کودک آزاری عاطفی

کودک آزاری عاطفی

خیلی از آدم ها گمان می کنند فقط کتک زدن کودک آزاری محسوب می شود و امروزه در جامعه ایران، خوشبختانه خانواده های زیادی می دانند که نباید فرزندشان را تنبیه بدنی کنند، اما در مورد کودک آزاری عاطفی، اطلاعات کافی ندارند .

به طور کلی می توان کودک آزاری را اینگونه تعریف کرد: "مجموعه رفتارها یا گفتارهایی که انجام دادن یا انجام ندادنشان باعث وارد شدن نوعی آسیب عاطفی، فیزیکی به کودک شود و این احساس را در او به وجود آورد که خوب و دوست داشتنی و مورد احترام نیست و ناخواسته است ."
آمارها نشان می دهد 70 درصد آزارهایی که به کودکان از نظر عاطفی و جسمی وارد می شود، از سوی غریبه ها نیست و در چارچوب خانواده و به وسیله مراقبان و افراد نزدیک اتفاق می افتد.

مصادیق عاطفی کودک آزاری

تو ناخواسته بودی

ما موارد متعددی را می بینیم که والدین یا یکی از آنها مثلا به فرزند 6-7 ساله شان می گویند ما نمی خواستیم تو به دنیا بیایی و مامان اتفاقی تو را باردار شد و گرنه همین دو تا بچه برایمان کافی بود. البته حالا خیلی دوستت داریم.
برخی مادرها هم به محض بروز مشکلی با همسرشان، به کودک می گویند اگر تو نبودی، حتی یک روز هم با پدرت زندگی نمی کردم! يا برای كودک تعريف می كنند كه زايمان يا بارداری سختی داشته اند.
این حرف ها احساس زیادی و ناخواسته بودن شدیدی به کودک می دهد و فکر می کند وجودش در این دنیا ناخواسته بوده یا باعث رنج مادرش شده است و اگر او به دنیا نمی آمد، والدینش می توانستند زندگی راحت تری داشته باشند. گاهی هم پدر یا مادر به بچه می گویند ای کاش تو هیچ وقت به دنیا نمی آمدی یا خیلی وقت ها می شنویم به کودک می گویند:
"کی می شود من بمیرم و از دست تو راحت شوم ... !" يا "تو منو پير كردی آخر از دست تو سكته می كنم و می ميرم"

سختی به خاطر تو

پدر و مادری که مدام به فرزندشان می گویند من به خاطر تو از تمام خوشی ها و تفریحات چشم پوشی کرده ام، او را آزار می دهند.
همه ما می دانیم وظیفه نگهداری و مراقبت از بچه ها بر جز وظيفه والدین است. اگر به خاطر وظيفه خود سر كودک منت ميگ ذارند بايد بدانند بیان آن کار درستی نیست و مصداق کودک آزاری است .

به اسم صدا نزدن کودک يا نام او را با فرياد صدا زدن يا او را با صفات بد صدا زدن. متاسفانه برخی پدر و مادر ها فرزندشان را با عبارت ها و واژه هایی مثل:
"هی بچه"، "هی پسر"، "هی دختر" و ... صدا می زنند. برخی هم ناسزایی چاشنی این لقب می کنند. بي عرضه، تنبل، بد، خنگ، احمق

مقایسه کودک با دیگران

ببين فلانی گريه نمي كنه، ديدي بچه رو چه مودب بود؟ نمره كارنامه پسر خاله تو ديدی؟ برخی فکر می کنند این کار باعث پیشرفت و الگو برداری کودک می شود ولی این کار فقط احساس خودکم بینی را به کودک می دهد و این احساس را به کودک می دهد که از نظر والدینش دوست داشتنی نیست.

تنبیه سکوت

قهر کردن پدر یا مادر که به آن تنبیه سکوت می گویند و قطع رابطه کلامی به مدت چند ساعت تا چند روز با کودک به نشانه دلخوری، آسیب شدیدی به او می زند. اين آسيب مي تواند عميق تر از تنبيه كودک باشد چون كودک به اين نتيجه مي رسد آنقدر من بد و ناخواستنی هستم كه حتی حاضر نيستند مرا تنبيه كنند؟ آنها به راحتی مرا از زندگی خود بيرون مي كنند و برايشان اصلا مهم نيستم.

سبک کلامی نادرست 

در برخی خانواده ها، سبک کلامی ای به عنوان یک فرهنگ رایج وجود دارد و اعضای آن به صورت عادی در جمله هایشان دشنام به کار می برند و فکر نمی کنند این خشونت کلامی چقدر می تواند برای بچه از نظر روانی آزار دهنده باشد.

انتظارهای غیر واقع بینانه

برخی پدر و مادرها انتظارهای نامناسب با سن و توانایی از فرزند خود دارند. مثلا: "توقع دارند نوزاد از شب تا صبح بدون اینکه بیدار شود بخوابد در حالی که چنین چیزی به ندرت اتفاق مي افتد. برخی هم از کودک نوپا انتظار دارند 30 دقیقه بدون اینکه تکان بخورد، گوشه ای بنشیند. به وسايل خانه دست نزند و ريخت و پاش نكند.  برآورده کردن چنین انتظارهایی فراتر از توانایی یک کودک و مصداق آزار است .

آزارهای عاطفی هنگام طلاق

طلاق ممکن است برای بچه ها آسیب رسان باشد اما شیوه طلاق و تعامل همسران با هم و فرزندان ، در شدت این آسیب تاثیر بسزایی دارد. خیلی وقت ها می بینیم یکی از والدین که معمولا پدر است، بچه ها را گرو می گیرد تا همسر سابقش حاضر شود از گرفتن مهریه اش صرفنظر کند ...! این رفتار یکی از بزرگترین جنایت های عاطفی است. برخی از پدر و مادرها هم روش ظالمانه دیگری را به کار می برند و به فرزندشان می گویند: "پدر یا مادرت تو را دوست ندارد."

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.