درمان رفتاری شناختی چیست؟

درمان رفتاری شناختی چیست؟

درمان رفتاری شناختی (CBT) بر پایه این تصور کلی که رفتارها و الگوهای فکری منفی متغیر تأثیر بسزائی بر عواطف شخصی دارد قرار گرفته است. CBT (Cognitive-behavioral-therapy) به تشخیص تحلیل و تغییر افکار و رفتارها کمک می‌کند، یعنی به تسکین احساس اضطراب و افسردگی کمک می‌کند.

 چگونه درمان رفتاری شناختی از روش های درمانی دیگر متمایز است؟

سال ها تجربه و تحقیقات بالینی نشان داده‌اند که درمان رفتاری شناختی (CBT) روش درمانی بسیار مؤثری است. این روش بر مداخله‌های ساده ولی مؤثر، البته نه باب روز، و برروش های اثبات نشده متکی است. CBT بر مبنای روش علمی و قدرت عقل و ایمان شخص استوار است، اعمال، عواطف و افکار منفی آنها را کنترل کرده و تغییر می‌دهد. این روش معمولاً کوتاه مدت و همراه با اقدامی تنظیم شده است.


رفتار درمانی شناختی تا چه حد مؤثر است؟

•این یکی از موثر ترین روش های درمانی است. بلاخص زمانی که اضطراب یا افسردگی مشکل اصلی بیمار است.
•این مؤثرترین روش درمانی برای افسردگی های متوسط و شدید است.
رفتار درمانی شناختی می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی در درمان بسیاری ازافسردگی ها مؤثر واقع شود.


چه نوع درمان های دیگری در روانشناسی موجود است و چگونه می توان آنها را با هم مقایسه کرد؟

رفتار درمانی شناختی در بسیاری از موارد برای روان درمانی مؤثر است. هرچند انواع دیگری ازروان درمانی موجود است . ما دراینجا فقط  رایج ترین آنها را یعنی  اضطراب و افسردگی را مورد بررسی قرار می دهیم.
•این روش برای همه افراد مفید نیست وبجای آن باید از روش های دیگر گفتار درمانی استفاده کرد.
•رفتار درمانی شناختی در شرایطی خاص می تواند به اندازۀ  دارورهای ضدافسردگی مؤثر باشد و تأثیر آن در درمان اضطراب بیشتر از داروهای ضد افسردگی می باشد.
•در مورد افسردگی های شدید، CBT و داروهای ضد افسردگی با هم استفاده می شوند. هنگامی که فرد افسرده است هرگونه تغییری بسیار دشوار و تقریبأ ناممکن خواهد بود. بنابراین بهتر آنست که بیمار اول داروی ضد افسردگی دریافت کند و بعد جلسات رفتار درمانی شناختی را برایش شروع کنند.
•داروهای آرامبخش و ضد اضطراب را نباید برای مدت زمان طولانی ا ستفاده کرد چون این دسته از داروها اعتیاد آور هستد.  "رفتار درمانی شناختی"  گزینۀدرمانی بهتری است.


طرز کار "رفتار درمانی شناختی"

 

 

روان درمانگر به شما کمک می کند تا اجزاء مشکل و معزلی که موجب عدم تعادل روانی تان گردیده را (مشکل, طرزفکر شما درمورد آن مشکل, احساساتی که در رابطه با آن مشکل تجربه کرده اید, تغییرات و ناراحتی های جسمانی که تجربه کرده اید و سرانجام برخورد و رفتار شما درمقابل این مشکل چگونه بوده است)  از هم جدا نموده و آنرا دریک دفترچه یادداشت نمائید. این نوع جداسازی به شما کمک کرده تابتوانید با دیدی واقع بینانه تری به مسئله خود بنگرید تا دریابید که آیا شما از روش های رفتاری سالم و  Helpful درحل مسائلتان استفاد کرده ویا ناخودآگاهانه از روشهای مضرو غیر سالم Unhelpful برای حل مشکلال تان بهره می جوئید.

از این پس روان درمانگر سعی خواهد کرد تا به شما در جهت تغییرات فکری و گزینش رفتارهای سالم ومفید کمک نماید.
البته این کاملأ واضح است که  صحبت کردن درمورد هر کاری ساده تر از انجام دادن آن کار است. بنابراین بعد از آنکه شما توانستید دریابید که چه نوع تغییرات فکری ورفتاری برای شما کمک کننده خواهدبود, روان درمانگرتان یک سری تکالیفی را در هر جلسه برایتان تعیین خواهد کرد. این نوع تمرینات به شما کمک می کند تا سریعتر تغییرات لازمه در ذهنتان جایگزین گردند. شما می توانید با تمرینات زیر شروع کنید:

جاگزین کردن افکار ناراحت کننده با افکاری مفید که به شما درجلسات  CBT  توصیه شده است.

شناخت دقیقتری از رفتارهای مضر خود یافته وبجای این رفتارهای تخریبی از رفتارهای مفید و کمک کننده استتفاده نمائید.

در هر جلسه شما راجع به حالات وافکارورفتار هفته گذشته تان با روان درمانگرتان صحبت کرده  واو به شما کمک کرده تا رفتاری سالم تری در قبال مسائل روزمره د ر پیش بگیرید.

روان درمانگرهرگز شمارا مجبور به انجام کاری نخواهد کرد و ازشما نخواهند خواست تا کارهایی  شما دوست ندارید انجام دهید. قدرت رفتار درمانی شناختی در این است که شما می توانید همچنان به تمرین و توسعه مهارت های خود  حتی پس از پایان جلسات روان درمانی ادامه دهید. این امرمی تواند یک نوع مانع و روش محافظتی برای بروز مشکلات روانی در آینده  باشد.


منبع

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.