علت عدم توانایی دوستیابی در کودکان چیست؟

علت  عدم توانایی دوستیابی در کودکان چیست؟

یکی از مهم‌ترین روابط در کودکی، دوستی با همسالان و داشتن همبازی است. روابط دوستی‌ای که در سنین کودکی شکل می‌گیرند یکی از مهم‌ترین روابطی است که کودکان تجربه می‌کنند و از آنها یاد می‌گیرند. بنابراین والدین باید برای بهبود این روابط و داشتن رابطه‌های دوستی درست در این سنین، به کودکان خود مهارت‌های ارتباطی و دوست‌یابی را بیاموزند. هرچند که دوستی‌های شکل گرفته در سنین کودکی، خیلی پایداری و ثبات ندارند، اما از لحظ تربیتی و رشد شخصیتی و اجتماعی کودکان، اهمیت زیادی دارند. به همین دلیل نظارت بر رابطه‌های شکل گرفته و آموزش مهارت دوست‌یابی توسط والدین امری مهم است. اگر برای مسائل کودک خود نیاز به مشورت دارید می‌توانید از مشاوره کودک کمک بگیرید.

عدم توانایی دوستیابی کودکان و اهمیت آن؟

بعضی از کودکان، از همان ابتدا که راه رفتن را یاد می‌گیرند، دوستیابی را هم یاد می‌گیرند و در برقراری رابطه دوستی مهارت بالایی دارند. در مقابل، بعضی‌ها هم در ایجاد رابطه دوستی ضعیفند و توانمندی لازم را ندارند. به همین دلیل منزوی، گوشه‌گیر و تنها می‌شوند و مدام به والدین خود می‌چسبند.

درست است که این تفاوت‌ها تا حدی فردی و ذاتی است اما برقراری رابطه با دیگران مهارتی است که انسان‌ها باید در طول زندگی خود بیاموزند. از آنجایی که انسان موجودی اجتماعی است، میل دارد که در زندگی عضو گروه‌هایی باشد و ذوستانی برای خود داشته باشد. کودکان هم به همین دلیل از سنین 4 الی 5 سالگی شروع به دوستیابی و کسب این توانمندی هستند.

دوست گریزی یا عدم توانایی در دوستیابی کودکان

در این میان کودکانی دیده می‌شوند که تمایلی به برقراری رابطه و دوستیابی ندارند. برای همین همیشه تنها و گوشه‌گیر هستند و طبیعتا از رشد اجتماعی عقب می‌مانند. و یا بعضی از کودکان تمایل زیادی برای پیدا کردن دوست و داشتن همبازی دارند اما همیشه ناکام می‌مانند و فکر می‌کنند "چون کسی آنها را دوست ندارد پس دوستی هم ندارند! "

والدین و مربیان، برای حل این مشکل باید سه گام زیر را بررسی کنند:

کشف علت مشکل دوست‌یابی

اگر کودک در دوستیابی مشکل دارد، بکوشید تا دلیل آن را پیدا کنید. سعی کنید با او ذر این مورد صحبت کنید و سوالات و ابهاماتش را بطرف کنید.

برنامه‌­ریزی برای حل مشکل دوست‌یابی

با کودک درباره روابط اجتماعی و پذیرش اینکه نیاز به دوستانی دارد تا با آنها بازی کند و وقت‌گذرانی کند صحبت کنید. برای این کار می‌توانید او را در کلاس‌های مختلف مثل کلاس ورزش‌های گروهی ثبت نام کنید تا متوجه اهمیت روابط گروهی شود.

یکی دیگر از مواردی که باید برایش برنامه‌ریزی کنید، گردش‌های خانوادگی است. این اجتماع‌های خانوادگی فرصت مناسبی را به کودک می‌دهد تا بتواند با هم‌سن و سالان خود رابطه دوستی برقرار کند. هم‌چنین یکی دیگر از فواید گردش‌های خانوادگی این است که کودک، ناظر روابط دوستی شما با دیگران خواهد بود و می‌تواند چگونه برقرار کردن این روابط را مستقیما ببیند. سعی کنید در این گردش‌ها، الگوی مناسبی از خود به کودک‌تان ارائه دهید.

نحوه پاسخ به مشکل دوست‌یابی

حواستان باشد که هرگز روی این موضوع پافشاری نکنید. اجازه بدهید کم‌کم متوجه اهمیت دوستیابی شود.

