دروغ گويی كودكان

دروغ گويی كودكان

اول از همه نكته ای كه بايد بدانيم آن است كه دروغ‌ گفتن، يكی از رفتارهای متداول كودكان 4، 5 ساله است. از شنيدن دروغ كودك خود عصبانی و متعجب نشويد. با ارائه رفتار صحيح والدين الگوی دروغ گويی در كودك اصلاح يا ادامه می یابد.

كودكانی که در اين سن و سال دروغ می گويند، قصد فريب والدين خود را ندارند. و از آن به‌عنوان راهی برای فرار از مجازات استفاده می کنند.
ترس از بيان واقعيت دليل بروز دروغگويی كودكان می شود. البته گاهی نيز كودكان با جعل داستان يا با طرح مبالغه‌آميز بعضی واقعيات تلاش می کنند خواسته‌های خود را با بزرگ‌ترها درميان بگذارند و به‌طور غيرمستقيم از آرزوهای خود صحبت ‌می كنند. در اين صورت، بهتر است كه پدر و مادر در تاييد خواسته كودك حرف بزنند.

در داستان های خيالی كودكان به دنبال خواسته هايشان باشيم نه اثبات جعلی بودن حرف هايشان.

از ديگر دلايل دروغ گفتن كودكان، استفاده از دروغ براي رسيدن به خواسته‌اش است. زيرا كودك در برخی موقعيت ها هنوز زبان صحيح بيان خواسته اش و توانايی ذكر دلايل كافی برای پاسخ به نيازش را نياموخته است و دست به دامن دروغ و شاخ و برگ دادن به اصل ماجرا می شود.
هنگامی كه نياز كودك را در غالب دروغ می شنويد دلايل بروز و رفع آن نياز را در غالب واقعيت و به صورت صحيح برای كودك به حالت غير مستقيم بازگو كنيد. تا روش صحيح بيان خواسته هايش را بياموزد.

کودکان براي جلب توجه هم دروغ می گويند. كودك نياز به برقراری ارتباط دارد و گاهی روش آن را نمی داند و اينگونه است كه با بيان و طرح موضوعات با چاشنی دروغ شما را دعوت به ارتباط می كند.
قبل از آنكه كودك با بيان مباحث غير واقعی شما را دعوت به ارتباط نمايد شما با انواع بازی ها و بيان داستان ها و صحبت در زمينه علاقه كودك با او ارتباط بگيريد.

دروغگويی كودك ممكن است برای جلب توجه اطرافيان باشد. چنانچه كودكی در خانواده يا مدرسه مورد بی توجهی اطرافيان قرار گيرد برای نشان دادن خود و جلب توجه آنها ممكن است به گفتن دروغ در زمينه‌های گوناگون متوسل شود.
كودكانی كه نسبت به دوستان و اطرافيان خود احساس كمبود می كنند، ممكن است براي جبران كمبودهای خود در زمينه‌های گوناگون به دروغگويی متوسل شوند و درون آشفته و نگران خود را به آن وسيله به طور موقت تسكين دهند.
انتظارات و توقعات بيش از حد از كودكان و مقايسه آنها با دوستان و همكلاسی ها را از بين ببريم تا كودك برای غلبه بر احساس حقارت خود دست به دروغ گويی نزند.

عامل دیگر و رايج ترين دليل دروغ گويی اشاره به يادگيري و همانند سازی است. كودكان همه چيز را از بزرگترها می آموزند و با نزديكان خود به عنوان الگو همانند سازی می كنند. به كودك دروغ نگوييد و با رفتارهای غير صادقانه خود به كودك راستگو نبودن را نياموزيد.

 
مركز مشاوره رشد

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.