مشکلات صحبت کردن کودکان

مشکلات صحبت کردن کودکان

والدین کودک بهتر از هرکسی با توجه به برخی نکات ساده می توانند تشخیص دهند که آیا کودک شان دچار مشکلاتی در زمینه صحبت کردن هست یا نه؟ به طور کلی هر کودک تا سه سالگی باید بتواند از 300 تا 500 کلمه استفاده کند. این رقم تا چهار سالگی به 150 کلمه و حتی بیشتر می رسد.

البته کودکانی که به سن پیش دبستانی می رسند ممکن است درخصوص کلماتی که می شناسند و به آن تسلط دارند تفاوت هایی با یکدیگر داشته باشند. چنین کودکی باید بتواند که جملاتی متشکل از 4 تا 8 کلمه را به زبان آورده و تا حد زیادی از والدین خود نیز تقلید کند. کودک باید قادر باشد که داستان های ساده ای را تعریف کرده و در عین حال چیزی را بیان کند که در دل آن موضوعی خاص و محوری وجود داشته باشد. گذشته از همه این موارد، کودک باید توانایی صحبت کردن آن هم با بیانی ساده و راحت را با سایر کودکان و بزرگسالان داشته باشد.

کودکی که در سن پیش دبستانی قرار دارد باید در سطحی از روانی صحبت کند که حتی افراد بزرگسال غریبه که تاکنون او را ندیده و به میزان تسلط او به استفاده از کلمات مختلف آشنایی ندارند نیز بتوانند آنچه را که به زبان می آورد به راحتی درک کنند. البته طبیعی است که کودک همچنان برخی کلمات و عبارت ها را به درستی تلفظ نکند.

نوک زبانی صحبت کردن
برخی کودکان که در سن پیش دبستانی قرار دارند، ممکن است گرفتار سطحی از عارضه «نوک زبانی صحبت کردن» شوند. اما چندان جای نگرانی نیست، زیرا اکثر کودکانی که دچار این مشکل هستند با رسیدن به 7 سالگی، به طرز چشمگیری بهتر شده و تقریبا آثاری از نوک زبانی صحبت کردن در آنها دیده نمی شود.

تلفظ نادرست
کودکی که در سن سه سالگی قرار دارد ممکن است که همچنان در بیان برخی صداهای هم آهنگ دچار مشکل شود. توصیه ما این است که نباید نگرانی به خود راه دهید. معمولا بیان این دسته از صداهای شبیه به هم برای کودکی که در چنین سن و سالی قرار دارد تاحدودی مشکل آفرین است که البته به مروز زمان برطرف می شود. اما اگر کودکی که از مرز 5 سالگی عبور کرده و همچنان دچار مشکلاتی از این دست است، باید خانواده نسبت به پیشرفت او هوشیار بوده و با مشاور صحبت کنند.

لکنت زبان
لکنت داشتن در حین صحبت کردن بخش طبیعی از فرآیند رشد هر کودکی است که البته در برخی از کودکان در سنین بالاتر نیز ادامه پیدا می کند. یادتان باشد کودک پیش دبستانی شما در میانه جهش بزرگ مهارت زبانی است. بنابراین به طور طبیعی ممکن است مشکلاتی در تبدیل آنچه که در ذهنش می گذرد به کلمات داشته باشد. در برخی موارد کودک از آنچه قرار است به زبان آورده و به شما به عنوان والدینش بیان کند، آنچنان هیجان زده، ناراحت، مضطرب و خسته می شود که گاه از ادامه این کار منصرف خواهد شد. اگر متوجه چنین حالاتی در وی شده و حتی حالات پیشرفته تر دیگری نظیر چشمک زدن را مشاهده کردید با پزشک مشورت کنید.

نامفهوم و سریع صحبت کردن
برای کودکانی که هنوز به مرز سه سالگی نرسیده اند حرف زدن با بیانی مقطع و غیرروان اتفاقی طبیعی است. اما به تدریج و با رسیدن کودک به سن 3 و 4 سالگی رویه تغییر کرده و همزمان که تفکرات کودک وارد بیان او هم می شود جملاتی که بر زبان می آورد نیز کامل تر و روان تر می شود.

 مشكلات كودكاني كه به هردليلی ديرتر از زمان معمول حرف می زنند:

١. اختلالات رفتاری
٢. اختلالات اضطرابی
٣. كاهش اعتماد به نفس
٤.وابستگی بيش از حد به فرد حمايت گر معمولا مادر
٥. اختلالات شناختی
٦. درمواردی كه درست تشخيص داده نشود و به موقع درمان نشود ابتلا به لكنت، ناروانی كلامی، افسردگی، اختلالات روابط اجتماعی و عدم مشاركت در فعاليت های گروهی

 برای جلوگیری از بروز لکنت در کودکم چه کنم؟
اگر تکرارهایی مانند مامامان, بابابازی و ... در گفتار کودک 2-5 ساله تان دیده می شود با رعایت نکات زیر از احتمال بروز لکنت در بزرگسالی وی جلوگیری کنید.

هنگام حرف زدن کودکتان به او توجه کامل داشته باشید.
اگر در صحبت کودکتان متوجه تکرار، در کلماتش شدید، دستپاچه نشوید و نگرانی خود را به کودک منتقل نکنید.
توصیه هایی مانند (آروم حرف بزن) یا (نفستو بگیر) را تحت هیچ شرایطی به کودکتان گوشزد نکنید.
اجازه ی انجام بازی های خشن را که مناسب سن کودکتان نیست را ندهید.

تنبیهاتی مانند ترساندن از جن و پری و در اتاق حبس کردن را به هیچ وجه انجام ندهید.
اجازه ی دیدن فیلم های ترسناک را به کودکتان ندهید.
توقع بیجا از کودکتان نداشته باشید و نخواهید همزمان چند زبان را یاد بگیرد.
به هیچ وجه جلوی کودکتان از نحوه ی گفتارش ایراد نگیرید

مهارت تعریف کلمه در کودکان چگونه رشد می کند؟

برای بررسی سازماندهی مفاهیم در کلمات و چگونگی رشد آنها از تکلیف تعریف واژه در مطالعات زبانی استفاده می شود.
در این تکلیف وظیفه ی کودک تعریف واژه هاست. بر اساس صورت و محتوای پاسخ های داده شده نمره گذاری صورت می گیرد. در ارائه ی بهترین نوع تعریف عوامل سن، آگاهی از فرازبانی و داشتن سواد تاثیر گذارند. عامل سن نشان دهنده ی این است که با افزایش آن مفاهیم به صورت سلسله مراتبی و شبکه ای از ارتباطات سازماندهی می شوند. نکته ی دیگر این که با افزایش سن تعاریف عینی به سمت تعاریف انتزاعی پیش می روند. بنابر نظریه ی ویگوتسکی دانش مفهومی در واژگان طی روند رشد تغییر می کند.

مزیت آگاهی از این روند رشد این است که به آسیب شناس در مشخص کردن عملکرد مراجع در این مهارت نسبت به سنی که در آن قرار دارد، کمک می کند. تعریف واژه عملکردی است که کودک در آن از منابع زبانی خود استفاده می کند. بنابراین مداخله در این مهارت به بهبود آن کمک می کند. با بهبود مهارت تعریف واژگان احتمال موفقیت در مدرسه نیز افزایش می یابد و در موفقیت تحصیلی نیز اثر خواهد گذاشت.

مریم ملکیان, طاهره سیما شیرازی, طلیعه ظریفیان

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.