مامان، بابا، پس من چیکار کنم؟!!

مامان، بابا، پس من چیکار کنم؟!!

اگر قرار است جيغ نزنم داد نزنم كتك نزنم قهر نكنم تنبيه نكنم محروم نكنم ناسزا نگويم تهديد نكنم تحقير نكنم او را نترسانم مقايسه نكنم مدام نصيحت نكنم گله نكنم غر نزنم متهم نكنم برچسب نزنم،،،، پس چكار كنم؟!

مغز انسان افعال منفی را نمی فهمد.

به جای داد نزن بگوييد آرام باش، به جای ندو بگوييد آرامتر راه برو، به جای جيغ نزن بگوييد آرامتر حرف بزن.

به جای تاكيد بر كارهای اشتباه فرزندتان، به او كار خوب را بياموزيد.

بهتر است كار خوب را با لذت گره بزنيد تا نهادينه شود. تشويق كردن و جايزه دادن و جدول ستاره ها تا هفت سالگی بهترين روش برای آموختن كار خوب است. زمانی كه انسان كادو و جايزه می گيرد هورمون دوپامين كه هورمون شادی است ترشح می شود و به مرور كودك شرطی می شود و كار خوب در او نهادينه می شود.

به او حق انتخاب دهيد.

"الان حمام ميری يا قبل از خواب؟" "بشقابتو توی سينك می ذاری يا روی كابينت؟" به او حق انتخاب دهيد تا بتواند قسمتی از تصميم گيری شما باشد. می توانيد از او بپرسيد كی می خواهد درس بخواند؟ چند ساعت تكاليفش طول می كشد؟ اگر به مرحله نوجوانی رسيده اند از آنها بخواييد برنامه ريزی كنند و بعد به شما اطلاع دهند.

در انجام كارهايش به او كمك كنيد تا همكاری را بياموزد.

در تميز كردن اتاق، جمع كردن لباس ها، صاف كردن رو تختی با او هم قدم شويد. اين اوقات را به لحظات شاد تبديل كنيد. به او اجازه دهيد از همكاری با شما لذت ببرد.

انتظارات خود را تعديل دهيد.

شادی كودكانه آنها را فدای نظم و انضباط نكنيد. بگذاريد كودك درونتان با ديدن آنها دوباره كودكی كند. در آخر سوال كنيد "خب حالا چطور خونه رو به شكل اول برگردونيم؟"

به فرزندتان ياد دهيد از اشتباهاتش بياموزد نه آنكه به اشتباهاتش بياويزد

اگر به خاطر هر اشتباه او داد بزنيد تهديد كنيد يا تنبيه كنيد فرزندتان بخشندگی و مهربانی با خود و افراد زندگيش را نمي آموزد. گاهی اجازه دهيد اشتباهات بی خطر كند و بعد بدون منت به او بياموزيد چگونه جبران كند.

تا زمانی كه كار فرزندتان صدمه ای به دنبال ندارد به كار او بی اعتنا باشيد.

گاهی دادن توجه به كار كودك حتی اگر داد زدن يا تنبيه باشد فقط كار اشتباه كودك را تقويت می كند.

فرزند خود را بهتر بشناسيد.

اگر مشكلی دارد بهتر است به جای فشار آوردن بيشتر به او، مشكل را ريشه يابی كنيد.

احساسات فرزندانتان را تاييد كنيد.

"می دونم عصبانی هستی، می دونم ناراحتی، می دونم ترسيدی، می دونم خسته شدی" به او بياموزيد احساساتش درست است اما رفتارش بر پايه آن احساسات صحيح نيست "اما اجازه نداری كتك بزنی، اما تا وقتی جيغ بزنی من حرفهات و نمی فهمم، اما اجازه نداری حرف زشت بزنی..."

الگوی خوبي باشيد.

تا وقتی شما كنترل رفتار و گفتار خود را نداريد، تا وقتی فرزندتان از شما ياد می گيرد وقت عصبانيت داد بزند، جيغ بزند زور بگويد، نمی توانيد موفق به تصحيح رفتار فرزندتان شويد. بايد خونسرد، آرام و محكم باشيد.

به دنبال فرزند حرف گوش كن نباشيد.

كودكی كه حرف شما را گوش می كند، فردا در اجتماع به حرف ديگران هم گوش خواهد داد. كودكی كه نه گفتن را نياموخته چگونه نه گفتن به سيگار و مواد مخدر را بداند؟ چگون وقتی عاشق كسی شد در مقابل خواسته هاي نابجايش نه بگويد؟

احترامی كه لايق خود می دانيد را در با عمل كردن در رفتارتان به فرزندتان بياموزيد.

ما كه عاقل و بالغيم، اگر استادمان، همسرمان، رييسمان در اثر اشتباهاتمان ما را تنبيه كند يا بی احترامی كند حال بدی را تجربه خواهيم كرد، بچه ها چون ناتوان و نيازمندند حال بسيار بدتری خواهند داشت.

با بچه ها بخشنده و مهربان باشيد تا همه عمر با خود و فرزندانشان بخشنده و مهربان باشند.

به من کمک کنید.

اگر فرزندتان جيغ می زند، گريه می كند، لگد می زند، از او عصبانی نشويد. او با رفتارش به شما اين پيام را می دهد كه من دارم درد می كشم، رنج می برم بهم كمك كن.

كودكان نه مجرم هستند نه دشمن ما

آنها موجودات كوچكی هستند كه در دنيای پرقانون بزرگسالان گيج و بی پناهند، به آنها زندگی كردن را بياموزيد، مبادا با سختگيری و فشار آنها را به جايی برسانيد كه فقط زنده اند اما نياموختند چگونه زندگی كنند.

رويا نوری

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.