نکته دیگر اینجاست که کودک را اصلا انگشت نمای دیگران نکنید و سعی نکنید با گفتنِ "به دایی سلام کن" به او نحوه برقراری ارتباط دوستانه را آموزش دهید. به کودک برچسب خجالتی بودن، تنها یا ساکت بودن را نزنید. با این کار رفتارهای نامناسب اجتماعی را او بیدار می‌کنید. سعی کنید با مراجعه به روانشناس یا ثبت‌نام در کلاس‌های آموزش مهارت‌های دوستیابی و برقراری ارتباط، به او توانمندی دوستیابی دهید.

دلایل عدم توانایی دوستیابی کودکان چیست؟

نداشتن عزت نفس

یکی از عواملی که به برقراری روابط دوستی و دوستیابی در کودکان کمک می‌کند این است که آنها چه تصویری از خود در ذهن دارند؟ اینکه آنها خود را چه‌قدر دوست داشتنی و مهم می‌دانند، چه قدر خود را در برقراری رابطه دوستی توانمند می‌دانند و چقدر خودشان را دوست دارند از عواملی هستند که در دوست‌یابی کودکان مهم و ضروری‌اند.

اضطراب داشته باشد

یکی از عواملی که مانع دوست‌یابی و برقرای درست رابطه بین کودکان می‌شود اضطراب و نگرانی آنها از این موضوع است. اما اینکه این اضطراب از کجا ریشه دارد و دلیلش چیست می‌تواند جواب‌های مختلفی داشته باشد که بهتر است برای بررسی درست این موضوع از یک روانشناس کمک بگیرید.

مهارت‌های برقراری ارتباط را بلد نباشد

در اغلب موارد مشکل اصلی عدم توانمدی کودکان در دوستیابی تنها به همین دلیل است. وقتی کودک فرصت کافی برای بازی با همسالان و یادگیری این مهارت نداشته باشند و والدین هم نتوانند در این مورد آموزش‌های لازم را انجام دهند یا اهمیت آن را دست‌کم بگیرند، نمی‌تواند دوستی برای خودش پیدا کند. برای آموزش این مهارت به کودک‌تان می توانید از یک روانشناس متخصص در این زمینه، کمک بگیرید.

راهکارهایی برای حل مشکل عدم توانایی دوستیابی کودکان

والدین برای حل عدم توانایی کودکان در دوستیابی می‌توانند از راهکارهای زیر استفاده کنند:

1. در کلاس آموزشی ثبت نام کنید

می‌توانید او را در کلاس‌های مختلف با محتوای متفاوت ثبت نام کنید. اینجا فقط مهم این است که کودک در موقعیت دوستیابی قرار بگیرید و در فضایی بدون فشار، به دوستیابی بپردازد.

2. دوستش را به خانه دعوت کنید

برای اینکه کاستی و نواقص روابط کودک‌تان آشکار شود می‌توانید دوستش را به خانه دعوت کنید تا با هم بازی کنند. سپس رابطه دوستی‌شان را زیر نظر بگیرید و درباره چگونگی حل نواقص در رابطه دوستی مطالعه کنید.

3. دوستانی شبیه به خودشان پیدا کنند

یکی دیگر از راه‌های ارتباطی این است که به کودک بگوییم با کسانی دوست شود که با او شباهت دارند و یا در زمینه‌ای با هم مشترک‌اند. مثلا اگر کودک شما به ورزش‌های رزمی علاقه دارد، به کودکانی نزدیک شود که با آنها احساس نزدیکی و شباهت می‌کند.

4. خودتان دست به کار شوید

یکی از اقداماتی که والدین می‌توانند انجام دهند این است که خودشان، هم‌سن و سالانی را برایشان در نظر بگیرند و برای گردش دسته جمعی یا مهمانی با آنها معاشرت کنند.

5. بازی راهی لذت‌بخش برای رفع عدم توانایی دوستیابی کودکان

بازی یکی از راه‌های ارتباطی مناسب با کودکان است. به دلیل جذابیتی که بازی برای کودکان فراهم می‌کند، آموزش مهارت دوستیابی در مدرسه یا دیگر محیط‌ها آسان‌تر می‌شود. می‌توانید با اجرای نمایش یا بازی با کودکتان در خانه، مهارت‌های ارتباطی و دوستیابی را به آنها آموزش دهید.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.