستند و در صورتی که این مسائل حل نشده باقی بمانند تبدیل به بحران می‌شوند.

وقتی یک خانواده دچار بحران می‌شود فرد یا افراد خانواده احساس می‌کنند در یک شرایط سخت گرفتار شده‌اند. از این رو برای کاهش درد و استرس خود ممکن است به راه‌های  نامناسبی روی بیاورند. در زمان بحران‌هاست که افراد و خانواده‌ها خود را در انتخاب شرایطی بین فرار یا جنگ می‌بینند.

برخی جنگیدن با خانواده را با جنگیدن برای خانواده اشتباه می‌گیرند.

جنگیدن برای خانواده یعنی اینکه فعالانه به دنبال روشی برای حل مشکلات باشیم. اینکه تلاش کنیم اختلافات و تعارضات را در فضای خانواده حل کنیم یا کاهش دهیم. اما متاسفانه برخی به جای این روش راه‌های دیگرجنگیدن یا فرار را انتخاب می‌کنند.

برخی از راه‌هایی که افراد بزرگسال برای فرار از مشکلات به آنها متوصل می‌شوند:

بیش از حد وقت صرف کردن برای کار

بیش از حد وقت گذراندن در باشگاه

صرف وقت یا انرژی برای توسعه یا تکرار مهارتهای مختلف

قدم زدن بعد از تایم کاری

مصرف مواد مخدر و محرک

خیانت و روابط پنهانی

جدایی و طلاق

برخی از راه‌هایی که نوجوانان برای فرار از مشکلات به آنها متوصل می‌شوند:

بازی‌های کامپیوتری و موبایلی

دوستیابی و فعالیت‌های اجتماعی

موبایل و شبکه‌های اجتماعی

ورزش و فعالیت‌های مدرسه

خواب

مواد مخدر

فرار

وقتی بحران زیاد می‌شود، افراد نیاز مبرم به فرار احساس می‌کنند و آنجاست که ممکن است یک فرار دائمی یعنی ارتکاب خودکشی را انتخاب کنند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که خانواده‌ها پیش از رسیدن به چنین نقطه بحرانی اقدام به اخذ مشاوره کنند.

فعال یا منفعل؟

اولین قدم مهم برای دریافت خدمات مشاوره درک این نکته است که دریافت کمک تخصصی در زمان رویارویی با بحران احساسی نشانگر ضعف و کاستی شما نیست. همانطور که وقتی خانواده دچار بحران پزشکی یا حقوقی می‌شود بدون هیچ تعللی اقدام به اخذ مشاوره می‌کند. در این مورد هم مردم نباید به خاطر ترس از انگ و حرف و حدیث دیگران از دریافت مشاوره خودداری کنند و خود را تحت فشار روحی یا خطرات فیزیکی قرار دهند.

هر مشکلی که باشد باید با مشاور صحبت کنید و فکر نکنید چون این امری خصوصی است بخواهید تعلل کنید و یا فکر کنید نمی‌توان اعتماد کرد.

طبیعتا وقتی با روانشناس در مورد مشکلات صحبت می‌کنید بین شما و مشاور محفوظ می‌ماند حتی وقتی که با همسرتان برای مشاوره اقدام می‌کنید مشاور کلامی که بین شما و ایشان رد و بدل می‌شود را به همسرتان انتقال نمی‌دهد.

مشاوره خانواده بسیار مفید و کارساز هست، خصوصا اگر خانواده پیش از رسیدن به بحران اقدام به اخذ مشاوره کند. چون در زمان بحران‌ها افراد در شوک هستند و کشش زیادی برای اینکه بخواهند به مشاوره واکنش خوبی نشان دهند و برای حل بحران اقدام کنند ندارند.

ممکن است در این شرایط  آنقدر ذهن و احساسات آنها درگیر باشد که نتوانند تمرکز کنند و اقدامات مشاور را دنبال کنند. بنابراین بهترین زمان برای گرفتن مشاوره خانواده پیش از رسیدن به بحران‌هاست.

اما متاسفانه خیلی اوقات این اتفاق نمی‌افتد. چون خیلی اوقات خانواده‌ها برای مدت طولانی مشکلات، چالش‌ها و عدم وجود روابط خوب را با خود حمل می‌کنند و برای رفع آن اقدامی نمیکنند تا اینکه ناگهان به یک بحران می‌رسند مثلا یک خیانت یا خودکشی یا بحرانی از این دست.

وقتی یک بحران اتفاق می‌افتد معمولا ریشه‌های آن مشکل از مدت‌ها قبل در آن خانواده وجود داشته اما افراد یا متوجه آن نشده یا نسبت به آن سهل انگار بوده برای رفع آن اقدام نکرده‌اند تا وقتی که اینکه ناگهان یک بحران همه چیز را به هم ریخته است.

