آیا ازدواج باعث درمان بیماران دوقطبی می شود؟

آیا ازدواج باعث درمان بیماران دوقطبی می شود؟

اختلال دوقطبی چیست؟

اختلال دوقطبی نوعی از بیماری افسردگی است که فرد مبتلا به جز دوره افسردگی، دوره یا دوره­‌هایی از مانیا (شیدایی) یا هایپومانیا (نیمه‌­شیدایی) را نیز به خود دیده است. این بیماری به شکل دوره­‌ای بروز می‌کند و فرد ممکن است در بین این دوره­‌ها به مدت ماه­‌ها تا سال­‌ها در بهبودی کامل باشد. همان‌طور که در تصویر مقابل دیده می‌شود، روحیه فرد در دوره شیدایی یا نیمه‌شیدایی به شکلی غیرمعمول بالا می‌رود (خط‌های رو به بالاتر از خط پایه در تصویر روبه‌رو). او در این دوره افزایش مفرطی در انرژی احساس می‌کند و بر این مبنا ممکن است رفتارهایی نشان دهد که در حال عادی هرگز از او سرنمی‌زند (مانند ولخرجی، رانندگی بی‌مهابا، فعالیت اقتصادی بدون برنامه‌ریزی، گفتن سخنانی بدون مهار، و ایجاد مزاحمت برای دیگران). نکته مهم آن است که پیش از شروع بیماری، فرد مبتلا معمولاً اصلاً چنین خصوصیاتی نداشته و پس از پایان دوره شیدایی یا نیمه‌شیدایی نیز دوباره به حال عادی بازمی‌گردد. به جز این دوره‌ها و بیشتر از آنها، دوره‌هایی از افسردگی تظاهر می‌کند و روحیه فرد به شکلی غیر معمول پایین می‌رود (خط‌های رو به پایین‌تر از خط پایه در همان تصویر).

حال سوال اینجاست  "آیا ازدواج باعث بهبودی بیماری‌های روانی می‌شود؟"

متأسفانه هنوز کم نیستند افرادی که ازدواج را عامل درمان بیماری‌های شدید روانی می‌پندارند و فرد مبتلا را حتی در حالی که ممکن است تمایلی به ازدواج نداشته باشد وادار به آن می‌کنند. واقعیت آن است که نه تنها شواهدی مبنی بر آن که ازدواج به بهبودی بیانجامد وجود ندارد، ممکن است در شرایطی خود، عاملی تنش‌زا در جهت تشدید وضعیت بیمار و بیماری او باشد. به این ترتیب، نباید به ازدواج به عنوان یک راه حل درمانی نگریست، بلکه تأیید آن باید با در نظر گرفتن جمیع شرایط بیماری فرد مبتلا، پیگیری و تلاش کافی او برای ادامه مناسب درمان، ارزیابی منابع حمایتی او، صلاحیت او در پذیرش مسؤولیت و اداره زندگی جدید و قابلیت او در مدیریت رابطه با همسر و دیگران از یک سو، و وجود انگیزه و تمایل کافی او برای تشکیل زندگی جدید از سوی دیگر باشد.

با در نظر داشتن این نکته که فرد مبتلا ممکن است پس از ازدواج به حمایت خانوادگی، عاطفی و اقتصادی بیشتری نیاز داشته باشد و موضوعات مختلفی چون فرزندآوری نیز از آن پس مطرح خواهد شد، انجام مشورت با روانپزشک معالج پیش از هرگونه تصمیم‌گیری برای ازدواج ضرورت قطعی دارد. اطلاع دادن صادقانه موضوع بیماری به همسر آینده احتمالی فرد مبتلا نیز از مباحث مهم اخلاقی و منطقی است که پیش از ازدواج باید به کمک پزشک معالج از عهده آن برآمد.

آیا فرد مبتلا به اختلال دوقطبی می‌تواند باردار شود؟

زنان مبتلا به اختلال دوقطبی (Bipolar Disorder) پیش از باردارشدن باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشند و پس از سنجیدن همه جوانب در این مورد به کمک روان­پزشک خود تصمیم­‌گیری کنند: ۱) باردارشدن احتمال عود بیماری را افزایش می‌­دهد و این افزایش احتمال، به­‌ویژه در سه ماهه سوم بارداری و دوره پس از زایمان است. ۲) در صورت عود بیماری در حین بارداری، با توجه به محدودیت­‌های موجود برای انتخاب داروی مناسب در این دوران (به دلیل عوارض جانبی احتمالی برای جنین)، درمان مشکل‌­تر خواهد شد. ۳) در صورت عود بیماری، احتمال بروز عودهای بعدی بیشتر می­‌شود. در واقع باید همه تلاش فرد مبتلا و پزشک برای جلوگیری از هر گونه عود صورت گیرد. ۴) این بیماری تا حدی به ارث می­‌رسد و این افزایش نسبی احتمال ابتلا در فرزند را نیز باید در بررسی جوانب باردارشدن در نظر داشت.

 

برای درمان اختلال دوقطبی در دوران بارداری، کدام دارو مناسب­‌تر است؟

انتخاب درمان دارویی مناسب برای اختلال دوقطبی دارای پیچیدگی­‌هایی است که برای هر فرد متفاوت است و تنها روانپزشکی که فرد را

به دقت ارزیابی کرده می­‌تواند در مورد درمان او قضاوت کند. این پیچیدگی در مورد درمان در دوران بارداری حتی بیشتر است. بنابراین

نمی­‌توان نام دارویی را به­ عنوان بهترین دارو برای این دوران به شکل کلی اعلام کرد.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.