خانواده‌ها باید پیش از آنکه شرایط حاد شود، پیش از آنکه اقدامی مثل خیانت، مصرف مواد، طلاق یا مرگ اتفاق بیافتد به صورت فعالانه و پیشگیرانه اقدام به اخذ مشاوره کنند.

گاهی ما به مراجعینی برمی‌خوریم که یکی از اعضای خانواده آنها خودکشی کرده و از دنیا رفته است و حالا این فرد درگیر احساس گناه و تقصیر است. در حالی دیگر حسرت فایده و سودی ندارد و پیش از رسیدن به این مرحله باید اقدام به دریافت مشاوره تخصصی کرد.

مشاوره باید فعالانه و پیشگیرانه باشد و نه منفعل و واکنشی.

وقتی خانواده‌ها فعالانه و پیشگیرانه اقدام به اخذ مشاوره می‌کنند در این صورت اگر یکی از اعضای خانواده به دلیل اختلال یا مشکل نیاز به درمان روانشناختی یا روانپزشکی داشته باشد زودتر از بحران برای درمان ارجاع داده می‌شود و اگر مشکلات بین فردی و بد ارتباطی باشد نیز توسط خود مشاور مورد راهنمایی قرار می‌گیرند و فرصت تغییر و اصلاح پیدا می‌کنند. 

مشاوره‌ها چه کمکی می‌توانند به خانواده‌ها بکنند؟

وقتی خانواده درگیر بحران است، مشاوره می‌تواند فضای امن و آرامی ایجاد کند تا افراد بتوانند آزادانه و بدون ترس احساسات، افکار و عقاید خود را بیان کنند و برای مدتی از آن فضای پرتنش دور باشند.

مشاور خانواده به افراد کمک می‌کند که تکنیک‌هایی را برای بهبود روابط و گفتگو به کار گیرند و بتوانند رابطه عاطفی‌شان را شفا دهند.

مهارت‌های شنیداری رو بهتر کنند

یاد بگیرند که چطور از گفتگو به زبان اشاره و توام با نیش و کنایه پرهیز کنند. هم‌چنین یاد بگیرند چطور آن حرفی که می‌زنند ممکن است توسط شخص مقابل به گونه‌ای دیگر برداشت و تفسیر شود. یاد بگیرند بار معنایی جملاتی که می‌گویند را بشناسند.

یاد بگیرند چطور از به کار بردن جملات و عباراتی که نیش و کنایه است یا ممکن است از آن برداشت منفی شود جلوگیری کنند.

رفتارهایی که شعله اختلاف و دعوا را روشن می‌کند و اصطلاحا بهش ماشه چکان گفته می‌شود را شناسایی کنند.

یادبگیرند چگونه از این رفتارهای برانگیزاننده و ماشه چکان دوری کنند.

چطور برای خانواده‌ی یکدیگر احترام بدون قید و شرط قائل باشند

قبل از هرواکنشی فکر کنند

حد و حدودها و خط قرمزهای یکدیگر رو شناسایی و رعایت کنند

مهارت‌های گفتگو را یاد بگیرند

مهارت‌های ارتباطی رو یاد بگیرند

نحوه بیان همدلی رو یاد بگیرند

چطور نقش و هویت خود را به عنوان یک فرد در فضای خانواده بتوانند به صورت شفاف تعریف کنند

چگونه به کسی که دوستش دارند کمک کنند و او را جریحه دار و آزرده نکنند

یادبگیرند که خشم مساوی با نفرت نیست. و خشم همسرشان را به حساب احساس نفرت او و تمام شدن عشق نگذارند

یادبگیرند بین فرد و رفتار تمایز قائل بشوند و بین احساس نفرتشان از رفتار فرد با احساس‌شان نسبت به خود فرد تمایز قائل باشند. یاد بگیرند می‌توانند کسی را دوست داشته باشند در حالی که از رفتارش بدشان بیاید.

یاد بگیرند چطور در گفتگو به جای واژه “تو” از واژه “من” استفاده کنند تا از تعارض پیشگیری کنند.

چطوری والدین به بچه‌ها احترام بگذارند و بتوانند به فرزندانشان فضایی برای تجربه فردیتشان بدهند بدون اینکه از جایگاه والدی‌شان چیزی کسر شود.

بفهمند که چقدر صدای زبان بدن آنها از صدای گفتار آنها بلندتر و تاثیرگذارتر است

نحوه کمک خواستن را یاد بگیرند

نحوه استقبال از کمک را یاد بگیرند

مواردی که در بالا اشاره شد تنها بخشی از مسائلی است که در یک مشاوره خانواده به آن پرداخته می‌شود. در حقیقت شرایط هر خانواده با خانواده دیگر فرق دارد و مشاور خانواده متناسب با نیاز خانواده به آموزش و پیشگیری و راهنمایی و در صورت لزوم درمان یا ارجاع به درمانگر می پردازد.

 

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.